Czy ktoś walczy ze smogiem w Mosinie?

Czy są w Mosinie jakieś organy, które  zajmują się walką z smogiem? – pyta mieszkanka Osiedla Miodowego w Krośnie.

Mieszkam w Mosinie od 2 lat. Przeprowadziłam się z większego miasta, z uwagi na zanieczyszczenie i hałas, na piękne Osiedle Miodowe w Krośnie. Lubię aktywną formę wypoczynku, codziennie wieczorem biegam około 10 km, jeżdżę rowerem.  Moja stała trasa to Krosno – Mosina – Krosinko. Niestety z trwogą spostrzegam, że codziennie jest duży smog tam,  gdzie biegam.  Nie jest to zbyt przyjemny zapach, czuć palone śmieci, plastiki.
Czy są w Mosinie jakieś urządzenia, które kontrolują smog, zanieczyszczenie powietrza? Większość miast w Polsce je ma.

Dzwoniłam do Urzędu Gminy i  urzędniczka powiedziała mi, że takie sytuacje należy zgłaszać do Straży Miejskiej. Dzwoniłam kilka razy do Straży Miejskiej, zgłaszając problem, wskazałam konkretne posesje i do dzisiaj nic się nie zmieniło. Pan strażnik za każdym razem odpowiadał mi lub mężowi, że nie ma przyrządów, aby zbadać smog. Przejrzałam stronę Straży Miejskiej w Mosinie i na obecną chwilę jest dwóch komendantów, którzy zapewne nie pracują za najniższą krajową, oraz sześciu strażników, Straży Miejskiej którym za przeproszeniem nie chce się wychylić nosa, aby zrobić coś w tym kierunku.
Czy więc straż miejska jest potrzebna, skoro nic nie robi, a zapewne też nie pracuje za najniższą krajową.
Kto w takim razie może dokonać takich badań?

Odpowiedź:

Nie mamy na urządzeń do pomiaru zanieczyszczenia w Mosinie. Nie ma też w naszej gminie według mojej wiedzy  żadnej inicjatywy zmierzającej do walki ze smogiem.

 

Miasto Luboń  realizuje program „LUBOŃ ANTY SMOG”
W Luboniu gazeta internetowa e-luboń.pl  prowadzi amatorski pomiar zanieczyszczenia powietrza w Luboniu.
Jest profil na Facebook-u Luboński Alarm Smogowy.

8 Komentarze

  1. Panie Burmistrzu, z racji, iż na odpowiedzi z urzędu trzeba czekać dość długo spróbuję tutaj. 15 grudnia 2016 r. powołał Pan zespół do przeprowadzania kontroli w celu walki z zanieczyszczeniem powietrza. (szczegóły na stronie: https://www.gazeta-mosina.pl/2017/poprawa-jakosci-powietrza-gmina-mosina/ – punkt pierwszy). W związku z tym proszę o informację ile kontroli i w jakim zakresie zostało przeprowadzonych przez ów zespół na terenie gminy Mosina w 2017 roku.

Dodaj komentarz