Dokąd trafią nasze śmieci?

Bioodpady (zielone + kuchenne) trafią do kompostowni w Rumianku. Rada Miejska podjęła w tej sprawie uchwałę o wyrażeniu zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego polegającego na powierzeniu zagospodarowania odpadów zielonych Gminie Tarnowo Podgórne.
Oddanie tam 1 tony bioodpadów kosztować będzie 238 zł. Wydaje się to byc korzystnym rozwiązaniem, ponieważ 1 tona tej frakcji odpadów w Piotrowie Pierwszym jak wynika z odpowiedzi Selektu na pismo Burmistrza Gminy Mosina kosztuje 313,20 zł.
Dokąd pojadą odpady zmieszane?
13 grudnia wójt Rokietnicy Bartosz Derech poinformował na swoim FB, że Wspólnie z Tarnowem Podg., Luboniem i Mosiną ogłaszamy przetarg na zagospodarowanie odpadów (razem to 36100 ton rocznie). Od wyniku tego przetargu zależy ile będziemy płacić za śmieci.

zdjęcie B. Derech


18 grudnia 2019 r. Grupa zakupowa ogłosiła przetarg. Zamierzała przeznaczyć na ten cel 14,4 mln zł.

W przetargu na zagospodarowanie 36,1 tys. ton odpadów zmieszanych z 4 gmin (Tarnowo Podgórne, Rokietnica, Mosina i Luboń) złożono tylko jedną ofertę.

Oferent – konsorcjum Zakład Utylizacji Odpadów Clean City z Międzychodu i ZUO INTERNATIONAL Sp. z o.o. ze Słubic zadeklarował kwotę 17,5 mln zł za odbiór odpadów ze stacji przeładunkowej w Rumianku.
To oznacza, że jeśli przetarg nie zostanie unieważniony, za 1 tonę odpadów zmieszanych zapłacimy 486 zł. To znaczy o 47,52 zł drożej niż Selekt w Piotrowie Pierwszym.
Według informacji podanej przez Burmistrza Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych jest w stanie dowieźć odpady do Rumianka za 200 zł od tony.
Warto jednak wiedzieć, że z Mosiny do stacji przeładunkowej w Rumianku jest 40 km, czyli o 22 km dalej niż do Piotrowa.
Z mapki poniżej wyraźnie widać, że stacja przeładunkowa w Rumianku to opcja korzystna dla Tarnowa i Rokietnicy, a niekorzystna dla naszej gminy.

Ogłaszając przetarg z założeniem, że odpady będą wożone na stację przeładunkową do Rumianka nie doceniliśmy jako gmina kosztów transportu i czasu przejazdu a także prawdopodobnie przebiegu i wieku naszych śmieciarek.
Były prezes ZUK i PUK teoretycznie mógł obiecać Burmistrzowi cenę nawet 100 zł za tonę, bo przecież to już nie jego problem, ile faktycznie będzie kosztował transport do Rumianka.
Z Rumianka odpady miałyby jechać do Międzychodu i Słubic. Konsorcjum musiało uwzględnić koszt transportu.Jestem bardzo ciekawa jaka będzie decyzja w sprawie tego przetargu, jak będzie wyglądała dalsza współpraca 4 gmin, które opuściły SELEKT i jak na tej “spółce” wyjdzie nasza gmina.
Miejmy nadzieję, że lepiej niż Zabłocki na mydle.

Przetargi na odbiór i transport odpadów – SELEKT – styczeń 2020 i listopad 2019

83 myśli na temat “Dokąd trafią nasze śmieci?

 • 29/01/2020 o 15:44
  Permalink

  Dziś Selekt otwierał koperty w kilku przetargach, ale nie publikuje jeszcze wyników.
  W Rokietnicy i Tarnowie Podgórnym przegłosowano już cenę 26 zł.

  Odpowiedz
  • 30/01/2020 o 10:03
   Permalink

   Kwoty przeznaczone przez Selekt nadal rozchodzą się z ofertami, w gminach dla których wczoraj otwarto koperty:Zbąszyń,Wielichowo,Stęszew,Rakoniewice,Kamieniec, Dopiewo,Dolsk, Brodnica.
   Największy rozjazd jest w Dopiewie, gdzie ZM Selekt przeznaczył 4.841.705,31 zł, a jedyna oferta firmy Alkom(która teraz tam wywozi) to ponad 11 mln. Wliczyli sobie nowe śmieciarki w cenę.
   Ile będziecie płacić za śmieci w Mosinie i dlaczego 26 zł od osoby? Mnie też wkrótce mina zrzednie.

