II sesja Rady Miejskiej w Mosinie

Na ostatniej sesji Rada ustaliła wynagrodzenie burmistrza, diety radnych i ustaliła składy komisji stałych. Fragmenty dyskusji na sesji wybrał i zmontował film radny Marcin Ługawiak. To pierwsza taka relacja z obrad naszej rady. Całą sesję można obejrzeć TUTAJ

Wynagrodzenie burmistrza, dieta radnego i inne sprawy podczas II Sesji

WYNAGRODZENIE BURMISTRZA, DIETA RADNYCH I INNE SPRAWY NA II SESJI RADY MIEJSKIEJ28 listopada 2018r. podczas II Sesji Rady Miejskiej w tej kadencji radni zajmowali się m.in. wysokością wynagrodzenia Burmistrza, wysokością swojej diety, powołaniem komisji Rady oraz wyborem przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.I tak:- Burmistrz będzie otrzymywał co miesiąc 10 476 zł brutto.- Radni co miesiąc otrzymają ok. 1252 zł.- Radni powołali 5 komisji stałych Rady Miejskiej.- Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został wybrany Andrzej Raźny.- Przewodniczącym Komisji Skarg, Wniosków i Petycji wybrano Łukasza Kasprowicza.- Trzy pozostałe komisje wybiorą przewodniczących na swoich posiedzeniach.Wybrane fragmenty dyskusji radnych znajdziecie w filmie.Przypomnijmy, że podczas I sesji Rady Miejskiej w kadencji 2018-2023, która odbyła się 21 listopada 2018r. radni i Burmistrz Przemysław Mieloch złożyli ślubowanie. Następnie zostali wybrani Przewodniczący Rady – Małgorzata Kaptur i Wiceprzewodniczący – Dominik Michalak.Redakcja i montaż Marcin Ługawiak

Opublikowany przez TTVI Mosina Poniedziałek, 3 grudnia 2018

19 myśli na temat “II sesja Rady Miejskiej w Mosinie

 • 13/12/2018 o 10:11
  Permalink

  To chyba pytanie o lokalne układy, które u was są dla mnie tajemnicą podobną do zagadki, gdzie się podziało stanowisko archeologiczne w Krosinku.
  W poprzednim poście pisałem o śmieciach i to się chyba trochę wiąże z tym tematem. To pytanie o lojalność, a ta sądząc po wyniku wyborów u was, nie jest dzisiaj w cenie. 4 lata wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w Dopiewie. Sam się zastanawiam dlaczego szefowie nie wylali na zbity …
  nielojalnych podwładnych? Czyżby podwładni byli hakerami i mieli jakieś haki na szefów? Szef waszej gminy nie przeciągnął za koniem (zgodnie z moją radą swojego zastępcy) i odczuł tego skutki. Dał mi za to radę bym szukał głowy i pokornie z niej skorzystałem. Mam teraz dwie.

  Odpowiedz
  • 13/12/2018 o 10:19
   Permalink

   Związek ze śmieciami jest taki, że jest u nas duże przyzwolenie na śmiecenie przez władze. Gdańsk to dobry przykład. Społeczeństwo to akceptuje.Przenosząc to na grunt mosiński to przeciętny wyborca widocznie potrzebował optymistycznych wiadomości i je dostał w postaci zapewnienia, że system odbioru się zbilansuje.Następna dostawa optymizmu w roku 2023.

   Odpowiedz
 • 11/12/2018 o 11:39
  Permalink

  Żeby nie być karpiem gołosłownym podaję podstawę prawną moich wątpliwości:
  ” Art. 18b. sam. gminny
  Komisja skarg, wniosków i petycji
  1.
  Rada gminy rozpatruje skargi na działania wójta i gminnych jednostek organizacyjnych; wnioski oraz petycje składane przez obywateli; w tym celu powołuje komisję skarg, wniosków i petycji.
  2.
  W skład komisji skarg, wniosków i petycji wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje, o których mowa w art. 19 przewodniczący i wiceprzewodniczący – tryb powoływania i zadania ust. 1.
  3.
  Zasady i tryb działania komisji skarg, wniosków i petycji określa statut gminy.”
  https://www.lexlege.pl/ustawa-o-samorzadzie-gminnym/art-18b/

  Odpowiedz
 • 11/12/2018 o 11:31
  Permalink

  Tak na marginesie zastanawiam się czy jeśli skarga wpłynęła w tej kadencji, to czy Komisja Rewizyjna jest właściwą do jej rozpatrzenia? Przypuszczam, że wątpię.

  Odpowiedz
  • 11/12/2018 o 11:07
   Permalink

   Skarżący w skardze łupu-cupu, a Rada w odpowiedzi łupu-cupu. Trudno znaleźć nić porozumienia. W mojej ocenie skarżący trochę nadużywa środka, bo z tego co czytałem jego mpzp z drogami wewnętrznymi nawet nie wszedł w życie.
   Z drugiej strony mam wątpliwości czy jego skarga była zbadana do spodu.
   Ktoś tam kreski na jego działce rysował i jak znam życie, to gmina chciała komuś dobrze, by jemu zrobić niedobrze. Są w przyrodzie takie przypadki, że ktoś kupuje ziemię rolną i stara się ją szybko podziałkować. Zamiast wystąpić o drogę konieczną, używa do tego znajomków w gminie lub smaruje komuś.
   Jaki jest cel publiczny w drodze wewnętrznej? Jak gmina może zmusić właściciela gruntu do tego by zaakceptował na swoim gruncie drogę wewnętrzną, której nie chce? Jak kogoś zmusi by dla kogoś ją utwardził, a potem odśnieżał? Nawet przewiercenie kolan nie daje gwarancji i jest niezgodne zarówno z kpa jak z kk. Pytanie dla kogo UM Mosina zrobił sobie ten pasztet?

