Audyt w ZUK i PUK?

Prezes ZUK i PUK Andrzej Strażyński odszedł i już znalazł pracę gdzie indziej 👨‍💼, a zieleń usycha 

Czy obie spółki komunalne były dobrze zarządzane przez prezesa Andrzeja Strażyńskiego❓ Uważam, że należy przeprowadzić w nich porządny audyt, aby się tego dowiedzieć i określić, czy nowy prezes lub prezesi zarządu obu spółek przejmą bałagan 😱, czy może świetnie przygotowane do dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa 😃. To drugie jest mało prawdopodobne. Wiele wskazuje na to, że w spółkach nie działo się ostatnio dobrze.

1⃣ Podczas jednej z ostatnich komisji Rady Miejskiej radni zajmowali się fatalnym stanem zieleni 🌳🌳🌳. Za jej utrzymanie odpowiada ZUK. Uschnięte świeżo posadzone drzewka to powszechny widok w naszej gminie. Zmarnowane drzewa i pieniądze, bo zabrakło dozoru ZUKu i Gminy, która ZUKowi zleca utrzymanie zieleni.

2⃣ Od kilka lat łapiemy się za głowę 🙆‍♂🙆‍♀ – co myśmy zrobili wychodząc ze Związku Selekt, który zajmował się gospodarką odpadami w gminie❗ Gdy byliśmy w Selekcie płaciliśmy składkę 64 tys. zł rocznie, gdy wyszliśmy, koszty urosły dziesięciokrotnie. To prezes Strażyński namawiał radnych do wyjścia z Selektu, gwarantując, że będzie to dla gminy korzystne 👍 . W sukurs chętnie prezesowi przyszedł ówczesny zastępca Burmistrza Przemysław Mieloch, który zamiast szukać aliansów w tematach gospodarki komunalnej, woli być Zosią Samosią, zerwać współpracę z innymi gminami i samodzielnie realizować zadania. Specjalnie wówczas powołano kolejną spółkę komunalną i tak Andrzej Strażyński został prezesem dwóch spółek. Manewr wyjścia z Selektu zakończył się dużo większymi kosztami, brakiem kompetentnych ludzi, niewydolnością systemu 👎. Gospodarka odpadami w Mosinie 🚛 z pewnością jest niewydolna, skoro obciąża budżet grubo ponad przychody z opłat od mieszkańców.

3⃣ Dziwne rzeczy dzieją się również na targowisku mosińskim zarządzanym przez ZUK. Z niewiadomych przyczyn z pracy w ZUK nagle został zwolniony w ubiegłym roku jeden z radnych Rady Miejskiej, który zajmował się m.in. inkasowaniem opłat targowych. Jego następca na tym stanowisku twierdzi, że w poborze opłat dochodziło do malwersacji 💲💲💲. I w tym przypadku prawdopodobnie zabrakło zwykłego dozoru, który pozwoliłby wyjaśnić sprawę.

W ubiegłym roku spółka PUK odnotowała stratę ⬇. W tym roku być może ją odrobi ⬆, ale czy gospodarka odpadami nie będzie jej konsekwentnie pogrążać? Burmistrz Mieloch będzie dążył do tego, aby minimalizować wydatki Gminy na gospodarkę odpadami. Czuje, że popełnił błąd, namawiając radnych do wyjścia z Selektu, ale bardzo niechętnie się do tego przyznaje. „Negocjuje” zatem z prezesem PUK, aby wynagrodzenie dla spółki 💲 za odbiór i wywóz odpadów było jak najniższe, ale prawdopodobnie źle zarządzana spółka nie jest w stanie podołać ambitnemu zadaniu optymalizacji kosztów i osiąga stratę. A że spółki ZUK i PUK są ze sobą powiązane 🔀 nie tylko osobą prezesa (już ex), ale także siedzibą i de facto majątkiem, można łatwo przerzucać koszty działalności PUK na spółkę ZUK ➕➖, która odrobi straty swojej młodszej siostry. W rezultacie zieleń usycha.

Kto będzie następcą prezesa Strażyńskiego? Burmistrz na razie planuje powołać pełniącego obowiązki, a konkurs na stanowisko prezesa ZUK i PUK ogłosić 📢 nieco później. Nie jest łatwo wybrać dobrego prezesa w spółce komunalnej. Wybory są często chybione, skoro wyboru dokonują burmistrzowie, którzy sami nie mają zielonego pojęcia o zarządzaniu przedsiębiorstwem. Andrzej Strażyński ma CV doskonałe. 5 kadencji na stanowisku wójta Dopiewa, radny Rady Powiatu, zarządzał halą widowiskowo-sportową w Rokietnicy, absolwent Politechniki Poznańskiej i UAM na Wydziale Prawa i Administracji, posiada uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego, zarządcy i pośrednika nieruchomościami, audytora finansów publicznych, audytora energetycznego. Co się zatem wydarzyło, że postanowił dojeżdżać do pracy dłużej i zostać prezesem również spółki komunalnej, ale we Wronkach?

