Gotowi na sytuacje kryzysowe?

Kiedy w 2010 r. zostałam radną, na Zawarciu były już problemy z zaopatrzeniem w wodę. Dużo się na ten temat mówiło, ale do tej pory nic się nie zmieniło. W wypowiedziach na sesjach i komisjach często się słyszy, że to wina Majątku Rogalin.
Niestety jest to wina Gminy, która nie ma pomysłu na rozwiązanie problemu. A jeżeli nawet coś wymyśli, to nie podejmuje koniecznych działań, bo efektów brak.
Są upały i w niektórych miejscach brakuje wody. Co ma zrobić mieszkaniec w tej sytuacji?
Zarządzanie kryzysowe radzi, by pójść do Majątku Rogalin, albo w inny rejon miejscowości, gdzie woda jest i sobie przynieść.
A może Gmina powinna mieć na takie sytuacje wóz do wody pitnej i wodę mieszkańcom dostarczyć, skoro nie potrafi sprawić, by płynęła rurami?

Zbiorowe zaopatrzenie mieszkańców w wodę zdatną do picia jest zadaniem własnym gminy.

Tak wynika to z treści art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 3 ust.1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Przy tej okazji ciśnie się na usta pytanie:

Czy Gmina Mosina jest przygotowana na sytuacje kryzysowe?

10 Comments
Iza 21/06/2019
| |

Urząd w Mosinie jest dzisiaj zamknięty, ale informacji o tym nigdzie nie ma. Na stronie gminy jest wiele o rekonstrukcji, a dla tak ważnej informacji nie ma miejsca. Czy w dobie internetu mieszkaniec musi pocałować klamkę, żeby dowiedzieć się, że zamkniete?

OJ 11/06/2019
| |

a tak przypadkiem jak była dobra nawałnica to sołtys nie miał prądu telefon ładował w swietlicy wiejskiej cwaniak ale bloki miały ha ha

OJ 11/06/2019
| |

hm a tak przy okazji w krośnie jest słabe ciśnienie wody w upały jest to spowodowane obciążeniem sieci dlaczego gmina bez zastanowienia wydawała kolejne pozwolenia na budowę bloków tylko nikt się nie spytał jak z dostawami wody czy trzeba zwiększyć średnice magistrali dlaczego sołtys Krosna tego nie zgłaszał tylko zgłasza np ze lustro drogowe na skrzyżowaniu ul. strzelecka i boczna jest rozbite i jest potrzeba wymiany lub ze na cmentarzy w krośnie zalegają liście może sam pograbi.

karp 11/06/2019
| |

To sytuacja pasująca do Lubonia sprzed 10 lat. Też tak mieliśmy,ale teraz z wodą nie ma żadnych problemów.

OJ 11/06/2019
| |

Wyobraźmy sobie taka sytuacje w krosnie w blokach jest 16 mieszkań, w każdym mieszkaniu mieszka średnio 4 osoby to daje razem 64 mieszkanców, z czego połowy nie ma w domu bo nie zdążyli wrócić bo korki były przy wyjeździe do Mosiny i doszło do rozszczelnienia gazu i dwa bloki rozleciały sie pod gruzami jest 64 mieszkańców i drugie tyle w korku do Mosiny jestem ciekaw czy gmina radni burmistrz przewidzieli plan awaryjny na taka sytuacje. Jak dojadą karetki jak są korki ciągle. jak zapewnią pomoc rodzinom i ofiarom wybuchu bo lokali zastępczych gmina nie posiada a drogi zakorkowane, więc karetki będą miały problem a koordynatora działań kryzysowych nie ma.