   Odpowiedz
  • 16/01/2020 o 20:48
   Permalink

   Moje wątpliwości budzi ustalenie w Selekcie ulgi za kompostowanie na 2 zł od naliczonej opłaty, a nie od mieszkańca.
   Stawka jest od osoby, to ulga powinna być od osoby. Jeśli na jednej deklaracji (nieruchomości )jest 8 osób, to ulga wynosi 25 groszy od osoby, co jest absurdalne.

   Odpowiedz
 • 16/01/2020 o 15:57
  Permalink

  Coś artykuł o podwyżkach mało precyzyjny.
  ” Opłaty w okolicznych gminach to np. 27 zł za osobę w Komornikach, 26 złotych w Dopiewie, 26 Luboń, 26 Tarnowo Podgórne. Absurd goni absurd. Jeśli wierzyć prognozom to nie koniec zamieszania. – skomentował sytuację Dominik Michalak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mosinie.”
  Dopiewo i Komorniki należą do Selektu, więc muszą mieć tę samą cenę.Czyżby Selekt utajnił obrady Zgromadzenia?
  https://www.gazeta-mosina.pl/2020/oplaty-za-smieci-znow-w-gore/

  Odpowiedz
    • 16/01/2020 o 17:05
     Permalink

     52 minuta wypowiedz byłego inkasenta targowisko

     Odpowiedz
     • 16/01/2020 o 17:28
      Permalink

      Trochę radni mieli mało wiedzy i jeśli im ich nie dostarczono, to nie powinni głosować. Charakterystyczne, że sprawa związana z ZUK i nie ma nikogo z ZUK. Radna Mania przytomnie zauważyła że ZUKa brak.
      W zeszłym roku chciał kontener na odpady za 30 tys. i znowu nikogo nie było. Jakby ZUK był nadburmistrzem. Ja nie wiem czy to nie przekracza wartości lubońskiego PSZOK.
      Burmistrz powinien go zobowiązać do tego.
      ZUK jakoś wolał Dopiewo i już o 15 tam siedział na sesjach, gdzie odbierał defilady swoich wojsk.Śmieszne dla mnie jest coroczne wprowadzanie tej opłaty, bo stawki to co innego. ZUK pobiera opłatę targowiskową, dostaje wynagrodzenie za inkaso i jeszcze dostaje kasę od gminy za administrowanie.

     • 16/01/2020 o 17:53
      Permalink

      Większąść radnych wiedziała co się dzieje na targowisku
      W ZUKU tak samo

     • 16/01/2020 o 18:20
      Permalink

      No jak ktoś chce zamiatać różne Rych gajty pod dywan, to ostatni moment.
      “Rada formalnie przyjęła dziś nowe przepisy o ochronie sygnalistów. Nakazują one tworzenie bezpiecznych kanałów zgłaszania nieprawidłowości. Mają to być kanały zarówno wewnątrz organizacji (prywatnych lub publicznych), jak i kanały skierowane do organów publicznych. Nowe przepisy dają też sygnalistom dużą ochronę przed odwetem i zobowiązują organy krajowe do odpowiedniego informowania obywateli i szkolenia urzędników publicznych, jak postępować w przypadku sygnalizacji nieprawidłowości. ”
      https://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2019/10/07/better-protection-of-whistle-blowers-new-eu-wide-rules-to-kick-in-in-2021/
      Później zamiatający będą musieli bardziej uważać, by nie zostali zamieceni. Przede wszystkim jeśli zarząd wiedział, to działał na szkodę spółki, a jeśli wiedział burmistrz to szkodził gminie.

     • 16/01/2020 o 19:36
      Permalink

      Każdy wiedział nawet pseudo Pani prezes ZUKU wiedziała i sie powołała. Śmiem coś napisać ale nie napisze.

     • 16/01/2020 o 20:36
      Permalink

      Jeśli wiedziała, to powinna się tym podzielić z RN. Jeśli będzie konkurs i ta pani do niego stanie, to RN powinna zadać jej jedno pytanie(sam nie czuję jak rymuję):Czy pani miała wiedzę o Rych gate i co pani zrobiła w celu odzyskania zajumanych środków?