   Odpowiedz
   • 11/12/2018 o 14:43
    Permalink

    Niema kreski wiece,teraz jesteśmy w roku 77ym…Ktoś od sąsiadów dawno temu my mówił da sie nie pytam o dawne czasy,niewiem dla czego… Niewiem do dzisiaj o co im chodziło??

    Odpowiedz
     • 11/12/2018 o 21:55
      Permalink

      Jak tam wi fi?? Czy się teraz mniej używa??? A też się pytasz jak można pisać o wszystkim?? Nie wiem jak u ciebie karpiu,ale mnie google ostrzega o tej stronie..

    • 12/12/2018 o 08:59
     Permalink

     Skarga dotyczy sprawy z Czapur, a nie waszej(przynajmniej tak myślę).
     Nie wierz zbytnio guglowi, bo mnie nie ostrzegł, że w UG Dopiewo fałszowali dokumenty, by zbudować co nieco na mojej działce.

     Odpowiedz
     • 12/12/2018 o 21:00
      Permalink

      Masz racje,przepraszam p.pana… Długo to trwa,czy istnieje inną drogą do potwierdzenia czy pan ma racje czy gminna…

     • 12/12/2018 o 22:09
      Permalink

      Nie bardzo rozumiem czy chodzi o sprawę z Czapur, czy o moją w Dopiewie. Czapury-nie wiem, Dopiewo-ja mam rację. W przyszły poniedziałek uchwalą mi znowu mpzp, a ja go znowu unieważnię chyba, że wcześniej nadzór to zrobi.Tym razem pacnę muchy trochę mocniej, bo już mi się nudzi od nich oganiać.

     • 14/12/2018 o 16:41
      Permalink

      Z nowu skarga pod nr…./. Itd.. Jak tak jest cały czas,a kto o tęgo ma korzyści,na pewno nie skarżący… Czy sie gminna pytała czy naprawdę chce skarżący wyłudzić? Czy sie państwo zapytali jaki są interesy prawny tej sprawę?Pan R.K.(jak się nie mylę) dobrze mówi,trzeba się zabrać za rozmowę i po rozmawiać, podyskutować(przygotujcie dwóch młodych i po sprawie)..Powodzenia

     • 14/12/2018 o 22:22
      Permalink

      Przyznam jednak szczerze, że skarżący mnie trochę zadziwia, bo mu nawet tych dróg wewnętrznych nie uchwalili. Gdyby mu nawet gmina uchwaliła i jeszcze utwardziła, to ile to roboty zaorać. Mnie uchwalili w Dopiewie dwie drogi wewnętrzne i gdy będę się chciał poskarżyć na to do RG Dopiewo, to wpierw sobie napiszę odpowiedź dlaczego skarga jest niezasadna. Prawda podlega głosowaniu i nietrudno przewidzieć rezultat.
      W Dopiewie nawet przyszłe skargi i jeszcze nienapisane są niezasadne. Taki mają szablon.

 • 05/12/2018 o 11:03
  Permalink

  Chłopaki nie płaczą. Mosińskie jednak zapłakały nad utraconymi korzyściami i to trochę przesadnie. Po ciemku(po 16) można pomylić żwir z asfaltem, a mamuta z pterodaktylem, więc ktoś chyba przesadził z tymi utraconymi.Kręcąc się przy gminie można raczej zyskać.Spóźnione życzenia dla mosińskich górników z okazji Barbórki.

  Odpowiedz
 • 04/12/2018 o 16:02
  Permalink

  Z tego nagrania może wynikać, że najwięcej korzyści z powodu wyboru do RM Mosina
  stracili dwaj radni o takich samych imionach. Żaden jakoś nie wpadł na to, że można nie kandydować i nie tracić potencjalnych korzyści.Mogą nie wiedzieć, że niekandydowanie jest prawnie dozwolone.

  Odpowiedz
 • 04/12/2018 o 11:34
  Permalink

  Dieta radnym się należy i basta. Za utracone korzyści. Hipotetycznie można sobie
  wyobrazić sytuację, że radny w związku z wykonywaniem mandatu otrzymuje jakąś koncesję, bez decyzji środowiskowej. Moim zdaniem w takiej sytuacji dochodzi do przysporzenia korzyści i co wówczas? Będzie płacił dietę gminie?

  Odpowiedz
 • 04/12/2018 o 10:45
  Permalink

  Krótko o sprawie utraconych korzyści. W Luboniu po 16 jest już ciemno i się nie fedruje. Szkoda oczu.

  Odpowiedz
  • 12/12/2018 o 22:56
   Permalink

   Czy mogę Karpiu zapytać o twoje zdanie: czy jest normalnie dyrektora firmę który oszczędził pieniądze odrzucić, a zastępcę dyrektora (który firmę rzuci w minus) postawić na miejscu dyrektora… Jak większą strata tym większą tytule dostaną… Czy to jest normalne???

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.