Czapury rosną w siłę

Czapury mają już tylko o 23 zameldowanych mieszkańców mniej niż Krosno.  W I półroczu 2018 r. w Krośnie zameldowało się 16 osób, a w Czapurach aż 118. Bardzo możliwe, że za kilka miesięcy to Czapury będą największą miejscowością w gminie, poza Mosiną oczywiście.
Miasto Mosina zanotowało w ostatnim półroczu wzrost o 105 mieszkańców i liczy obecnie 13 589 osób.

Liczba zameldowanych mieszkańców w poszczególnych miejscowościach – stan na 30 czerwca 2018 r.

Pod tą krótką notatką na Facebooku pojawiły się głosy mieszkanek Czapur:

Beata Dondajewska
I dlatego właśnie bardzo potrzebujemy placu zabaw ( osiedle od ulicy Gromadzkiej) na place zabaw od Poznańskiej nam za daleko …
Stenna Matuszewska
No to wtedy być może złożymy o prawa miejskie, będziemy zarządzać swoimi pieniędzmi i zbudujemy wszystko to co powinno być dla wszystkich mieszkańców!

Ewa Szajek
Szkoda że 3/4 Czapur nie ma chodników, ani oświetlonych dróg, mieszkańcy budują dzikie place zabaw, chociaż zacząć trzeba od tego że pół Czapur nie ma dróg, a władze samorządowe mówią że to nie ich sprawa 👏👏👏

Stenna Matuszewska
Przecież to nie jedyna bolączka mieszkańców Czapury. Słynna sprawa z budową przepompowni sciekow, dzięki której jest następny rok opóźnienia budowy, a być może, że nawet dłużej, bo nie tylko trudniej o pracowników, ale też o fundusze! Komunikacja zbiorowa to kompletny niewypał, nikt nie pomyślał, by w ramach np: pracy magisterskiej czy nawet licencjackiej zrobić ankietę kiedy mieszkańcy chcieliby skorzystać z przewoZu, w jakich godzinach jadą do pracy, gdzie powinny być przystanki z zatoczka, to wszystko dla uczonych jest tabu. Jasne, można za to budować dla siebie, to jest ważne, a ta reszta? O chodnikach to szkoda pisać, bo niby miał być zbudowany od Krętej do granicy Poznania, pewnie gdzieś zbudowali, tylko gdzie? Ruch drogowy, od czasu zakończenia budowy ronda w Marlewie już uspokojony zmienił się na ile może wyciągnąć silnik, aż znów dojdzie do dramatu, no tylko potem będzie za późno. Nikt nie kontroluje wysokich ogrodzeń na skrzyżowaniach z drogą główna, a chyba na 2 metrowe betonowe trzeba mieć pozwolenie? Kierowcy mają problem z wyjazdem z dróg podporządkowanych! Ale co, nikt nic nie warto robić , bo po co, wystarczy brać podatki, prawda?

Ewa Szajek
Stenna Matuszewska dokładnie. Druga największa miejscowość gminy a traktowana jak zbędny dodatek nie przynoszacy żadnych zysków. Szkoda gadać, zdecydowanie zarządzanie w naszej gminie kuleje, a może to wina samorządu wsi? Nie wiem.


 

Obiecałam sobie, że o Czapurach nie będę już pisać. Zbyt wiele zdrowia mnie to kosztowało…

W średniowieczu przy zakładaniu wsi i lokowaniu miast więcej wyobraźni mieli decydenci niż przy projektowaniu i budowie Osiedla Leśnego.

Zameldowanych w Czapurach jest 2757 osób, ale w rzeczywistości mieszka tam co najmniej 4 tysiące osób.
Na osiedlu jest ok. 4,5 km dróg wewnętrznych – zbyt wąskich jak na funkcję, którą pełnią. Straż nie może interweniować, bo to obszar wyjęty spod jurysdykcji Gminy, prywatny teren.

To jest coś dziwnego, niepojętego, że można było zbudować tak wielkie osiedle na samych WZ – ach.

A jedyny teren, jakim gmina dysponowała w tym rejonie sprzedała za marne grosze (1,2ha za 90 tys. zł ) deweloperowi. Teraz nie ma miejsca nawet na zwykły plac zabaw.

Czapurski węzeł gordyjski.

 

 

6 Comments
karp 16/03/2019
| |

No jak ma zero dochodów, to chyba tak.
Mieszkańcy Czapur chcą kanalizy. Gdyby p.Pyza dołożył grosik, to przestanie kojarzyć się z szambem. Sołtys nie ma z czego.

karp 20/07/2018
| |

Od morza aż po góry będą Czapury.

karp 20/07/2018
| |

UM Czapury będzie miał 2 referaty. Jeden będzie obsługiwał tiry z papierosami,a drugi będzie przygotowywał nowe wuzetki.
Na skarpach powstaną szkoły i przedszkola, a na dachach place zabaw.
Przy każdym szambie tężnie i będzie jak w Ciechocinku.

karp 20/07/2018
| |

Taa, prawa miejskie. Burmistrzem będzie pan Pyza, a zastępcą Waldmemar .