    • 16/01/2020 o 17:17
     Permalink

     To taki dowód na malwersacje jakieś pytania dla przypomnienia 52 minuta

     Odpowiedz
  • 16/01/2020 o 20:57
   Permalink

   To nie była oficjalna wypowiedź dla gazety, informacja została skopiowania z dyskusji z mieszkańcami na portalu Facebook. Do błędnych kwot przyznaje się, ciężko było się odnaleźć w dyskusji z dzisiejszego posiedzenia Selektu 🙂 Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • 16/01/2020 o 21:39
    Permalink

    Sprawa wyjaśniona. 27 zł w całym Selekcie.Mnie się wydaje, że firmy śmieciowe wkalkulowały wszelkie ryzyka i Selekt dodał swoje. Mam nadzieję, że nasze gminy nie wkopiują tej stawki do swoich uchwał. My jednak mamy przetargi na rok, a nie na trzy lata. Mówili tam o piśmie Mosiny w sprawie powrotu na Selektu łono, które zostanie rozpatrzone lub nie na najbliższym posiedzeniu zarządu. Wydaje mi się, że timing jest ważny i trochę to pismo zostało skierowane w nieodpowiednim momencie. Moje zdanie jest takie, że kaktus mi na łusce wyrośnie, jeśli liczba członków Selektu zwiększy się w przyszłym roku. Ciekawa jeszcze była sprawa skórki od banana, bo podobno niektóre instalacje nie traktują skórki jako bio.

    Odpowiedz
    • 17/01/2020 o 07:47
     Permalink

     Jeżeli niektóre instalację (RIPOKi) mają problem czy skórka od banana jest BIO czy nie to, proponuje ustawę przeczytać lub wyszukiwarkę https://segregujna5.um.warszawa.pl/ Jeśli chodzi o Wasze targowisko to słyszałem od ciotki o jakiś wałach ale nie słuchałem bo czasami jest nakręcona. W niedzielę wybiorę się do Mosiny i Ją odwiedzę.Mosiniara zawsze wie wszystko.

     Odpowiedz
     • 17/01/2020 o 08:40
      Permalink

      W Selekcie mają teraz wysyp reklamacji z Dopiewa (cały czas)i Komornik (sezonowo). O ile Broda jest aktywny, to Napierała zachowuje całkowitą pasywność i prezentuje postawę:co mnie to obchodzi, przecież mieszkam pod Bukiem(teren GOAP).

     • 17/01/2020 o 08:44
      Permalink

      Z tym targowiskiem i Rychochronem, to myślę że występuje tu syndrom Aleksandra Kwaśniewskiego.
      Też chłop swojski, sympatyczny, część narodu była nawet dumna, że śrubuje nam spożycie spirytusu per capita i głosowała. Przypadek inny, ale działają te same mechanizmy.

  • 15/01/2020 o 08:22
   Permalink

   Taki paradoks:Clean City będzie prawdopodobnie obsługiwać Mosinę, a Wronki do których Endrju się przemieścił dostały czarną polewkę.Jonasz potrafi.

   Odpowiedz
 • 12/01/2020 o 18:29
  Permalink

  Gdyby cena 27 zł się potwierdziła, to Selekt musiałby ustalić na nowo stawkę opłaty podwyższonej, która wynosi 52 zł.
  2X27=54 . Przy cenie 26 zł nie musiałby tego robić.

  Odpowiedz
  • 12/01/2020 o 13:38
   Permalink

   Teoria, że im bliżej dużej metropolii tym wszystko jest droższe jest chyba błędna. Można stwierdzić,że odwrotnie patrząc u was na ceny usług sadzenia drzew w siatkach ,to się zastanawiam jaka była cena bez siatek? Strzelam, że pewnie trójka z trzema zerami. Muszę karp powiedzieć, że cena podłączenia kanalizy była dobra. Obstawiam, że w Mosinie 500, ale za metr. Ten wasz spec od wod-kan i sadzenia drzewek to niezły orzeł!Zostawił niezły szmelc!Ciekawe jak wasze śmieciarki się rozkraczą po drodze co ta p.o. prezesa zrobi?

   Odpowiedz
  • 15/01/2020 o 07:48
   Permalink

   Gospodarka odpadami kuleje i będzie kuleć! Nie wyobrażam sobie, że panowie przyjadą po zielone i wezmą mi kubeł z trawą a resztę mam przywieść sam na pszok gdzie buty od błota pobrudzę, chyba lepiej będzie na piwo rzucić i niech zabierają wszystko. W Luboniu chyba tak robią koło plastików worek ze styropianem, przy niektórych domach jeszcze umywalka do zabrania albo muszla.

   Odpowiedz
   • 15/01/2020 o 08:18
    Permalink

    Bez przesady. Jak umywalka i muszla, to musiały być gabaryty.Chyba,że muszla jako domek ślimaka.

