Debata o samorządzie

Na zdjęciu: Bogusław Kapczyński,   Ryszard Szejner,  Bogdan Robakowski,  Marek Ignaszewski 

W piątek, 19 czerwca 2015 r. na uroczystej sesji zostały wręczone nagrody dla sportowców i trenerów. Kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji Waldemar Demuth zaprezentował działalność kierowanej przez siebie jednostki. Duże wrażenie na obecnych zrobiła prezentacja, szczególnie film z Biegu Eleganta nakręcony z lotu ptaka.

W II części sesji miała miejsce debata z udziałem byłych samorządowców.
Zebrani wysłuchali dwóch prelekcji.
Radny Rady Powiatu w Poznaniu Jacek Szeszuła w wystąpieniu “Zatrzymane w kadrze – Mosina w 1990 r.” przypomniał jakie realia były w naszej gminie przed 25 laty, kiedy w Mosinie tworzył się  samorząd.
Po nim wystąpił Maciej Kiełbus – specjalista w zakresie prawa samorządowego,  współpracownik Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych, redaktor naczelny portalu PRAWODLASAMORZADU.PL, stały współpracownik Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA. Mówił o tym jak funkcjonował samorząd w okresie międzywojennym, jak tworzono ustawę o samorządzie terytorialnym i najważniejszych zmianach w prawie w ciągu 25 lat istnienia samorządu, o tym jakie zmiany są planowane.
Kolejnym mówcą był Marcin Libicki – poseł na Sejm RP trzech kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego w kadencji 2004-2009, zakładał “Solidarność” Rolników Indywidualnych w latach 1980–1981 w województwie poznańskim, wspierał Komitet Obywatelski “Solidarność” w naszej gminie. Podzielił się swoimi refleksjami.
W czasie jego wystąpienia grupa mieszkańców Czarnokurza  zaczęła się niecierpliwić, jednak większość z przybyłych, za co im dziękuję zrozumiała, że nie jest to czas i miejsce na wiecowanie i razem z pozostałymi uczestnikami i gośćmi  wysłuchała zabierających głos byłych samorządowców:
Bogdana Robakowskiego – burmistrza w latach 1990-1992, zastępcy burmistrza w latach 2002- 2005, radnego III kadencji
Jana Marciniaka – zastępcy burmistrza w latach 1998-2002, sekretarza w latach 1990 – 1998, radnego I, II,  IV, V, VI kadencji,
Marka Ignaszewskiego – zastępcy przewodniczącego Rady Miejskiej w Mosinie w latach 1990-1994, członka zarządu w latach 1992-1994
Barbary Koralewskiej – radnej I, II, III kadencji, członka zarządu w latach 1994-2002,
Stanisława Dębca – zastępcy burmistrza w latach 2002 – 2006,
Przemysława Pniewskiego – zastępcy burmistrza w latach 2006-2011, przewodniczącego Rady Miejskiej III i IV kadencji, radnego I, II, III i IV kadencji.
Wypowiedzi byłych samorządowców odnosiły się nie tylko do minionych lat, ale także zawierały wskazówki na przyszłe lata dla radnych i burmistrzów obecnej kadencji.
Do wybranych kwestii poruszonych przez przedmówców odniósł się zastępca burmistrza Przemysław Mieloch.
Tuż przed wypowiedzeniem formuły kończącej sesję “Zamykam IV sesję Rady Miejskiej” poprosiła mnie o udzielenie głosu radna Jolanta Szymczak, która zadała pytanie w sprawie budowy ulic na Czarnokurzu.
Zastępca burmistrza Przemysław Mieloch udzielił wyjaśnień.
Sesja zakończyła się ok. godz. 20.00

Dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na sesję, a szczególnie byłym samorządowcom, którzy mimo różnic w poglądach w sposób kulturalny i konstruktywny debatowali o naszych wspólnych sprawach.
Dziękuję też mieszkańcom Czarnokurza, którzy powstrzymali się od wiecowania i z uwagą wysłuchali osób zabierających głos.

Wszystkie zdjęcia wykonał radny Łukasz Kasprowicz.

10 Comments
były radny 27/07/2015
| |

Kilku byłych burmistrzów na jednej sali – to dopiero wydarzenie!

Over 23/06/2015
| |

O ile pamiętam, to w imieniu mieszkańców głos zabrała Pani J.Szymczak.
Czyli głos był. Inna sprawa, że dość opornie szło części mieszkańcom uszanowanie wystąpień gości (np. P.Libickiego), wobec, którego choć z uwagi na wiek wypadało okazać odrobinę szacunku.
Sesja miała charakter uroczysty i była kiepskim miejscem na debatę z mieszkańcami. Goście debaty uszanowali mieszkańców Czarnokurza, otrzymali głos i odpowiedź. Nie do końca jestem przekonany czy krzyki “kończ”, “czas”, itp. były oznaką szacunku dla gości.
Co do władzy, którą wspominał ktoś wcześniej, to poprzednio mieszkańcy mogli, ale milczeć :), że przypomnę sławne zdanie Przewodniczącego Rady poprzedniej kadencji.. “Kto Panu udzielił głosu?” …. “Sam sobie udzieliłem”.
Rozumiem rozczarowanie mieszkańców Czarnokurza, ale obiektywnie to osiedle miało jak pączek w maśle w porównaniu z innymi osiedlami Mosiny, osiedle Za Barwą pomijam, bo to była dla poprzedników zapomniana kraina.

radny x 22/06/2015
| |

Z ta kulturą mieszkańców Czarnokurza, to nie było tak, jak pani pisze. starali się zrobić zadymę, ale im nie wyszło

Rafał 22/06/2015
| |

Mieszkańcy zanim przyszli na sesję wypowiedzieli swoje zdanie w telewizji. Szkoda, że nie odwrotnie.

zenek 22/06/2015
| |

Trafne podsumowanie

Czarnokurz 22/06/2015
| |

Co do sesji. Wszystko rozumiem sesja uroczysta itd. Ale 3 godziny słuchaliśmy różnych ludzi i większość mówiła o dialogu z mieszkańcami radnymi itd. A jak przyszli mieszkańcy to byli pozbawieni zadawania pytań. Czyli gadanie gadanie co trzeba zrobić a i tak się robi zupełnie co innego. Bo może by padło jakieś niewygodne pytanie. Tego nie rozumiem. Mieszkańcy uszanowali debatę ale zarządzający nie uszanowali mieszkańców.