Debata – Możliwości rozwojowe gminy

23 września 2015 r. odbyła się debata na temat możliwości rozwojowych gminy Mosina. Wzięło w niej udział ok. 70 osób.
Na debatę zaprosił mieszkańców burmistrz Jerzy Ryś, który powierzył swojemu zastępcy  przedstawienie analizy kondycji finansowej naszej gminy i zaprezentowanie możliwych kierunków jej rozwoju.
Ta część trwała około 1,5 godziny. Prezentacja będąca tłem do wystąpienia P. Mielocha zawierała zestawienie wielu danych dotyczących finansów – dochodów i wydatków oraz zadłużenia gminy.
Mam nadzieję, że ten swoisty bilans otwarcia przedstawiający możliwości naszej gminy zostanie udostępniony na stronie internetowej gminy, by każdy mieszkaniec mógł samodzielnie przeanalizować interesujące go obszary.

Jaka jest sytuacja gminy?
Rozwijamy się wolniej niż wiele sąsiadujących z nami gmin. Maleją dochody ze sprzedaży mienia komunalnego, rosną natomiast wpływy z PIT.
Zastępca burmistrza upatruje wzrost dochodów w zwiększaniu liczby mieszkańców (rozwój budownictwa mieszkaniowego) oraz w wyznaczeniu stref działalności gospodarczej .
Z tym polemizowało wielu uczestników debaty.

Czym jest rozwój?  Czy mieszkańcy gminy Mosina na pewno chcą takiego rozwoju jak w gminie Komorniki? – pytał nasz kolega Piotr Wilanowski.
Zachęcał też do zabiegania o zmianę prawa, by gminy takie jak Mosina posiadające wiele obszarów chronionych otrzymywały gratyfikacje za to, że chronią je dla dobra wszystkich.

Nie podejmuję się przedstawienia całej debaty. Zachęcam do obejrzenia nagrania i zdjęć p. Tomasza Gratkowskiego TUTAJ


fot. T. Gratkowski – Piotr Wilanowski w czasie dyskusji. 

26 Comments
ywonege 14/10/2015
| |

A może by tak zainteresować się młodzieżą? W ramach przyjętego przez Sejm Programu „Radosna Szkoła” w Wielkopolsce udało się dofinansować zakup pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w 1143 szkołach oraz wybudować lub zmodernizować 289 placów zabaw. Program powstał m.in. dzięki wstawiennictwu poseł Szydłowskiej. Wiem, ze kandyduje kolejny raz i zamierzam dalej ją wspierać.

wiórecki 27/09/2015
| |

Pozwalam sobie zauważyć, że fundamentalną zasadą w systemie wyborów bezpośrednich jest absolutna równość szans. To w praktyce oznacza, że wójtem, burmistrzem, prezydentem (nawet kraju) może być każdy – nawet największy błazen i dureń – byle był sympatyczny i miał poparcie wyborców. Nie ma żadnego wymogu wykształcenia a już z pewnością wymogu bycia mądrym. Mądrość rządzenia, w najlepszym z możliwych wypadków, zapewnia kadra najemników czyli w tym wypadku urzędników. Cały szkopuł w tym, by ta osoba z wyboru umiała dobrać sobie kompetentnych i sprawnych ludzi! Dlatego też, już dawno temu, pisałem, że burmistrz wcale nie musi dobrze zarabiać, a już z pewnością winno być tak, że jego zastępcy powinni zarabiać od niego dużo więcej, bo to MUSZĄ być wykształceni i certyfikowani często zawodowi urzędnicy. Burmistrz może być idiotą – byle umiał czarować. Przecież tak było przez ostatnie trzy kadencje! Dla nas ważne by Ryś był uwodzicielski a Mieloch mądry!

Emeryt 26/09/2015
| |

taborecik@ – podział kompetencji podziałem kompetencji a kto rządzi i przedstawia swoje podkreślam swoje wizje to gołym okiem widać.

26/09/2015
| |

tak napływ nowych mieszkańców a co infrastrukturą drogową, wszystko się korkuje??????????????????????????????????????

KJ 25/09/2015
| |

Byłem na debacie i odniosłem wrażenie, że burmistrzem w Mosinie jest Przemysław Mieloch, a Jerzy Ryś znaczy tyle co dekoracja w teatrze. Czy ktoś ma podobne spostrzeżenia?