    Odpowiedz
     • 15/01/2020 o 09:12
      Permalink

      No widziałem te sztuczne ale jako styropian naliczyłem przy 4 posesjach jak przejeżdzałem przy jednej były 4 worki

     • 15/01/2020 o 09:35
      Permalink

      W takim razie, to kiepsko wyedukowany rejon.
      http://kom-lub.com.pl/zasady-segregacji/
      Zdarza się, że komuś zostawią, jak przegina pałkę.W moim fyrtlu nie widziałem styropianu, ale zostawiali czasem zielone, jak ktoś gałęzi napchał do wora, lub rzucił luzem obok. Po 2 latach na gazie, sam mam z tym problem, a na PSZOK jakoś się nie chce i leżą. Puszki po piwie wymiata u nas mobilny punkt rowerowy, który jedzie przed Kom-Lubem.Metale z gabarytów wymiatają prywaciarze.Z kotłem z piwnicy to już miałem problem, bo musiałem dać złom +450 zł.

 • 11/01/2020 o 10:44
  Permalink

  10.01.2010, dla portalu:
  https://grodzisk.naszemiasto.pl/dodatkowy-pojemnik-na-odpady-i-wyzsze-oplaty-czyli-smieci-w/ar/c1-7501343 pani Dorota Lew-Pilarska, Przewodnicząca Zarządu Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT” w Czempiniu powiedziała miedzy innymi:
  “Od kwietnia jednak mają zmienić się stawki za odbiór odpadów. I to, jak zapowiada Dorota Lew-Pilarska, znacząco. – Ceny pójdą w górę i to bardzo. Nie chcę jeszcze prognozować, jakie będą to stawki dopóki nie zostanie podjęta przez Zgromadzenia Związku stosowna uchwała . Do końca marca obowiązują obecne stawki i na razie tyle mogę w tej sprawie powiedzieć.”

  Odpowiedz
 • 10/01/2020 o 21:21
  Permalink

  Gdyby dzisiaj ktoś mi powiedział, że w Mosinie opłata za odpady pochodzące z terenów zamieszkałych zbierane i odbierane w sposób selektywny powinna wynosić około 25 złotych, wcale by mnie to nie zdziwiło. Przyglądając się wzrostowi kosztów mosińskiej gospodarki odpadami od 2017 roku oraz temu, jak do problemu podchodzi ustawodawca oraz jak zmienia się rynek kosztów pracy taki w niosek nie może nikogo zaskakiwać. W warunkach mosińskich w 2020 roku należy liczyć się z łączną ilością odebranych odpadów na poziomie do około 17 tys. ton, przy czym 10 tys. ton, to odpady zmieszane, ok. 2 tys. ton odpady podlegające biodegradacji. Pozostałe to papier i tektura, szkło, tworzywa sztuczne, odpady wielkogabarytowe, zużyte baterie, leki, urządzenia elektroniczne, opakowanie itd. Uwzględniając cenę odbioru 1 tony odpadów zmieszanych oraz odpadów biodegradowalnych oraz koszty transportu wymienionych odpadów do proponowanego punktu odbioru lub punktu przeładunkowego otrzymujemy koszty, które dają opłatę co najmniej 20 zł od osoby za odbiór odpadów zbieranych w sposób selektywny (dla 32 tys. mieszkańców). Celowo nie uwzględniłem kosztów związanych z odbiorem oraz zagospodarowaniem pozostałych odpadów oraz nie przytoczyłem kosztów prowadzenia PSZOK’a. Tylko odbiór oraz transport tej grupy odpadów do instalacji przetwarzania, nawet za kwotę 200 zł od tony to kolejny milion złotych, co da wzrost opłaty o minimum 2,5 zł od osoby. Ktoś powie, ale można sprzedać surowce wtórne. Tak, można, ale może być i taka sytuacja, że za niektóre surowce trzeba będzie zapłacić podobnie jak za opony, materiały odpadowe z remontów, opakowania po farbach, leki itd. Itp. Uwzględniając te dodatkowe koszty, niemożliwe do skompensowania przez sprzedaż surowców, do opłaty trzeba będzie doliczyć kolejne złotówki zbliżając się do kwoty, która została pokazana na początku tj. 25 zł od osoby za odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny. Kosztów administracji nie uwzględniam, bo w tym wyliczeni u można je pominąć. W wielu gminach w których włodarze dbają o zbilansowanie się gospodarki odpadami, opłaty wzrosły nawet o 100%. Póki co w Mosinie Burmistrz stoi na stanowisku, że na odpadach da się jeszcze zarobić. Niestety dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że rok do roku podatnicy muszą dopłacić do interesu ok. 1,8 mln zł mimo, że nie jest to zgodne z prawem. Pojawia się pytanie, czy Burmistrz nadal pójdzie w zaparte i kolejny raz sięgnie do kieszeni podatnika…

  Odpowiedz
  • 10/01/2020 o 22:34
   Permalink

   Wydaje mi się, że Selekt celuje w cenę ok.20 zł. Unieważnili na razie te przetargi, gdzie przewidziana na przetarg kwota była ponad 2 razy niższa od najniższej oferty.
   Nie znam przepisów przetargowych, ale zastanawia mnie czy jeśli przy unieważnionych jako powód podano brak kasy, to dla pozostałych, na tę chwilę też nie mają kasy, bo będą mieli jak podwyższą opłaty na 20 zł lub więcej od osoby.

