Gigantomania

Wczoraj z udziałem 25 osób odbyły się konsultacje w sprawie projektu mpzp Usługi w zieleni w Krosinku.
Dyrektor nowo wyłonionego biura projektowego Filip Koczorowski wraz z Edytą Skolimowską – kierownikiem działu planistycznego przedstawili makietę, która zdecydowanie odbiegała od moich wyobrażeń na ten temat ze względu na mikroskalę.

Przypomniał założenia: dominanta 45m wysokości, 15 kondygnacji o powierzchni 600 m2 na bazie 4 kondygnacyjnego obiektu o powierzchni 5 000 m2.

Po raz kolejny mieszkańcy wyrazili dezaprobatę dla lokalizacji takiego przedsięwzięcia w sąsiedztwie otuliny WPN.

Katarzyna Podlewska kierownik Wydziału Architektury i Urbanistyki Miasta Poznań dokonała oceny planistycznych zamierzeń Gminy Mosina.

Powiedziała, że jest totalnie zdziwiona gigantomanią. Stwierdziła, że relacja tego obiektu do otoczenia jest porażająca.
Jako przykład zamierzenia destrukcyjnie oddziałującego na otoczenie, przytłaczającego swoim ogromem podała kompleks Prora na wyspie Rugia.

20 myśli na temat “Gigantomania

 • 02/05/2019 o 15:00
  Permalink

  Właściwie nie wiadomo, dlaczego wokół tego przedsięwzięcia tyle narosło niezdrowych emocji. Popatrzmy na to w inny sposób. Otóż w takiej Stobnicy, która utraciła posiadaną lokalizację miejską w 1795 roku nastroje związane z budową zamczyska na terenach cennych przyrodniczo (Natura 2000) wcale nie są tak minorowe, jak w Mosinie. Także władze Obornik patrzą na to przedsięwzięcie jak na znakomitą promocję własnego regionu. Cóż z tego, że dzieje się tak wiele wokół tej budowli: RDOŚ został oszukany przez inwestora, Starosta Obornicki nie wiedział, że powinien rozważyć konieczność uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji itd. Itd. Wszyscy wokół „rżną głupa” jakby nie wiedzieli, że inwestycja wykorzystuje niefortunne zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mówiące o tym, że w cenne przyrodniczo obszary wpisano tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Nic by się nie stało, gdyby nie smród jaki rozniósł się po kraju w związku z wieloma niewiadomymi dotyczącymi uruchamiania tej inwestycji. Dziś mówi się, że wobec ostatniej decyzji RDOŚ zamek i tak będzie rósł, nawet jeśli Starosta Obornicki lub inny Wojewoda walnie pięścią w stół…
  No tak, ale jak się to ma do rodzimego problemu z naszą rodzimą gigantomanią? Ano właśnie – nijak. Otóż w przypadku projektu mpzp Usługi w zieleni w Krosinku mamy do czynienia naprawdę z kruszynką: dominanta 45m wysokości, 15 kondygnacji o powierzchni 600 m2 na bazie 4 kondygnacyjnego obiektu o powierzchni 5 000 m2.
  Ktoś zapewne powie: ale dominanta… . Tak, dominanta podobna choć nieco mniejsza od wieży zamku w Stobnicy, ale teren przekształcenia znacznie poniżej 2 ha ba, nawet 1,7 ha pierwotnie projektowanego przekształcenia.
  Ważniejsze jest to, że nasza inwestycja nie ma powstać na terenach cennych przyrodniczo, a tym bardziej Natura 2000, ma sprzyjać rozwojowi turystyki i działań pokrewnych, da wpływy do budżetu gminy i pozwoli wznieść się ponad aktualną mosińską zaściankowość.
  Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii to porozmawiajmy z mieszkańcami Stobnicy, a nawet z włodarzami Obornik. Wszyscy cieszą się z tego, że powstaje obiekt, który pozytywnie wpłynie na region. Nikt tam tych uczuć nie ukrywa. Tylko w Mosinie dentyści mają dużo roboty z naprawą zębów u tych, którzy ze złości zaciskają szczęki…

  Odpowiedz
 • 13/04/2019 o 12:24
  Permalink

  Byłem także na tym spotkaniu. Nie rozumiem działania gminy w sprawie tego planu. Na początku było stwierdzenie, że Burmistrz zmierza do zakończenia procedury, na końcu natomiast zachęta, by do 30 kwietnia przesyłać do Gminy propozycje parametrów. Przemysław Mieloch podobnie ja na poprzednich dyskusjach podał spodziewane wpływy z tego giganta. Ma to być około 700-800 tys. zł. rocznie. Wydaje mi się, że burmistrz trochę jednostronnie widzi kwestię finansów gminy. Każdy taki “zysk” budżetu pociąga za sobą koszty, o których się tak chętnie nie mówi. Cieszę się, że wstawiła Pani nagranie p. Podlewskiej. Warto posłuchać, co mówią mądrzejsi od nas.

