Gospodarka nieruchomościami bez Rady

Od 9 lat nieruchomościami gminnymi zarządza jednoosobowo burmistrz. Decyduje o nabywaniu, zbywaniu, wydzierżawianiu, wynajmie. Gdyby zechciał mógłby również przekazać komuś w formie darowizny dowolny składnik mienia gminnego.

Trochę historii

Jest to możliwe, dlatego, że 29 grudnia 2011 r. radni lekkomyślnie wyzbyli się wszelkich praw w gospodarowaniu nieruchomościami. Podjęcie uchwały poprzedziła długa dyskusja (str. 34-55)
Krytycznie wobec propozycji przygotowanych przez Kancelarię Sowisło &Topolewski wypowiadali się wtedy:
Marian Jabłoński, Małgorzata Kaptur, Łukasz Kasprowicz, Jan Marciniak, Piotr Wilanowski i Małgorzata Twardowska. Uchwała została podjęta 12 głosami “za” przy 7 głosach przeciwnych i 1 wstrzymującym się.
Przy jej uchwalaniu było siedmioro obecnych radnych: Jan Marciniak, Małgorzata Kaptur, Łukasz Kasprowicz, Waldemar Waligórski, Waldemar Wiązek, Wiesława Mania, Ryszard Rybicki.

Skutki uchwały

Uchwała ta pozwala burmistrzowi nie tylko sprzedawać i kupować, wydzierżawiać, oddawać w najem, przekazywać w formie darowizny, czy użyczenia, ale dopuszcza nawet ustanowienie hipoteki na gminnych nieruchomościach jako zabezpieczenie dla kredytu.
W omawianej uchwale Rada zobowiązała burmistrza do składania półrocznych sprawozdań z jej realizacji, burmistrz je składa, ale są one niepełne.
Uwzględniają zbycie mienia, ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu, nabywanie i przejęcie nieodpłatne mienia, ale pomijają zupełnie kwestie dzierżawy, najmu i wpływów do budżetu z tego tytułu.

Jak wynika z wykresu Gmina Mosina posiada 201 ha gruntów rolnych. Niestety z przedłożonych do tej pory informacji nie wynika, jaka część tego zasobu jest dzierżawiona i jaki to zapewnia gminie dochód.

W Kórniku jest inaczej

W Kórniku w obrocie prawnym jest uchwała z 2005 r., która zostawia swobodę organowi wykonawczemu tylko w pewnych granicach.

§ 2
1. Zgoda Rady Miejskiej na  nabycie, zbycie, zamianę nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego oraz wydzierżawianie i najem nieruchomości  wymagana jest jeżeli cena ustalona zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy lub wartość praw – przed zastosowaniem ewentualnych bonifikat –  przekracza kwotę 50.000,-PLN
§ 13
1. Rada Miejska w Kórniku może zażądać w każdym czasie informacji o stanie gospodarowania zasobem nieruchomości.
2. Burmistrz Gminy przedstawi Radzie Miejskiej w Kórniku informację, o której mowa w ust. 1, w ciągu jednego miesiąca od dnia podjęcia przez Radę stosownego ustalenia 

W Gminie Kórnik sprawozdania z zarządzania nieruchomościami są rzeczowe i skrupulatne.
Jest to widoczne w:
INFORMACJI O STANIE MIENIA
i w Raporcie o stanie gminy Kórnik – str. 93 – 108

W naszym ubiegłorocznym raporcie temat gospodarowania mieniem został zaledwie muśnięty, a w tegorocznej Informacji o stanie mienia przedstawiony fragmentarycznie i bez zrozumienia wagi tematu.

Jesteśmy wyjątkiem

W 15 gminach powiatu poznańskiego rada podejmuje uchwałę o wyrażeniu zgody na zbycie, nabycie nieruchomości przez wójta/burmistrza.
Tylko w gminach: Mosina i Murowana Goślina radni zrezygnowali całkowicie ze swoich uprawnień.

