Dotowanie sytemu gospodarowania odpadami – post scriptum

Z sześciu gmin w powiecie poznańskim, które samodzielnie gospodarują odpadami trzy są zdecydowanie  bogatsze od gminy Mosina. To  Suchy Las, Tarnowo Podgórne i Kórnik. Trudno nam się z nimi porównywać.

Rokietnica ma zbliżone do nas dochody z podatków na 1 mieszkańca, Luboń ma niższe dochody.
Dotowanie systemu odbioru odpadów przez najbogatsze gminy jest czymś innym niż w przypadku gmin mniej zamożnych.
Gminy Mosina nie stać na dotowanie systemu gospodarowania odpadami, gdyż jest wiele innych pilnych potrzeb.

Burmistrz przedstawił radnym propozycje działań korygujących, by zmniejszyć deficyt w gospodarowaniu odpadami.

W 2018 r. planuje się:

  1. Zwiększyć wpływy z deklaracji poprzez zwiększenie ilości kontroli.
  2. Zmniejszyć ilość odpadów zmieszanych.
  3. Zwiększyć przychód ze sprzedaży szkła.
  4. Dążyć do wyrównania stawek za przyjmowanie odpadów na RIPOK-u.
  5. Ważyć odpady komunalne.
  6. Zróżnicować stawki (2019 r.) – 10-15-20 zł w zależności od stopnia segregacji.

Pełna treść Działań korygujących – TUTAJ

Temat śmieci jest tematem trudnym. Dużo tu zależy od świadomości społecznej, a z tą nie jest u nas najlepiej.

 

7 Comments
Kasik77 02/01/2018
| |

A ja mam takie pytanie techniczne co do odbioru bio odpadów…tzn w jaki sposób będzie sprawdzane czy te odpady są rzeczywiście wsypywane do specjalnego pojemnika czy wrzucane do zmieszanych? skąd odbiorca czyli Zuk będzie wiedział że Pan X ma podpisaną umowę na odpady segregowane i musi mieć ten kubeł na bio odpady a ?Pani Y płaci za odpady zmieszane w budynkach wielorodzinnych?Kubły nie są opisane ani jakoś specjalnie zaznaczone…. Byłam dziś w urzędzie gminy specjalnie o to zapytać i usłyszałam ze każdy co segreguje musi mieć osobny kubeł na bio odpady czyli na podwórku musi stanąć dodatkowo 6 kubłów….i tu zaznaczam ze mieszkania są to kawalerki i w każdym mieszka 1 bądź 2 osoby które kubłów zmieszanych mają raptem na tą chwilę może 1/2 zajęte do wywozu cyklicznego co 2 tyg.To ile oni zapełnią tego bio ? 1/4 kubła? Dlaczego nikt nie pomyślał o tym aby dla budynków wielorodzinnych zrobić 1 lub 2 kubły jeśli zajdzie taka potrzeba na cały budynek a nie osobno dla każdego mieszkańca?Dwa jak oni zamierzają sprawdzać czy ktoś ma rzeczywiście kompostownik bo z tego co wiem nikt takich deklaracji nie każe podpisywać a no nie oszukujmy się każdy może brak kubła tym tłumaczyć?a odpady wywozić np do lasu…

karp 14/12/2017
| |

Jeśli dobrze zrozumiałem że mają byc 3 stawki, to płetwę chylę nisko.
Stawka środkowa jest odpowiednia dla osób, które mając 2 skórki od banana, jedną wrzucą do szkła, drugą do plastików. Że też przez 20 lat segregacji sam na to nie
wpadłem.

karp 14/12/2017
| |

Zróżnicowac stawki na 3 w zależności od stopnia segregacji. Zima a ktoś was wpuszcza w maliny. Dam sobie głowę obciąc za to, że żaden karp tego nie wymyslił.W oparciu o jaką ustawę 3 stawki? Czy czasem to nie pomysł Dyzmy, który jakiś czas temu kazał powtarzac wójtowi Gminy Dopiewo, że chodniki nieprzylegające do nieruchomości są przylegające?U mnie na ulicy jakiś czas temu padł ostatni bastion niesegregacji, kiedy bardziej zróżnocowano stawki.
Stawka środkowa pachnie mi częściowym zajściem w ciążę.