Marcin Ługawiak
Radny Rady Miejskiej

47 Comments
ptyś 28/01/2020
| |

Własnie widzę odpowiedz Burmistrza Mosiny na zapytanie radnej Małgorzaty Kaptur z dnia 16.12.2019. Burmistrz odpowiedział, (chyba trochę późno bo 23 stycznia )że ogłoszenie o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko Prezesa Zarządu ZUK i PUK zostanie ogłoszone do 10 lutego tego roku. Ogłosił również ,że do 20 lutego przekaże informacje dotyczące kontroli finansowej w obu spółkach. Mam nadzieje, że będzie ona profesjonalna. Co do postępowania kwalifikacyjnego na prezesa zuk i puk osobiście uważam, że powinni być obserwatorzy aby wszystko było jasne, przejrzyste i nie wywoływało tyle emocji co we Wronkach, jak Wasz były prezes zwiał. Osobiście tego matacza kiedyś poznałem. Wasz Burmistrz chyba orłem nie jest, Czy to prawda, że kasę Strażyński pobierał z gminnej spółki? W pracy nie bywał w Grudniu! http://bip.mosina.pl/bip/organy-gminy/rada/wnioski-zapytania-i-interpelacje-radnych/kadencja-2018-2023.html?pid=15805

Dlaczego PREZES zwiał z Mosiny do Wronek? Układy na rynku Mosińskim wyczerpał? Mnie nie przekonuje, że z Burmistrzem nie mógł się dogadać. Fakt Wciągnął w niezły bajzel gminę Mosinę w sprawie gospodarki odpadowej. Jestem ciekaw ile ludzi prace straciło? To prawda że doprowadził do deficytu w gospodarce odpadowej? Czterech kierowników się zmieniało w dziale usług komunalnych na przełomie 2017-2018. Prawda czy fałsz?

zainteresowany 15/12/2019
| |

Czy został już ogłoszony konkurs na nowego prezesa Zakładu Usług Komunalnych i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych? Czy te funkcje będą pełnione przez jedną osobę, czy burmistrz chce je rozdzielić?
Szukam tej informacji, ale jej nigdzie nie mogę znaleźć.

ciekawy 06/12/2019
| |

Co dalej z ZUKiem i PUKiem? Podobno prezes będzie do końca roku siedział na 2 starych fotelach w Mosinie i jednocześnie na nowym we Wronkach. Jakoś nie słychać o ogłoszeniu konkursu na jego następcę. Ja obstawiam, że ta prowizorka utrzyma się co najmniej do wiosny.

Cenzor z Mysiej 17/11/2019
| |

cicho sza@ – myślę, że po odejściu Prezesa nastąpi przeciek kontrolowany i będzie smród.

Chomik 17/11/2019
| |

Jeżeli coś ma się rozwijać i ściągnąć klientów na targowisko w Mosinie to trzeba inwestować. Proponuje reklamę i bezpłatny autobus który będzie 3 lub 4 razy dziennie woził mieszkańców zwłaszcza w sobotę ale nie tylko dlaczego bo są korki głownie w sobotę. Cześć mieszkańców zwłaszcza tych w podeszłym wieku odpuszcza w tygodniu odpuszcza bo niema jak dojechać i tu jest apel do burmistrza i rady miejskiej żeby wziąć mało drobnostkę o wielkiej wadze pod uwagę.

Chomik 17/11/2019
| |

@Cenzor z Mysiej na twoje pytanie?Zapytaj się Burmistrza ciekawe co ci odpowie i zapytaj się radnych dlaczego milczą? Zapytaj jeszcze obecnego prezesa ŻUK jak już przebijesz się przez machine oporu i wielkiej nieświadome to daj znać

karp 16/11/2019
| |

Pytanie jest hamletowskie, ale radnych nie zwalnia się ot, tak i na pstryk. Ja jestem zresztą zwolennikiem
twardego zakazu pracy radnych w jednostkach podległych gminie. Jakimś cudem nasza demokracja jeszcze do tego nie doszła. Może za 100 lat dojdzie.Kury nie powinny zjadać jajek, bo ich utrzymywanie traci sens.

karp 16/11/2019
| |

Kwota pobieranych przez gminę czynszów, koszty.?
Wpływy ze strefy parkowania, koszty ponoszone na strefę na drogach, no właśnie jakich?
Podlewania zieleni kiedy deszcz pada nie da się ustalić, bo i tak uschła. Rozumiem, że za taką koncepcją przemawiało to, że w czasie deszczu trzeba mniej wody do podlania, ale jednak jak nie padało też trzeba było podlać.Jak z tymi autobusami niskoemisyjnymi, to nie wiem więc się nie wypowiadam.
Burmistrzowi nie przeszkadzało, że w dokumentach spółki w KRS nie ma wpływów z targowiska.Skwitował. Widocznie tak jak było, było dobrze. Rada Nadzorcza też uważa że było ok. i została skwitowana.

karp 16/11/2019
| |

To słowo padało już parę razy. Burmistrz wspominał o audycie, ale byłem pewien że ani on ani radni nie odważą się na kontrolę w spółkach. Może po odejściu człowieka, który będzie czynił dobro we Wronkach
mniej będą drżeć kolana. Powstaje pytanie co ma się pod tym słowem kryć. Wójt Dobrowolska w Dopiewie zrobiła kontrolę po odejściu Strażyńskiego, która nie była audytem w myśl ufp, ale była to nazwa obiegowa.Oczywiście na podstawie dokumentów, które pozostały…
Przez to musiałem się mocować z WSA, bo nie mogłem uzyskać dostępu do tego “audytu”.Na szczęście NSA jest trochę bardziej rozgarnięty. Czytam ze ździwieniem, że Strażyński jest audytorem.
Może już zrobił audyt?

Jan Marciniak 16/11/2019
| |

W powyższym tekście kolegi Marcina zakradł się, zapewne niezamierzony, błąd. Mosina płaciła roczną składkę do Selektu w kwocie 64 tys., a nie 200 tys.