Co dalej ze spółką Park Strzelnica sp. z o.o.?


Klub Radnych OdNowa przedstawił wczoraj Burmistrzowi Gminy Mosina swoje stanowisko w sprawie dalszego funkcjonowania spółki Park Strzelnica sp. z o.o


Klub Radnych Od Nowa, wyraża swoje negatywne stanowisko w sprawie dalszego funkcjonowania spółki Park Strzelnica sp. z o.o. w dotychczasowej formule.
Powstanie samej spółki procedowane było w zupełnie innych realiach gospodarczych niż ma to miejsce aktualnie. Przewidywane szybkie rozpoczęcie procedury budowy obiektu basenu wyrażone zostało zasileniem spółki w stosunkowo wysoki kapitał podstawowy. Kapitał ten miał umożliwić finansowanie inwestycji, między innymi poprzez obligacje przychodowe. Niestety pandemia COVID zmieniła realia gospodarcze na tyle, że (jak wynika z uzyskanych informacji) formuła obligacji przychodowych dla finansowania inwestycji nie jest możliwa a zmianie uległy również nasze, (jako radnych) priorytety inwestycji w gminie.
W tej sytuacji rozpoczęcie funkcjonowania spółki, poprzez powołanie Rady Nadzorczej oraz Prezesa spółki (w połowie roku 2020) uważamy za niecelowe i generujące niepotrzebne koszty.


Priorytetem w dalszych działaniach gminy winno być, zatem wyeliminowanie nieuzasadnionych kosztów funkcjonowania spółki (szacowanych na ca 300 tys zł. rocznie).

Stoimy na stanowisku, że rozpoczynanie największej inwestycji w gminie finansowanej ze środków własnych oraz w większości środków zewnętrznych spowoduje, w tych niepewnych czasach, wstrzymanie innych inwestycji w gminie Mosina. Analiza budżetu wskazuje bowiem
na malejący udział inwestycji a wzrost wydatków bieżących w budżecie ogółem gminy.
Nie negujemy celowości budowy basenu w przyszłości.


W tej sytuacji proponujemy w pierwszej kolejności zmniejszenie kapitałów podstawowych spółki w wysokości ca 3 mln zł, które to zmniejszenie winno zasilić środki na finansowanie inwestycji w Gminie w 2021 roku.
Kolejnym krokiem będzie formalna likwidacja spółki Park Strzelnica w ramach rozważanych 2 wariantów:

 • formalna likwidacja spółki z wykreśleniem z rejestru firm, lub
 • połączenie spółki Park Strzelnica ze spółką Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. (spółką przejmującą będzie ZUK sp. z o.o.)

Ten drugi wariant likwidacyjny spółki Park Strzelnica zakłada ewentualną rolę ZUK (przy sprzyjającym otoczeniu gospodarczym), jako wykonawcę budowy basenu.
Prosimy zatem o ustosunkowanie się Pana Burmistrza do proponowanych 2 wariantów tak, abyśmy mogli omówić całość zagadnienia na Komisji Budżetu i Finansów w dniu 22 lutego 2021 roku.


Przewodniczący
Klubu Radnych OdNowa
(-) Roman Kolankiewicz

6 komentarzy do “Co dalej ze spółką Park Strzelnica sp. z o.o.?

 • 14/02/2021 o 13:36
  Permalink

  Jedynym rozwiązaniem oczyszczenia stajni Augiasza jest pozwolenie, aby proste kołki same się wycięły na wzajem. W końcu jeden kołek uzna, że drugi kołek wydarł więcej i poczuje się oszukany i pokrzywdzony i może zacznie sypać tu i tam i wtedy nastąpi katharsis. Sam Arystoteles w Poetyce to przewidział.

  Odpowiedz
 • 14/02/2021 o 11:06
  Permalink

  Od zawsze twierdziłem, że pomnik karpia byłby bardziej racjonalny i tańszy w utrzymaniu niż zarząd i rada nadzorcza.
  https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x4722e7dd43d93f59%3A0x9b080f1a5a37f4a5!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPWlppmWxspmmzTeHcNk1dNbna9M1FVB4-qtlKK%3Dw254-h143-k-no!5spomnik%20karpia%20zakrz%C3%B3wek%20-%20Szukaj%20w%20Google!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPWlppmWxspmmzTeHcNk1dNbna9M1FVB4-qtlKK&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwi3s__ejunuAhXC8OAKHbD7B5wQoiowE3oECCMQAw
  Byłbym jednak ciekaw opinii tych dwóch czołowych mosińskich pływaków, którzy zostali ściągnięci na sesję basenową przez radnego kluczowego.Ile obecnie są gotowi zapłacić za funkcjonowanie spółki?

  Odpowiedz
  • 14/02/2021 o 12:52
   Permalink

   Krowa dojna się oddaliła na z góry upatrzone pozycje , dlatego w tej sytuacji radzie i zarządowi nie pozostaje nic innego jak się zżymać się cokolwiek by to znaczyło.

   Pływacy, a czy ktoś w ogóle widział czy oni potrafią pływać? Obawiam się, że na pewno potrafią w mętnych wodach mosińskich oligarchów.

   Najczęściej pomniki stawia się po śmierci. Ale burmistrz albo rada mogli by przygotować projekt uchwały w tej sprawie i przegłosować. Kto wie może ci dadzą.

   Odpowiedz
   • 14/02/2021 o 13:05
    Permalink

    Ja zgłoszę pomnik dla Karpia w najbliższym budżecie obywatelskim. Myślę że pomnik masz jak w banku pomyśl nad projektem i miejscem. Już widzę jak Burmistrz przecina wstęgę i go odsyłania. Dla takich chwil warto żyć !

    Odpowiedz
 • 14/02/2021 o 10:23
  Permalink

  @U2
  Ty także możesz złożyć taki wniosek. Radni nie są w żaden sposób uprzywilejowani w dostępie do informacji publicznej. Jak zobaczysz po jakim czasie burmistrz odpowiada na ich pytania to zrozumiesz, że ustawowe 14 dni na odpowiedź to pryszcz.

  Odpowiedz
 • 14/02/2021 o 08:04
  Permalink

  Czy ktoś z radnych mógłby złożyć wniosek o udzielenie odpowiedzi do burmistrza na pytanie w ilu sprawach gmina była stronà w sądzie o wydanie wuzetki dla wnioskodawcy. Poznaliśmy przypadek z WPN. Ale ile takich było w ostatnich 5 latach ze wskazaniem sygnatur spraw w urzędzie i sądzie oraz czy są wnioskodawcy których gmina przed sądem broniła więcej niż jeden raz.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.