  Odpowiedz
  • 13/04/2019 o 13:21
   Permalink

   Usytuowanie jednego dużego obiektu BĘDZIE AUTOMATYCZNIE ZEZWOLENIEM NA BUDOWĘ 16 PIĘTROWYCH WIEŻOWCÓW. POWSTANĄ W KROSNIE NOWE RATAJE. Burmistrz tylko widzi MAMONĘ, MAMONĘ jak jakiś wiejski pazerny proboszcz. Trzeba było glosować na Marciniaka budowlanca a nie na ministranta historyka

   Odpowiedz
   • 13/04/2019 o 19:32
    Permalink

    Tam gdzie dzisiaj żwirowisko, jutro będzie San Francisco?
    Raczej odwrotnie. Gdy to cokolwiek tam powstanie, to w najbliższej okolicy jeszcze długo nikt nie dostanie wuzetki, czy zapisu w mpzp na budowę 1 domu na kilkuhektarowej działce. Widać właściciele równie wpływowi, jak puk i koledzy w Dopiewie.Jak już powstanie to coś gmina zacznie się powoływać na różne argumenty: strefa ochronna WPN,ochrona mamutów itp. i nawet bóbr nie dostanie pozwolenia na budowę żeremi.
    Komisja ochrony środowiska się uaktywni i mu nie pozwoli.
    Choć mnie samemu nie podoba się kolor żółty na mojej działce w gminie Prątki, który oznacza rolnictwo, to staram się być obiektywny i zgadzam się z panią Podlewską. Między jakąkolwiek zabudową , a modern Stobnicą bis, jest pole do dyskusji. Na ostatniej sesji radny Kolankiewicz spytał
    Burmistrza (chodziło o inny plan) czy inwestor może opłacić przygotowanie
    planu miejscowego.Rżężało, trzaskało, ale odpowiedź była chyba twierdząca. Gdybym się nie mylił, to lektura art.21 Ustawy o planowaniu… jest jeszcze przed waszym Burmistrzem i jego dwoma zastępcami o nieustalonej i niepewnej numeracji.

    Odpowiedz
    • 13/04/2019 o 19:52
     Permalink

     Ps.Jeśli bóbr ogląda TVP,to starosta na pewno mu nie wyda…
     Taki kraj, kto z Mieciem temu “hotel”, a kto nie z Mieciem, tego Zuk zamiecie.
     Wcielając się w rolę dewelopera, ja bym dał jedną kwartirę starostwu i
     jedną PINB-owi.Legalizacja hotelu na apartamentowiec murowana.

     Odpowiedz
   • 12/04/2019 o 14:36
    Permalink

    Przy następnym wyłożeniu proponuję odwrócenie koncepcji. Okrąglak dać od dołu jako opokę, a podstawę Alfy dać na górę. Budowle zwężające się ku górze to banał.

    Odpowiedz
    • 13/04/2019 o 11:04
     Permalink

     Miałem sen. Apartamentowiec z widoczkiem na WPN mógłby się dobrze sprzedać. Nazwać hotelem można, a nawet trzeba, bo na usługach oficjalnie nie można budować mieszkań. Luboń już to kiedyś przerabiał, w mniejszej skali. Już w fazie budowy mieszkania były wystawione na sprzedaż. W umowach nazwano je lokalami hotelowymi. Miejsca pracy?
     Kilku konserwatorów powierzchni płaskich.
     https://gloswielkopolski.pl/lubon-hotel-czy-mieszkania-co-buduje-pajo-okaze-sie-w-listopadzie/ar/883672

     Odpowiedz
     • 13/04/2019 o 13:15
      Permalink

      Czyli w Mosinie nadal można z powodzeniem i za przyzwoleniem władz stosować wałki jak w latach 2002 – 2014.

