Czempiń liderem inwestycji

Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki, Zastępca Burmistrza Andrzej Socha i Przewodniczący Rady Miejskiej w Czempiniu Maciej Głochowiak 2-3 października 2019 r. wzięli udział w Gali Inwestorów Samorządowych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zostały tam ogłoszone szczegółowe wyniki dwóch rankingów Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

zdj. ze strony www.czempin.pl
  1. Gmina Czempiń znalazła się w pierwszej dziesiątce w kategorii Małe Miasta w rankingu „Wykorzystanie środków z funduszy UE”. Podstawę opracowania rankingu stanowiła analiza wydatkowania przez samorządy dotacji z funduszy UE z jakich korzystały samorządy w Polsce od 2014 roku (od momentu rozpoczęcia trwającej cały czas perspektywy budżetowej UE), przeznaczonych na inwestycje transportowe.
  2. Gmina Czempiń znalazła się również w gronie liderów inwestycji. W rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2016-2018  per capita w kategorii miasta inne, na 597 sklasyfikowanych jednostek,  Gmina Czempiń znalazła się na 16. miejscu w kraju, awansując z miejsca 109. Średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca w rzeczonym okresie kształtowały się na poziomie 1707,33 zł. Warto nadmienić, że w roku ubiegłym (średnia za lata 2015-2017) kwota ta wynosiła 731,86 zł na mieszkańca Czempinia i gmina zajmowała miejsce 109., natomiast jeszcze kilka lat temu gmina była lokowana w okolicach 500. miejsca.

Więcej informacji znajdziesz na: https://czempin.pl/Czas_inwestycji_na_duza_skale.html

Mosina niestety nie może się pochwalić takim skokiem wzwyż.

ad 1.
W Rankingu wykorzystania środków UE na wydatki transportowe w kategorii Małe Miasta Mosina zajęła miejsce 235 z kwotą 73,80 zł na 1 mieszkańca gminy.

ad 2.
W Rankingu wydatków inwestycyjnych w kategorii Małe Miasta Gmina Mosina zajęła miejsce 293 z kwotą 680,25 zł na 1 mieszkańca gminy.2 Comments
alpc 21/10/2019
| |

No cóż, Mosina woli dużo opowiadać, zamiast korzystać z możliwości skorzystania na rzecz gminy że środków UE, woli obiecanki cacanki, a tu będzie znów bęc, bo z PIT także nie wpłyną takich środków jak oczekiwali! Czekamy na te wywiązanie się z obiecanek, a Burmistrz niech dalej grzeje fotel i pobiera dobra pensje za to że nic nie może, a raczej nie potrafi! Było źle jest jeszcze gorzej! Ważne, że będzie basen, a kiedy to się okaże!

MP 07/10/2019
| |

A jak przedstawia się ranking zadłużenia tego samego Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”? Zmiana poziomu zadłużenia pomiędzy rokiem 2014 a 2017 (zadłużenie ogółem jako procent dochodów budżetowych) dla Czempinia to wzrost zadłużenia o 6,7 %, a dla Mosiny spadek zadłużenia o 7,33%. Niemniej gratulacje dla Czempinia, który nieprzerwanie od 2015 roku poprawia większość danych statystycznych.