stingerx 14/12/2017
| |

Szczerze mówiąc przyglądam się całej tej dyskusji przez ostatnie dwa tygodnie z dużym rozczarowaniem….nie tak to miało wyglądać Panowie Burmistrzowie, wyniki wyborów miały dać nowe rozdanie, nową jakość w zarządzaniu i zrównoważonym rozwoju Gminy….a mamy to co mamy….sprawa gospodarki odpadami to tylko jedna z wielu niezrozumiałych decyzji. Z całym szacunkiem, ale propozycja planu naprawczego, zapewne spisana w pośpiechu z racji tego, że wokół sprawy robi się nieciekawie to delikatnie mówiąc kpina. Przecież o tym, że system gospodarowania odpadami się nie domyka wiemy już co najmniej od połowy 2017 roku…co zrobiono od tego czasu (prócz udzielania się Burmistrzów na forum), gdzie podjęcie jakiś działań naprawczych, gdzie wzmożone kontrole????? Kiedy te kontrole mają się zacząć???? Kiedy chcecie Państwo podjąć kroki i próby obniżenia stawek w RIPOK i rozmawiać o tym z innymi gminami i dlaczego dopiero teraz???Przecież to wszystko już się powinno dziać!!!! NIEZWŁOCZNIE po tym, jak pojawiły się pierwsze zastrzeżenia i sygnały że trzeba będzie dołożyć niemałe środki do pokrycia strat….o wagach na śmieciarkach i kodach kreskowych mówiono już w 2016 roku..i co? i nic, dopiero się to planuje przygotować (docelowo 2010 r?). Jeden wielki skandal. Jakie szacunkowe oszczędności ma dać wdrożenie programu naprawczego? Apeluję do Pani przewodniczącej RM aby w trybie pilnym zająć się tym tematem na najbliższej sesji lub zwołać sesję nadzwyczajną i zobowiązać burmistrzów do podjęcia próby powrotu do SELEKT-u w trybie natychmiastowym, inaczej przez kilka następnych lat Gmina będzie dokładać do tego interesu, i to niemało…kosztem innych inwestycji niestety. Wyjście z SELEKT-u było bardzo złą decyzją, którą niestety poparła zdecydowana większość Radnych – Szanowni Państwo pora działać!

karp 14/12/2017
| |

Ja nie potrafię ocenic czy wystąpienie z Selektu było waszym błędem.To się robi na liczbach, od których bolą mnie zęby. Z zewnątrz widzę co najmniej 2 odmienności waszej spółki(czy raczej spółek). Mało gdzie zatrudniają w nich byłych wójtów i obecnych radnych powiatowych. Prezes powinien miec głowę wolną od polityki i jeśli w śmieciach ma byc dobrze, to jego głowa nie powinna byc zaśmiecona. Po drugie macie spółkę barokowową, która zajmuje się mydłem i powidłem. Nie znam fachowca, który ogarnie komunikację, śmieci,strefę parkowania itp. itd. Kiedy po głowach chodziło wystąpienie spółka przejęła strefę z której są grosze, a odbiera czas osobom zarządzającym spółką.
Moim zdaniem wystąpienie zostało kiepsko przygotowane, bo już od uchwały było całe pół roku. Nie wiem czy mnie pamięc nie myli,ale wydaje się, że pod koniec roku zaskoczyła was wiadomośc, że ZUK nie spełnia wymogów in -house.
My w porównaniu z wami jesteśmy biedakami, ale bardzo szybko zaczął dziac PSZOK. Ze strony urzędu ograniał to p.Marian Walny, który zatrudnił sobie chyba
2 czy 3 osoby, które całkiem dobrze były przygotowane merytorycznie. Ze strony spółki Prezes, który ma w nosie wybory. Dla p.Mariana śmieci to konik na którym chętnie jeździ i organizował to też poza godzinami pracy.Trochę też zostali zachęceni przez Selekt, bo pojechali z ówczesnym Przewodniczącym RM p.Markiem Samulczykiem na Zgromadzenie, gdzie zostali potraktowani jako chłopcy do bicia.
Wtedy kto miał krytyczne uwagi, ten był wrogiem Selektu i narodu.Po wystąpieniu kilku gmin to się trochę zmieniło. To system w którym, kto ma bramę ten ma władzę. Mnie dziwiło dlaczego tylu naszych samorządowców zaangażowało się w budowę bramy dla her Niemca, jakby sami nie mogli wziąc pożyczki z NFOŚGiW.
Mnie osobiście nie są potrzebne owczarki i brama. Segreguję od ubiegłego wieku i różnica jest taka, że jest dużo drożej. 10 zł już nigdzie nie jest do utrzymania. Może Suchy Las może zmiejszyc na 8 zł i wtedy wyjdzie na zero po wystąpieniu z GOAP.