Gmina:Decyduje:przykładowe uchwały:
1Kórnikradaw sprawie kupna nieruchomości
w sprawie kupna nieruchomości
przejęcie prawa użytkowania wieczystego
burmistrzUchwała Nr XLIII/ 472 /2005
Rady Miejskiej w Kórniku
z dnia 27 lipca 2005 r.
2Bukradawyrażenie woli nabycia nieruchomości
wyrażenie zgody na zawarcie umowy dzierżawy
3Czerwonakradawyrażenie zgody na zbycie nieruchomości
wyrażenie zgody na wydzierżawienie nieruchomości
4Dopieworadaw sprawie sprzedaży nieruchomości
5Kleszczeworadawyrażenie zgody na zbycie nieruchomości
6Pobiedziskaradawyrażenie zgody na zbycie nieruchomości
wyrażenie zgody na nabycie nieruchomości
7Kostrzyn radawyrażenie zgody w sprawie nieodpłatnego nabycia nieruchomości
8Komornikiradawyrażenie zgody na nabycie nieruchomości
9Swarzędzradawyrażenie zgody na najem
dzierżawa
10Tarnowo Podgórneradadarowizna
zezwolenie na sprzedaż
11Rokietnicaradawyrażenie zgody na ustanowienie służebności gruntowej
Zgoda na nabycie nieruchomości
12Stęszewradawyrażenie zgody na nabycie nieruchomości
wyrażenie zgody na wydzierżawienie w trybie bezprzetargowym
13Lubońradawyrażenie zgody na najem w trybie bezprzetargowym
dzierżawa
14Suchy Lasradawyrażenie zgody na dzierżawę
wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości
15Puszczykoworadawyrażenie zgody na nabycie nieruchomości
wyrażenie zgody na nabycie nieruchomości
wyrażenie zgody na oddanie w dzierżawę
1Mosinaburmistrzuchwała z 29.12.2011 r.
2Murowana Goślinaburmistrzuchwała z 25.11.2013 r.

Co dalej?

Od dłuższego czasu mówi się w Radzie o konieczności zmiany tej ustawy.
Czy Rada Miejska w Mosinie odzyska choćby w części wpływ na gospodarowanie nieruchomościami, czas pokaże.

15 myśli na temat “Gospodarka nieruchomościami bez Rady

 • 03/06/2020 o 16:38
  Permalink

  Im więcej ludzi tym bardziej rozmyta odpowiedzialność.

  Odpowiedz
   • 03/06/2020 o 22:54
    Permalink

    Chciałabym przypomnieć, że zgodnie z regulaminem obowiązującym na tej stronie są usuwane wpisy:
    https://czasmosiny2.pl/zasady-korzystania-z-portalu/
    wulgarne,
    zawierające groźby karalne,
    epitety, których celem jest obrażenie czy sprowokowanie innej osoby,
    bezsensowne,
    bardzo odbiegające od tematu,
    takie, których celem jest dezorganizacja dyskusji, skupienie uwagi na trollującej osobie.

    Ostatnie komentarze moim zdaniem są bezsensowne – przykład – “#Ewka zgadzam sie jak kobiety”

    Odpowiedz
    • 04/06/2020 o 06:34
     Permalink

     Zgadzam się z panią, że komentarze powinny być na temat i merytoryczne. Natomiast nie zgadzam się z bezprawnie pobierana opłatą targowiskową podczas pandemii .Wiem karpiu co Burmistrz Einhorst powiedział, że gmina niema wpływu.To na co gmina ma wpływ na zakup maseczek za 170000 tysiaków takie bajki burmistrz może opowiadać pijaczynom na zielonym rynku/mój rynek co sikają pod tuje, które usychają.No chyba, że wszechobecny wielki Zuk, który rządzi gminą posadził iglaki w siatkach.

     Odpowiedz
 • 25/05/2020 o 10:06
  Permalink

  Kto wie czy kancelaria lub prezes, obecny tam gdzie ona, nie byli rozsadnikiem pomysłów tego typu.
  Jeszcze kilku lat i Radzie pozostałaby obsługa przycisku za. W każdym razie mają duży talent w wyciąganiu środków od gmin. Przypomnę, że w Dopiewie wzięli 40 tys. za tzw. audyt, po odejściu Strażyńskiego i potwierdzali, że to informacja publiczna. Potem w WSA reprezentowali Dopiewo w sądzie twierdząć, że to audyt w myśl Ustawy o finansach publicznych. Przegrali nie tylko ze mną, ale pieniądze i tak skasowali.
  Dobrze, że nie nabili pani Springer we ” wprowadzenie nowych usług prawnych, z wykorzystaniem immersyjnej (wirtualnej) sali sądowej oraz z wykorzystaniem immersyjnej (wirtualnej) metody relaksacyjnej”. W Mosinie “relaksowali” głównie radnego Kasprowicza.
  https://gloswielkopolski.pl/miliony-z-urzedu-marszalkowskiego-dla-poznanskiej-kancelarii-bezzasadne-to-efekt-kilkumiesiecznej-kontroli-cba/ar/c1-14988542

  Odpowiedz
  • 25/05/2020 o 13:23
   Permalink

   UM w Mosinie zrezygnował ze współpracy z rzeczoną kancelarią na poczatku kadencji 2014-2018.