   Odpowiedz
   • 10/01/2020 o 22:44
    Permalink

    Słyszałam, że w Selekcie ma być 26 zł pod osoby.

    Odpowiedz
    • 10/01/2020 o 23:31
     Permalink

     Taka kwota wydaje się być rozsądną. Ale to daje podstawę do snucia przypuszczeń, że opłata w Mosinie może być co najmniej na tym poziomie. Są gminy, gdzie z 15 zł podniesiono stawkę do 27. Oczywiście uzasadniono to wzrostem kosztów. U nas liczy się na cud, ale tego nie będzie, a co najwyżej spora dopłata.

     Odpowiedz
    • 11/01/2020 o 09:36
     Permalink

     To tak na oko by się zmieścili, bez unieważniania przetargów. Nie wiem czy przesunęli zgromadzenie, czy utajnili, bo w grudniu pani prezes zależało na zwołaniu zaraz po otwarciu kopert.
     Moim zdaniem 200 zł na transporcie zmieszanych można by zaoszczędzić. Instalacji pewnie nie robi większej różnicy czy będzie odbierać z TP czy z Mosiny.Nawet jeśli, to najwyżej wiązałoby się z lekką dopłatą.
     Śmieciary kursujące ze zmieszanymi nie byłyby wyłączone z obsługi. Poza tym jak się któraś rozkraczy, to mniejszy problem jest na terenie gminy Mosina. No ale jak znam życie to priorytetem był konkurs piękności we Wronkach i błyśnięcie Wukiem. U nas z kolei Kom-Lub ma mało miejsca, ale podobno dostaną jakiś teren po żwirowni. Mam nadzieję, że będą tam też podsuszać trawę, bo mają rację radni Kasprowicz i Wiązek, że wożenie wody do Rumianku, nie jest zbyt mądre.

     Odpowiedz
     • 11/01/2020 o 09:53
      Permalink

      Pani audytor mówiła coś o wysypie singli w Mosinie. Ja obawiam się, że po następnej podwyżce w Mosinie, Luboniu i na terenie całej Polski singli przybędzie więcej niż grzybów po deszczu.

  • 10/01/2020 o 20:38
   Permalink

   Zgłaszajcie przypadki korupcji w komentarzach

   Odpowiedz
  • 10/01/2020 o 21:43
   Permalink

   Zakazy obowiązujące radnych i skutki ich naruszenia

   Czytaj więcej na Prawo.pl:
   https://www.prawo.pl/samorzad/zakazy-obowiazujace-radnych-i-skutki-ich-naruszenia,78835.html

   Zgodnie z przepisami prawa opisanymi w w/w artykułach na portalach msndat radnego:
   – dokonującego dostaw żywności i napojów do UGminy, ZUK/PUK, szkół i przedszkoli gminnych wygasa,
   – dorabiającego klucze do w/w też wygasa,
   – mandat radnego naruszającego art 24e u.s.g. też wygasa np. z powodu korupcji, płatnej protekcji, kumoterstwa i nepotyzmu, obietnicy korzyści, itp
   Kto ma być dyr. basenu? Dlaczego za poparcie pomysłu z basenem burmistrz urządzi(ł) gminną imprezę w jakimś “grande żwirek” powiązanym z rodzinnie zradnym i żwirownią? To jest oczywista korupcja i czerpanie korzyści z mandatu radnego przez osoby powiązane rodzinnie lub pozostające we wspólnym pożyciu.
   – radny był inkasentem na targowisku należącym dk gminy i zarządzanym przez ZUK/PUK ? To też podważa zaufanie do sprawowania mandatu zgodnie z rotą ślubowania podobnie jak organizacja imprez za gminne fundusze w powiązanej z radnym firmie/lokalu.
   – radny nie może być pełnomocnikiem ani zarządzać dz.g. jrdnostki korzystającej z mienia samorządu gdzie sprawuje mandat, więc Andrzejowi Strażyńskiemu mandat rady powiatu wygasł nsjpóźniej 1 maja 2019

