Gminne grunty rolne

Gmina Mosina posiada 201,86 ha gruntów rolnych. To bardzo dużo, bo np. Swarzędz ma zaledwie 85 ha.
170 ha jest dzierżawionych rolnikom. Do budżetu Gminy wpłynęło w 2019 r. z tego tytułu 150 tys. zł.

Część jest gruntami rolnymi tylko z nazwy i ze względu na specyficzne położenie lub niewielką powierzchnię nie nadaje się do wykorzystania na cele rolne.
Jeszcze inne, jak np. te położone w Mosinie koło stacji benzynowej sprawiają raczej wrażenie terenów leśnych.

O dziwo, w samym mieście jest typowych gruntów rolnych całkiem sporo, bo ok. 33 ha:

Kolejne dwa miejsca są gruntami rolnymi tylko z nazwy i stanowią pewną rezerwę pod przyszłe budownictwo mieszkaniowe lub zieleń związaną z tym budownictwem.

Najcenniejszymi gruntami rolnymi Gminy Mosina jest ok. 30 ha w Mieczewie.

Gmina Mosina posiada 14,7 ha na obszarze mającym największy wpływ na stan ujęcia w Krajkowie.

41 ha w zakolu Warty ma wiele walorów – to nie tylko fragment Rogalińskiego Parku Krajobrazowego w pobliżu Rogalina, choć za Wartą, to także obszar posiadający duży potencjał w kontekście ujęcia wody. 

Własnością Gminy jest  pole o powierzchni 5,3 ha w Światnikach.

Gmina, co jest dla mnie sporym zaskoczeniem, posiada  5,7 ha w pobliżu Jeziora Dymaczewskiego.

Gmina ma także posiadłość w pobliżu kościoła w Rogalinie (1,4 ha ziemi) i bardzo malowniczy teren w starorzeczu Warty w Radzewicach oraz działkę na terenie zalewowym w Wiórku.


Mapki zostały sporządzone na podstawie wykazu opracowanego w Urzędzie Miejskim – załącznik do Sprawozdania z wykonania budżetu za 2019 r.

7 Comments
Muminek 19/06/2020
| |

Przepraszam kochani że tutaj. Mam pytanie. Nie jestem z Mosiny, a nigdzie nie mogę znaleźć informacji. Co się obecnie dzieje z węzłem przesiadkowym przy mosińskim PKP? Czy budowa w końcu wystartowała, czy nadal boryka się z jakimiś opóźnieniami? Pozdrawiam wszystkich serdecznie! 🙂

karp 16/06/2020
| |

… a Przewodniczący KOŚ to widzi i nie grzmi?

Klaudia 15/06/2020
| |

Pytanie do Pani Przewodniczącej?Bo są wyrysowane dwie działki a wykazie są cztery. Moge zobaczyć pozostałe?

Klaudia 15/06/2020
| |

Gmina posiada działki w okolicach jeziora dymaczewskiego. Przepraszam, ale dla mnie to żadne zaskoczenie zaskoczeniem jest dla mnie, że gmina nic nie potrafi albo nie chce.Od zresztą od lat z tym faktem nie chciała zrobić co nie jest, tajemnicą z tak zwanymi samosiejkami mam na myśli nielegalne wynajmowanie kawałków działek pod rekreację od rolników/pseudo. Którzy nie płacą podatków od korzyści, jakie czerpią, nie wspomnę o drobnym fakcie wielkiej wagi, że część tych letniskowych działek odprowadza, ścieki do jeziora a pozostała część korzysta, z lokalnych ściekowozów co odpompowują szambo, które następnie ląduje i wypompowane jest w nie opodalnym polu.