Gospodarka nieruchomościami bez Rady
Od 9 lat nieruchomościami gminnymi zarządza jednoosobowo burmistrz. Decyduje o nabywaniu, zbywaniu, wydzierżawianiu, wynajmie. Gdyby zechciał mógłby również przekazać komuś w formie darowizny dowolny składnik mienia gminnego.
Trochę historii
Jest to możliwe, dlatego, że 29 grudnia 2011 r. radni lekkomyślnie wyzbyli się wszelkich praw w gospodarowaniu nieruchomościami. Podjęcie uchwały poprzedziła długa dyskusja (str. 34-55)
Krytycznie wobec propozycji przygotowanych przez Kancelarię Sowisło &Topolewski wypowiadali się wtedy:
Marian Jabłoński, Małgorzata Kaptur, Łukasz Kasprowicz, Jan Marciniak, Piotr Wilanowski i Małgorzata Twardowska. Uchwała została podjęta 12 głosami “za” przy 7 głosach przeciwnych i 1 wstrzymującym się.
Przy jej uchwalaniu było siedmioro obecnych radnych: Jan Marciniak, Małgorzata Kaptur, Łukasz Kasprowicz, Waldemar Waligórski, Waldemar Wiązek, Wiesława Mania, Ryszard Rybicki.
Skutki uchwały
Uchwała ta pozwala burmistrzowi nie tylko sprzedawać i kupować, wydzierżawiać, oddawać w najem, przekazywać w formie darowizny, czy użyczenia, ale dopuszcza nawet ustanowienie hipoteki na gminnych nieruchomościach jako zabezpieczenie dla kredytu.
W omawianej uchwale Rada zobowiązała burmistrza do składania półrocznych sprawozdań z jej realizacji, burmistrz je składa, ale są one niepełne.
Uwzględniają zbycie mienia, ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu, nabywanie i przejęcie nieodpłatne mienia, ale pomijają zupełnie kwestie dzierżawy, najmu i wpływów do budżetu z tego tytułu.
Jak wynika z wykresu Gmina Mosina posiada 201 ha gruntów rolnych. Niestety z przedłożonych do tej pory informacji nie wynika, jaka część tego zasobu jest dzierżawiona i jaki to zapewnia gminie dochód.

W Kórniku jest inaczej
W Kórniku w obrocie prawnym jest uchwała z 2005 r., która zostawia swobodę organowi wykonawczemu tylko w pewnych granicach.
§ 2
1. Zgoda Rady Miejskiej na nabycie, zbycie, zamianę nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego oraz wydzierżawianie i najem nieruchomości wymagana jest jeżeli cena ustalona zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy lub wartość praw – przed zastosowaniem ewentualnych bonifikat – przekracza kwotę 50.000,-PLN
§ 13
1. Rada Miejska w Kórniku może zażądać w każdym czasie informacji o stanie gospodarowania zasobem nieruchomości.
2. Burmistrz Gminy przedstawi Radzie Miejskiej w Kórniku informację, o której mowa w ust. 1, w ciągu jednego miesiąca od dnia podjęcia przez Radę stosownego ustalenia
W Gminie Kórnik sprawozdania z zarządzania nieruchomościami są rzeczowe i skrupulatne.
Jest to widoczne w:
INFORMACJI O STANIE MIENIA
i w Raporcie o stanie gminy Kórnik – str. 93 – 108
W naszym ubiegłorocznym raporcie temat gospodarowania mieniem został zaledwie muśnięty, a w tegorocznej Informacji o stanie mienia przedstawiony fragmentarycznie i bez zrozumienia wagi tematu.
Jesteśmy wyjątkiem
W 15 gminach powiatu poznańskiego rada podejmuje uchwałę o wyrażeniu zgody na zbycie, nabycie nieruchomości przez wójta/burmistrza.
Tylko w gminach: Mosina i Murowana Goślina radni zrezygnowali całkowicie ze swoich uprawnień.
Co dalej?
Od dłuższego czasu mówi się w Radzie o konieczności zmiany tej ustawy.
Czy Rada Miejska w Mosinie odzyska choćby w części wpływ na gospodarowanie nieruchomościami, czas pokaże.
Im więcej ludzi tym bardziej rozmyta odpowiedzialność.
#Ewka zgadzam sie jak kobiety
Chciałabym przypomnieć, że zgodnie z regulaminem obowiązującym na tej stronie są usuwane wpisy:
https://czasmosiny2.pl/zasady-korzystania-z-portalu/
wulgarne,
zawierające groźby karalne,
epitety, których celem jest obrażenie czy sprowokowanie innej osoby,
bezsensowne,
bardzo odbiegające od tematu,
takie, których celem jest dezorganizacja dyskusji, skupienie uwagi na trollującej osobie.
Ostatnie komentarze moim zdaniem są bezsensowne – przykład – “#Ewka zgadzam sie jak kobiety”
Zgadzam się z panią, że komentarze powinny być na temat i merytoryczne. Natomiast nie zgadzam się z bezprawnie pobierana opłatą targowiskową podczas pandemii .Wiem karpiu co Burmistrz Einhorst powiedział, że gmina niema wpływu.To na co gmina ma wpływ na zakup maseczek za 170000 tysiaków takie bajki burmistrz może opowiadać pijaczynom na zielonym rynku/mój rynek co sikają pod tuje, które usychają.No chyba, że wszechobecny wielki Zuk, który rządzi gminą posadził iglaki w siatkach.