   Pozdrawiam

   Dawajcie więcej szczegółów

   Odpowiedz
 • 09/01/2020 o 11:41
  Permalink

  Dzisiaj została opublikowana Uchwała RIO stwierdzająca częściową nieważność mosińskiej uchwały w sprawie deklaracji śmieciowej. Zakwestionowano zapis “Wyjaśnienie przyczyny składania korekty deklaracji lub nowej deklaracji:” To po prostu nie wymaga wyjaśnień.
  http://edziennik.poznan.uw.gov.pl/actbymonths
  Moim zdaniem znacznie istotniejsze braki i niespójności przeoczył nadzór Wojewody w innych uchwałach.ski
  Mosiński PSZOK dalej uparcie nie przyjmuje metali (przynamniej wedle regulaminu) i nie ma ustalonego limitu
  dla poszczególnych frakcji, bo ktoś nie opracował załącznika do uchwały, a ktoś znowu wygłosił na sesji bezmyślnie
  “komisja pozytywnie opiniuje projekt uchwały”, bez zapoznania się z projektem.

  Odpowiedz
  • 09/01/2020 o 14:52
   Permalink

   Wczoraj UW zwrócił się o udzielenie wyjaśnień w sprawie Andrzeja Strażyńskiego i wykorzystania mienia powiatu w zarządzanej przez niego działalności gospodarczej.
   Środki z dotacji celowej na uruchomienie komunikacji weekendowej w Mosinie i Puszczykowie zostsły przelane do ZUK, bo radny powiatowy Andrzej Strażyński “załatwił” sobie tą dotację i to były jego pieniądze.
   Tak poinformował Skarbnik lub biuro sk.
   Kogo poinformowali to się może dowiecie, bo na pewno czyta te komentarze.

   Zobaczmy więc kto zabierze w tej sprawie głos.

   Odpowiedz
 • 09/01/2020 o 09:07
  Permalink

  Trudne decyzje przed Zarządem i Zgromadzeniem Selektu. Dziś prawdopodobnie ustalą nowe ceny dla ludu zbierającego miast i wsi. Jeśli np. w Czempiniu Prezero przegra, to w przyszłości odbije sobie w cenach na bramie.
  Nie będzie już tak łatwo odrzucić ofert Komunalnika, bo nie odstają tak od innych jak w Poznaniu.
  U nas prorytetem powinny być punkty przeładunkowe. Na takie odległości jak do TP transport nie powinien odbywać
  się śmieciarkami, tylko wannami. Śmieciary będą wyłączone z obsługi systemu, a do tego służą.
  Ja jestem nawet zadowolony, że przetarg obsługuje TP, a nie Luboń, bo moje władze są obecnie w nie
  najlepszej formie. Mam nadzieję,że przejściowo. Kiedyś krytykowałem sposób powołania zastępców w Mosinie i myślałem, że gorzej się nie da. Dało się niestety w Luboniu. Według regulaminu, za odpady odpowiada pani była radna, która powinna odpowiadać za kulturę, a zastępca gaduła odwrotnie. Powołanie z dniem 1 stycznia, a zrzeczenie
  mandatu z dniem 7 stycznia. Żenada i nie brawo my.

  Odpowiedz
  • 09/01/2020 o 09:58
   Permalink

   Na zdjęciu powyżej widać niedoreprezentowany przy stole w TP Luboń. Nasze władze pewnie zajęte organizacją Gali Siewcy i nadreprezentowaną Mosinę. Burmistrz Mieloch zabrał nawet prezesa PK Wronki, który na zdaje się że na Clean City działa też jak płachta na karpia. Jeśli zamiarem było podbicie ceny, to brawa za pomysł.Wydaje mi się, że złoty środek byłby lepszy.

   Odpowiedz
    • 09/01/2020 o 10:23
     Permalink

     Spokojnie. Może o autobusie będzie coś w następnym odcinku programu Ukryte Skarby. Macie u siebie znanego poszukiwacza i wystarczy go wyposażyć w wykrywacz metali.

     Odpowiedz
     • 09/01/2020 o 10:44
      Permalink

      Moim zdaniem wszystkie wasze skarby znajdują się lub giną na działce 132/3 obręb Krosinko(jeśli dobrze pamiętam numer). Jeśli nie tam, to tylko we Wronkach. My mamy swoje autobusy nowiutkie i nie jesteśmy zainteresowani.

    • 09/01/2020 o 11:04
     Permalink

     Na stanowisku archeologicznym autobusu nie będzie pod wodą jak Titanic też nie skończył obstawiam że jest w hucie przerabiany na instalację dla fachowca od wod kan we Wronkach

     Odpowiedz
     • 09/01/2020 o 13:07
      Permalink

      Po drodze zabrali jeszcze członka RN ZGK w Buku, cappo di tutti cappi grupy dopiewskiej, radnego powiatowego i członka RN PUK Rokietnica.