   Odpowiedz
   • 25/05/2020 o 14:26
    Permalink

    No i to się chwali panu Rysiowi, bo oni na mnie nie działają relaksująco. Byli w UMWW, starostwie powiatowym, Dopiewie, Rokietnicy i Mosinie. Zbieżność ścieżek z Endrju ZUK/PUK przypadkowa lub nie.Toksyczność pomysłów zbliżona. W Prątkach Rada minimalizowała uprawnienia wójta za wójt Dobrowolskiej. Po dojściu do władzy Andrzejowego Adriana, znowu zaczęli je dmuchać.
    Zostali co prawda zmuszeni do zmniejszenia Adrianowego uposażenia, ale po zmniejszeniu zarabia więcej.Cud samorządowy, jeden z wielu.

    Odpowiedz
    • 25/05/2020 o 17:29
     Permalink

     Jak by ktoś krytycznie nie oceniał poprzedniej kadencji, to myślę że powinien docenić obniżenie poziomu patologii w Mosinie o 50 % procent lub więcej.
     Szkoda, że w tej drugiej części znalazły się takie sprawy jak np. dziwne rzeczy na targowisku, zamiatanko pod dywanko i smrodek, który nadal temu towarzyszy, lub jedyna taka samorządowa skarpa.

     Odpowiedz
     • 26/05/2020 o 12:53
      Permalink

      Prowadzenie targowiska w Mosinie było i chyba nadal jest zadaniem spółki komunalnej. Decyzje kadrowe w spółce, to kompetencje zarządu spółki, a nie burmistrza. Burmistrz oczekiwał od zarządu sprawdzenia prawdziwości wskazywanych nieprawidłowości i rozwiązania zaistniałych problemów, jakie zgłaszane były przez sprzedawców prowadzących działalność na targowisku. Jak wiadomo, zarząd takie decyzje podjął, a widocznym efektem zmian było zwiększenie wpływów z działań targowiska. Nic nie było zamiatane pod tzw. dywan.
      Skarpa to sprawa stara, podobnie jak problem ulic na Osiedlu Leśnym w Czapurach i ich oświetlenie. Ten obszar wymaga bardzo starannego uporządkowania, gdyż nie każdy zadaje sobie sprawę z tego, że dotyczy on nie tylko mienia będącego własnością Gminy, ale także mienia będącego własnością developera oraz osób prywatnych. Takie starania były podjęte w poprzedniej kadencji i powinny być kontynuowane przez obecnego burmistrza.

     • 26/05/2020 o 15:14
      Permalink

      Wszystko się zgadza, ale spółki gminne jak każde inne właściciel może kontrolować.
      W przypadku upadłego dewelopera nasuwa się pytanie, czy właścicielem jest nadal upadły, czy może doszło do zmiany własności.
      U nas w zeszłym roku upadł flagowy deweloper, a wczoraj dowiedziałem się, że zmarł.
      Sporo ludzi w Plewiskach może mieć problem.

     • 26/05/2020 o 18:56
      Permalink

      To prawda. Pojawił się pomysł utworzenia biura nadzoru właścicielskiego,którego zadaniem byłaby kontrola spółek w kontekście finansowym i prawnym. Ten pomysł burmistrz próbował przeforsować tuż po wyjściu Gminy z Selektu. Grunt okazał sie mało podatny do wdrożenia takiego przedsięwzięcia… niestety.
      Jeśli chodzi o drugi temat, to sprawa obecnego burmistrza. Moim zdaniem powinien uwzględnić uwagi Przewodniczącej Rady Miejskiej. To przemyślana koncepcja, którą należy koniecznie uruchomić. Ważne są także regulacje dotyczące dróg i oświetlenia, niezależnie od kwestii właścicielskich dla tego terenu, ale zgodnie z prawem.

     • 27/05/2020 o 20:36
      Permalink

      @Jerzy Ryś. Nie zgodzę sie (Decyzje kadrowe w spółce, to kompetencje zarządu spółki, a nie burmistrza.) To co? Zuk kontroluje gmine? Czy gmina spółke? Albo w prawo albo w lewo. Mam wrażenie że Strażyński was kontrolował i kontroluje dalej. Gmina nic nie może bo Zuk w Mosinie ostateczne decyzje wydaje. Tak można rozumować z takiej wypowiedzi. Sam napisał pan Burmistrz że było wiele zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości. To dlaczego nie zawiadomił pan odp. organów?

 • 24/05/2020 o 22:30
  Permalink

  Mam pytanie kiedy pojawiła się w Mosinie ta kancelaria?Czy czasem nie była w pakiecie z byłym prezesem ZUK?

  Odpowiedz
  • 25/05/2020 o 12:40
   Permalink

   Kancelaria pojawiła sie w Mosinie za czasów Springierowej razem z nowym prezesem. Do tego tandemu doszlusował wkrótce Sławek R. Tak powstał mały , ale zgrany zespół otwarty na propozycje inwestorów.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.