Gmina wyemituje 13,5 mln obligacji

W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej w Mosinie jest projekt uchwały w sprawie emisji obligacji komunalnych.
Radni na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów pozytywnie go zaopiniowali.
Sytuacja finansowa gminy Mosina jest dobra, ale kwota obligacji jest duża. Tylko raz w 2010 r. Gmina Mosina wyemitowała więcej obligacji.


W 2017 r. spłacamy obligacje z 2010 i 2011 roku. W 2018 r. będziemy spłacać obligacje zaciągnięte w latach 2013-2015.

Oprócz obligacji spłacamy pożyczki zaciągnięte na konkretny cel. W tym roku łącznie (obligacje i pożyczki) musimy spłacić 7,2 mln zł.

Na koniec roku 2017 zadłużenie naszej gminy wyniesie 28 937 478,22 zł.

8 Komentarze

 1. Witam, pragnę krótko wypowiedzieć się na temat obligacji.
  Nie ma sensu zanudzania Państwa wyliczeniami dotyczącymi porównań z latami dawnymi. Obligacje stanowią uzupełnienie zdolności inwestycyjnej Gminy, bowiem umożliwiają sfinansowanie części wydatków. Moje obawy odnośnie emisji dotyczą tego czy jesteśmy w stanie zrealizować finansowo wszystkie zaplanowane inwestycje. W roku ubiegłym gmina wykorzystała 57 % zaplanowanych na inwestycje środków a część środków z wyemitowanych w 2016 roku obligacji „leżała na koncie”(z tego powodu zagłosowałem przeciwko absolutorium za 2016 rok dla Burmistrza Gminy, bowiem mieszkańcy oczekują inwestycji i należy robić wszystko aby efektywnie inwestycje corocznie realizować ).
  Mam nadzieję, że w tym roku będzie lepiej z wykorzystaniem środków na inwestycje i tym samym emisja obligacji okaże się potrzebna( od wyemitowanych obligacji i trzeba płacić odsetki).
  Obligacje wyemitowane w tym roku mają jeden niezaprzeczalny atut dla bieżących finansów Gminy- wykup obligacji czyli spłata pożyczonej w tym roku kwoty nastąpi w latach 2021 -2022 (czyli będzie stanowiła problem przyszłych włodarzy Gminy wyłonionych w wyborach w 2018 roku).

  • Szanowny Panie Radny.
   Mimo wszystko zachęcam do przeczytania materiału zawartego w Informatorze Mosińskim nr 6(26) strona 16: “Wydatki inwestycyjne w Gminie Mosina w 2016 roku”.
   Dzisiejszą odpowiedzią rynku na ogólnopolski trend gospodarczy w obszarze inwestycyjnym są gwałtowne podwyżki cen materiałów i usług, co przejawia się wysokimi ofertami w przetargach organizowanych po 3 kwartale bieżącego roku oraz wysyceniem pracownika z rynku pracy.

   Tak na marginesie: zaciągając zobowiązania finansowe w 2010 roku włodarze nie przejmowali się tym, że problem ten pozostawią swoim następcą. Tak też się stało, a my przyjęliśmy ten stan z “dobrodziejstwem inwentarza” i nie wylewamy łez z tego powodu.

   Sprawa kolejna: do wykorzystanych w 57 % zaplanowanych środków inwestycyjnych musi Pan dodać te środki, które zostały zablokowane jako gwarantowany wkład do aplikacji o środki zewnętrzne oraz te, które były gwarancją dla przeprowadzanych przetargów.

   Dopiero wówczas uzyska Pan prawidłowy obraz wykorzystania środków inwestycyjnych w budżecie, zaplanowanym do realizacji na 2016 rok.

  • Oczywiście, gratulujemy Luboniowi i trzymamy kciuki za powodzenie w realizacji dotowanych zadań.

   Proszę jednak uważniej czytać dane, dotyczące tych dofinansowań bowiem:
   – całkowita wartość projektów to 17.282.347,00 zł,
   – dofinansowanie: 13.017.904,00 zł (75,3 %),
   – środki własne: 4.264.443,00 zł,
   – realizacja w latach: 2017 – 2019.

   Mosina natomiast posiada dofinansowania z wniosków pozytywnie ocenionych z zawartymi umowami na dofinansowanie (jedna dokumentacja w trakcie przygotowania do zawarcia umowy) na kwotę łączną: 11.632.250,04 zł.

   Wnioski o dofinansowanie złożone w 2017 roku – w trakcie oceny oraz na listach rezerwowych na łączną kwotę: 11.539.307,37 zł.

   Oczywiście kolejne aplikacje w trakcie przygotowań.

 2. By móc porównywać siłę nabywczą pieniądza w zaciągniętych kredytach w 2010 roku należy skorzystać z kalkulatora pokazanego tutaj: http://banknotypolskie.pl/kalkulator/
  Więcej informacji na temat obligacji dla jst tutaj: http://aesco.com.pl/finansowanie/obligacje-komunalne/
  W każdym razie, 17 mln zł w 2010 roku to naprawdę duuużo pieniędzy obecnie…
  Po emisji obligacji w ilości przyjętej przez Radę, zadłużenie gminy wzrośnie do nieco ponad 20%. Patrząc na średnie zadłużenie gmin, które wynosi powyżej 30% (w miastach ten wskaźnik jest jeszcze większy) należy przyjąć, że zadłużenie Gminy Mosina jest na poziomie naprawdę bardzo bezpiecznym.

Dodaj komentarz