   • 09/01/2020 o 10:20
    Permalink

    Ja obecną sytuacje na rynku odbieram tak, że każda, nawet kiepska instalacja jest obecnie jak piękna panna na wydaniu. Były pewne okoliczności, że my będziemy konkurować z Wronkami, o rękę tej samej panny.
    Prezes ZUK Mosina był więc konkurencją dla Prezesa PK Wronki, który zanim zasiadł przy stole jako przedstawiciel Mosiny, zwiedzał okolice Międzychodu i szukał instalacji dla Wronek. Ta współpracuje z Transkomem, który obsługuje Wronki i dostał czarną polewkę.

    Odpowiedz
  • 09/01/2020 o 19:34
   Permalink

   Tak jest jakaś propaganda ciekawe kto dał się nabrać na cenę itd itp https://www.kroll-fahrzeugbau.com/pl/content/pojazdy-ss%C4%85co-p%C5%82ucz%C4%85ce za te kasę i przy takim braku strategii to ten sprzęt zwróci może za 15 lat ale i tak naciągnięte jest. 90000 tysięcy za roboty kanalizacyjne to bajki.Dochodzi paliwo,gotowość sprzętu i obsługi 24 H itd żeby ten system działał jak np. Aquanecie to wiąże się z kosztami dyżurów obsługi bo nikt za Free nie będzie czekać może za telefonem od jakiegoś Strażyńskiego czy Nowak za darmo

   Odpowiedz
   • 09/01/2020 o 20:29
    Permalink

    No ale na konferencji prasowej we Wronkach nazwa WUKO zabrzmiała dobrze.Zobacz jaki burmistrz uśmiechnięty,
    jak po przepchaniu kanalizacji.To zdjęcie jest bezcenne.

    Odpowiedz
    • 09/01/2020 o 22:00
     Permalink

     Tam na tej konferencji we Wronkach padła informacja, że ZUK ma konkurencyjne ceny jeśli chodzi o zieleń.
     Wieczór zastosował chwyt PR-owy zaczerpnięty z tow.Edwarda Gierka:Panie Prezesie da pan radę?
     Chodziło o zorganizowanie odbioru odpadów od nowego roku. Obaj dali tak, że wywoził będzie dotychczasowy wykonawca za nieznaną publicznie kwotę. Podobnie będzie z obniżeniem taryf za wodę.

     Odpowiedz
     • 10/01/2020 o 16:38
      Permalink

      https://www.mosina.pl/inwestycje/wuko-na-wyposazeniu-zuk-u Corocznie Gmina Mosina na ten rodzaj prac wydawała kwotę około 90 000 zł. Teraz będziemy mogli wykonać tę usługę taniej dla Gminy i co najważniejsze, zakład wypracuje dla siebie dodatkowy przychód. dobra mamy około roczynie 90000 ÷365=ILE dziennie ?246,5753424658 gadka szmatka no dobra zakładamy że maszynka od wyjazdu do przedmuchu rurek i odjazdu będą 2 godzinki cena około 500 jak 500 plus ile takich wydmuchów będzie dziennie? obstawiam że maks raz na tydzień jak u mnie w kamornikach coś takiego się stanie i zadzwonię powiecmy w sobotę o 18 ktoś przyjedzie?

     • 10/01/2020 o 17:11
      Permalink

      http://bip.komorniki.pl/ ale bajer na dole strony Przemek Burmistrz w Mosinie Osoba odpowiedzialna za:

      wytworzenie informacji: Przemysław Mieloch

      wprowadzenie informacji do podstrony BIP: (2006-01-05 14:54:46)

      🙂 Pozdrawiam

     • 10/01/2020 o 18:53
      Permalink

      Mam pytanie jak to dmuchanie wygląda od strony formalnej. Czy jest tak, że do przyłącza dmucha gestor sieci?
      Nie mam doświadczenia, bo u mnie się jeszcze nie zapchało.

     • 11/01/2020 o 09:26
      Permalink

      Ja myślę, że jak mi się zapcha na odcinku studzienka sieć, to problem Aquanetu. Jeśli wcześniej, to raczej nie zadzwonię po WUKO, ale po sąsiada i sobie pokręcimy spiralą.