Joachim Kreuzberg 22/09/2015
| |

~Rs : przeczytalem te wstretna ksiazke, i niech NIKT nie smie mi mowic ze to religja pokoju!!! Jak ktos tak mowi to jest ingoratem ktory nigdy nie trzymal koranu w rekach!! Przeczytalem to cos od deski do deski, po angielsku z arabskimi podektstami, jest pelen nienawisci!! Zreszta sama nazwa islam-submission-poddanie-uleglosc-cos powinna dac do myslenia, islam to nie jest religja, to ideologia, faszystowska ideologia, ona zaklada narzucenie szariatu, na calym swiecie,i kazdy nawet nie muzulmanin musi pod sharia podlegac!!! Oni nie uznaja ludzkich praw, tylko tych od ich “boga” a wiec nie uznaja poskiego prawa, tak ja nie uznaja go w wielkiej brytani, szwecji, francji lub holandii,oni chca je wyprzec i mowia o tym otwarcie!!! Wiec nie ma tutaj zadnych niespodzianek, wrzucie na youtube lub google- anjem choudary, on bardzo wyraznie sie wypowiada na ten temat, znowu zadnych niespodzianek. Wracajac do islamu, nie ma czegos takiego jak moderate muslim (umiarkowany muzulman), albo jestes tak jak on albo nie jestes muzulmaninem, a co do asymilacji, to prosze wlozyc to miedzy bajki, w koranie jest bardzo wyraznie napisane, dopuki sa mniejszoscia to moga sie asymilowac, ale w momencie kiedy jest ich juz wiecej to nie moga sie juz asymilowac, zaczynaja wymagac, (aha i maja prawo klamac, aby osiagnac zwyciestwo– nazywa sie to Taqiyya (“al Taqiyya”) to jest licencja na klamanie do niewiezacych, aby zakamuflowac ich strategie swietej wojny (jihad) znajdziecie to w koranie 3:28 (to jest uzywane w stosunku do panstw zachodnich i wszystkich nie wiezacych bardzo prosze zapamietajcie te slowo – taqiyya bo to jest wlasnie to co oni z nami robia mowiac ze to jest religja (zadna religja, to jest ideologia z domieszka religii) w momencie kiedy bedzie ich wiekszasc przestanie obowiazywac taqiyya a zacznie obowiazywac szariat i dar as-salam-a house of peace, dom pokoju, wtedy panuje pokoj -ale ma on inne znaczenie niz ten pokoj nam znany-jest pokuj bo islam jest wiekszacia i glownym prawem -szariat, a wszyscy ktorzy jeszcze sie nie przeniesli na islam musza placic jizya, czyli podatek od ochrony, tak, poprostu haracz. Tak wiec prosze mi nie wmawiac ze islam to religja pokoju, to religja nietolerancji, nienawisci i poddaniu, ja niechce aby moi potomkowie musieli to placic i byc przesladowani, na wlasnej ziemi, dla tego ze pare lewackich ifiotow uwazalo ze to religja pokoju, prosze tych obroncow islamu aby dobrze sie zapoznali z ta religja zanim okrzycza mnie ignorantem, bo jak narazie to oni sa ignorantami, ja bardzo dobrze znam koran, i goraco namawiam aby oni sie tez z nia zaponali zanim zaczna wypisywac ze to religja pokoju, a zreszta na zakonczenie–dam wam cos do myslenia—tam gdzie islam jest mniejszoscia to oni krzycza i wymagaja praw dla mniejszosci ale tam gdzie jest juz islam wiekszascia tam nie ma praw mniejszosci..

wiórecki 19/09/2015
| |

Pani izo_82!
Oczywiście zakładam, że pan/pani wie, czym różni się “pozór demokratyzacji” od demokratyzacji.

18/09/2015
| |

Możesz to tak rozumieć,lecz związane jest to ze zmianą uchwały WPF 2015-2019.Debata to przedstawienie możliwości rozwojowych Gminy,
http://bip.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja_2014-2018/projekty/projekt_uchwaly_w_sprawie_wpf_2015-2019.pdf

Joachim Kreuzberg 18/09/2015
| |

Rozumiem , ze burmistrz ciężar ew.decyzji i planów chce przerzucić na barki mieszkańców ? Oczywiście pod pozorem demokratyzacji życia publicznego .