     • 13/04/2019 o 21:44
      Permalink

      Nie w Mosinie, w kraju można.
      Można. Trzeba mieć środki dla wałkowiczów.Jeśli się jest zwykłym obywatelem, trzeba wałkowiczom przekazać środki własne.Jeśli się sprawuje funkcje publiczne, to trzeba przekazać radiowozy dla Policji i wykonać zadania rządu przy pomocy środków samorządu,czyli za twoje środki i bez upoważnień ustawowych. W skrócie obywatel płaci za wałki samorządu,ale w końcu sam go sobie wybrał…
      Tak sobie myślę,że ludność Krosinka chyba chce giganta, bo górnicy im powiedzieli, że się wzniosą ponad WPN.
      Dlaczego mali ludzie kupują duże samochody?

     • 13/04/2019 o 22:33
      Permalink

      Tak sobie myślę, że gdybym był mieszkańcem Krosinka to nie chciałbym sprzątać w tym obiekcie, ale raczej zasiąść w zarządzie spółki z bardzo ograniczoną odpowiedzialnością, a w najgorszym przypadku w radzie nadzorczej. Gdybym był natomiast stroną w postępowaniu administracyjnym i byłbym niezadowolony z tego mpzp (jeszcze nieuchwalonego), to bym pomyślał,że władze Mosiny mnie lubią i popełniły tyle błędów, by mi pomóc w jego uwaleniu.Państwo radni powinni się cofnąć do uchwały o przystąpieniu i przeanalizować co się stało z tą agroturystyką dalej.

     • 16/04/2019 o 11:48
      Permalink

      Gugle nie wpuszcza na stronę.
      Moim zdaniem ten mpzp jest emanacją marzeń podmosińskich górników o wspinaczce lub o lataniu.
      Winę ponosi A. Mickiewicz, który pisał o wylatywaniu nad poziomy (WPN). Niektórzy wzięli sobie do serca i wylatują, a niekiedy odlatują. Jeden deweloper w Czapurach to nawet wzniósł się ponad szamba.

     • 16/04/2019 o 18:57
      Permalink

      Livestream,wspynazcka,latanie,wszystko w jednim mpzp. 🙂

     • 23/04/2019 o 09:05
      Permalink

      Jako administrator strony czasmosiny2.pl przepraszam wszystkich za utrudnienia w dostępie do portalu. 13 kwietnia wstawiłam nagranie 10 minutowej wypowiedzi p. Katarzyny Podlewskiej z Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Poznań. Filmik był często odtwarzany, co spowodowało zużycie przepustowości i automatyczne wyłączenie strony. Po zdiagnozowaniu przyczyny i dokupieniu kolejnych GB strona zaczęła działać poprawnie. Problem z wejściem na Czas Mosiny mają stali bywalcy, którym w ciągu 13 i 14 kwietnia zapisały się ustawienia z czasu braku strony. Nie mają żadnych problemów ci, którzy wchodzą na stronę rzadziej.

     • 23/04/2019 o 12:33
      Permalink

      Wszystko przez panią Podlewską. 🙂
      Taki paradoks, że mądre wypowiedzi powodują zakłócenia.

 • 12/04/2019 o 11:51
  Permalink

  Idą nowe trendy w zagospodarowaniu przestrzennym. Teraz każda działka objęta mpzp będzie miała swoje biuro projektowe i wizualizacje przestrzenne.
  Kto płaci za przygotowanie tego mpzp? Tu muszę przyznać, że zazdroszczę, bo dopiewskie nie przygotowali mi wizualizacji zakazu zabudowy.Pan Synek machnął mi działkę żółtą kredką i się nie wysilili. Mogli chociaż narysować rolnika,pług i konia. Ja bym na dominancie narysował wieżę.

  Odpowiedz
 • 12/04/2019 o 09:24
  Permalink

  Dominantę ogarniam , bo jak nazwa wskazuje wynika ona z potrzeby dominacji.
  Bardziej jednak intryguje mnie wyłonienie.Kto, kiedy, dla kogo i dlaczego wyłonił?
  Ten pan kiedyś wyłonił się w Dopiewie, po wygraniu wyborów przez pukowego Adriana i w mig przygotował im Studium. Przez przypadek pracował u niego syn dawnego sekretarza UG Dopiewo (obecnie Puszczykowo). Później przez przypadek
  znalazł zatrudnienie w UG Dopiewie jako planista.
  Wielkiego wyboru nie miał,bo w Polsce jest tylko 2475 gmin w których nie pracował tata.
  Mam przeczucie, że za 5 minut wyłoni się wykonawca i może być to np.deweloper operujący w Dąbrówce i budujący zamek w Stobnicy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.