     • 11/01/2020 o 11:43
      Permalink

      Na youtube chętnie obejrzę, ale na praktyczny pokaz za 500 zł raczej nigdy nie zaproszę.
      Dla porównania podam, że dokładnie 500 zł kosztowała mnie cała operacja-założenie kanalizy.
      Dwóch ludzi z łopatami i koszt zakupu rur po ich stronie.

     • 11/01/2020 o 12:44
      Permalink

      Powiem kuzynowi, że w Mosinie mają taki gadżet, który czyści rury lepiej niż Kret. To chyba oferta kierowana bardziej do niego. Fajny chłop, ale profesura belwederska nie przeszkadza mu w zakupie odkurzacza za 10 tys.
      Po jednym użyciu pies przeżarł mu kabel, więc pojechał do sklepu i kupił taki zwykły dla ludzi.
      W garnkach za 5 tysi pitrasi podroby dla psa.Gdyby miał więcej miejsca na działce, to już pewnie WUKO by u niego stało.

 • 08/01/2020 o 20:22
  Permalink

  W Selekcie do gry weszła spółka Komunalnik, znana z tego że przestawiła najniższe cenowo oferty w Poznaniu dla GOAP, ale te przetargi zostały unieważnione, a odwołanie spółki odrzucono.Przeglądałem pobieżnie, ale zauważyłem że złożyli oferty w Dopiewie i Czempiniu. W tej drugiej gminie rzucili rękawicę Prezero.

  Odpowiedz
  • 08/01/2020 o 23:23
   Permalink

   Wyniki przetargów w Selekcie nie przedstawiają się optymistycznie. Selekt po pierwszym unieważnionym przetargu podniósł kwoty. Firmy jednak nie zeszły z ceny. Oferty są średnio dwukrotnie wyższe niż kwoty przeznaczone przez Selekt na sfinansowanie usługi.
   W obu przetargach łącznie wzięło udział 12 firm. Nasz ZUK wystartował w I przetargu na odbiór odpadów w Puszczykowie i zaproponował 300 zł. W II przetargu nie złożył oferty. Na odbiór odpadów w Puszczykowie reflektuje tylko firma z Warszawy z taka sama ofertą jak nasz ZUK.
   Komunalnik złożył ofertę w listopadzie w 3 gminach, w II przetargu w 6 gminach.
   Informacja dla zainteresowanych szczegółami: Wstawiłam tabelę z ofertami z obu przetargów dla 15 gmin.

   Odpowiedz
  • 10/01/2020 o 20:50
   Permalink

   Selekt już unieważnił niektóre przetargi np.Rakoniewice, Dopiewo(wszystkich nie sprawdzałem).
   Nic nie słychać o losach naszego przetargu.

   Odpowiedz
 • 08/01/2020 o 09:21
  Permalink

  Odpady zielone -faktycznie cena wydaje się korzystna. Czy je przerabiać samemu, jak mówią u was niektórzy radni,to trzeba policzyć. Moim zdaniem powinno się trawę przynajmniej podsuszać trawę przed transportem do Rumianku.
  Ja to robię we własnym zakresie. Nie koszę przed wywozem, tylko wcześniej. Dwa dni na słońcu i jest siano.
  W przypadku zmieszanych stawiałem na tę instalację. Moim zdaniem powinny powstać punkty przeładunkowe w Mosinie i Luboniu i transport do TP nie byłby potrzebny. U nas podobno myślą o tym, ale idea pojawiła się trochę późno,bo pod koniec roku. Rozjazd cenowy nie jest duży i mam nadzieję, że się dogadają. Nawiasem mówiąc to ta sama instalacja, która pokazała środkowy palec Wieczorowi i Strażyńskiemu we Wronkach. Na wybrzydzanie teraz nie można sobie pozwolić, bo można zostać z ręką w nocniku. Głupi pomysł :jeden region-jedna instalacja spowodował, że to one teraz rozdają karty.

  Odpowiedz
  • 08/01/2020 o 09:46
   Permalink

   Nawiasem mówiąc, u nas dzisiaj wywozili zmieszane i gdzieś one pojechały. Pytanie gdzie?
   Mam pytanie czy ta cena z Piotrowa Pierwszego jest na 2020? Ja nie kwestionuję kwoty, ale wiem że w połowie grudnia
   ZM Selekt jej nie znał i był w trakcie negocjacji.

   Odpowiedz
 • 08/01/2020 o 04:50
  Permalink

  Będziemy mieli ale gruszki na wierzbie pyły prezes ZUK miał to głęboko jak wielka czwórka podpisywała porozumienie.Burmistrz zamiast ogłaszać konkurs na Nowego prezesa dowiedziawszy się że Strażynski odchodzi to się dąsał. Ciekawe czy audyt zechce zrobić.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.