Co dalej z budynkiem przychodni?


Latem 2013 r. poprzednia władza zdecydowała, że budynek przychodni zostanie oddany w najem na 10 lat w drodze przetargu nieograniczonego. Jako warunek konieczny do spełnienia wyznaczono wykonanie szerokiego zakresu prac remontowych – m.in. dach elewacja, remont windy i podjazdu dla niepełnosprawnych.
Do przetargu stanęły spółki świadczące w budynku od lat usługi medyczne. Jednak mimo braku konkurencji nie rozstrzygnęły przetargu na swoją korzyść.
Z pośpiesznie ogłoszonych rokowań zostały wyeliminowane, gdyż nie podpisały oświadczenia, że akceptują warunki rokowań. W grze pozostało konkurencyjne konsorcjum – Medicomplex i Mar-Max i to z nim Gmina podpisała 30 grudnia 2013 r. umowę na wynajem.
Kiedy okazało się, że 3 stycznia 2014 r. budynek nie został opuszczony przez Vis Medicę i Consensus (było to moim zdaniem nierealne), Burmistrz Gminy Mosina Zofia Springer wystąpiła do sądu o eksmisję spółek bezumownie korzystających z budynku.
Vis Medica ostatecznie przed uprawomocnieniem się wyroku o eksmisji zmieniła siedzibę spółki i przeniosła się na Plac 20 Października 17  zachowując większość pacjentów.
Z końcem kwietnia budynek przy Dworcowej 3 opuściła również spółka Consensus i obecnie przyjmuje pacjentów w Mosinie przy ul. Garbarskiej 8.

I właśnie wtedy, gdy władze chciały oficjalnie przekazać budynek przychodni spółce Allmedica (za zgodą Burmistrza Zofii Springer prawa wynikające z umowy zostały przeniesione z konsorcjum na nowy podmiot), ta złożyła pismo informujące, że odstępuje od umowy.
Allmedica zapowiada w nim dochodzenie odszkodowania od gminy.

Allmedica Centrum

Dlaczego Allmedica Centrum odstąpiła od umowy właśnie teraz, gdy Gmina opuszczony budynek zamierzała przekazać, można tylko spekulować.
Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest pozyskanie zbyt małej liczby pacjentów i brak umowy z NFZ, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność tego przedsięwzięcia. Utrzymanie ogromnego budynku to duże koszty, a pozostają jeszcze koszty remontów wynikające z umowy.

Gmina Mosina zamiast oszczędności (przerzucenie remontów na najemcę) i zysków (większy czynsz) na razie poniosła  straty:

  • Do budżetu gminy nie wpłynęły za rok 2014 póki co opłaty w wysokości 16,20 za 1 m2  ( czynsz ustalony w wyniku rokowań) z całego obiektu.
    Swoją część zapłaciła  tylko Vis Medica.
  • sprawa przetargu i powstałej w jego wyniku sytuacji angażowała, angażuje i pewno nadal będzie angażować wiele osób – spotkania, negocjacje, sprawy sądowe, skargi…
    Warto dodać, że nowe władze wiele czasu poświęciły na rozwikłanie tej skomplikowanej sytuacji, z którą nie poradziła sobie poprzednia ekipa.

Co dalej z “pustym” budynkiem?

Po pierwsze, budynek mimo odstąpienie od umowy jest dalej użytkowany przez spółkę, która nie chce go przejąć.

Ponieważ wszystkie spółki mają już swoje siedziby, Gmina zamierza znaleźć inne przeznaczenie dla dawnej przychodni.
Najbardziej sensowne wydaje się  przeznaczenie budynku pod siedzibę urzędu.
Obecny budynek z powodu barier architektonicznych jest niedostępny dla osób niepełnosprawnych i jest za ciasny. Warto dodać, że Gmina wynajmuje pomieszczenia w sąsiedniej kamienicy, a pod budowę nowego urzędu rezerwowano działkę przy ul. Leszczyńskiej i Strzeleckiej.
Zważywszy na koszt budowy nowego obiektu powiększony o wartość działki (łącznie ok. 4  mln.) przystosowanie dawnej przychodni na ten cel jest działaniem racjonalnym.
Pozostaje pytanie, co w takiej sytuacji stałoby się z obecnym budynkiem urzedu?
Część mogłaby zostać sprzedana,  część przeznaczona do pełnienia innych funkcji.
Można by tam przenieść np. Urząd Stanu Cywilnego z ul. Śremskiej i Straż Miejską z ul. Krotowskiego. Te dwa budynki w lokalizacji niedogodnej do obecnych funkcji można by przeznaczyć na mieszkania socjalne i komunalne.

Powyższe rozważania nie są jeszcze decyzjami. To efekt dyskusji radnych i burmistrzów na wczorajszym posiedzeniu Komisji Inwestycji, Mienia Komunalnego i Ładu Przestrzennego.

5 Comments
baba jaga 04/06/2015
| |

Taboret Zgadzam sie z komentarzem i popieram.

baba jaga 04/06/2015
| |

Uwazam, ze przeniesienie urzedu na miejsce przychodni jest sluszne, bo kazdy, kto wie ile znaczy bezpieczenstwo zdaje sobie doskonale sprawe, ze w dotychczasowym ponad stuletnim budynku, z waskimi korytarzami to bezpieczenstwo nie zapewnia naszym mieszkancom, dokumentom, a takze osobom tam pracujacym.
W obecnym budynku mozna urzadzic restauracje z letnimi odrodkami, pensjonat czy inne , zwiazane z regionem turystycznym. W ten sposob mozna znalezc kilka, a moze kilkanascie miejsc pracy dla miejscowych.

taboret 08/05/2015
| |

@ robert ::: Panie Robercie , a no dlategóż ,że jak pisze Pani MK stary budynek za ciasny i nie przystosowany dla niepełnosprawnych, a wybudowanie nowego budynku to koszt ok. 4000 000zł+ działka( która była zarezerwowana na ten cel nawet przez poprzedników bo już wtedy widziano taką potrzebę)Obecnie ta działka planowana jest pod budowę tak potrzebnej i oczekiwanej pływalni oraz krytej strzelnicy. Czy w tej sytuacji obecny “pusty” budynek po ośrodku zdrowia sprzedać czy wydzierżawić komuś jeżeli można właśnie tam przenieść urząd chyba nie, a koszty będą o wiele mniejsze niż 5-6 mln, czyli wybudowanie nowego budynku. Do tego zysk z planowanej sprzedaży starego budynku urzędu. Dlatego sądzę że to zasadne i racjonalne, a przy tym nie twierdzę że to jedyne słuszne rozwiązanie. Jeśli ma Pan inną koncepcję proszą się z nią podzielić, może będzie też racjonalna. Jak pisała Pani MK decyzje ne zapadły, na razie to rozważania i przymiarki. Pozdrawiam 🙂

robert 07/05/2015
| |

Panie Taboret a dlaczegóż to przenosiny urzędu są wg pana uzasadnione i ile to będzie kosztrowało

taboret 07/05/2015
| |

Poprzednikom zabrakło wyobraźni jak dbać o mieszkańców. Zabrakło przed przetargiem szerokiej debaty na temat ochrony zdrowia w gminie z udziałem wszystkich działających spółek medycznych na terenie gminy oraz społeczeństwa
uzgadniając spodziewany zakres dostępu pacjentów do lekarzy POZ i specjalistów w ramach NFZ.
Mamy tu klasyczny przykład jak nie powinno zarządzać gminą pozbawiając mieszkańców do bezpłatnego dostępu do świadczeń( specjalistów)
To że stare spółki znalazły nowe lokum to dobrze lecz problem pozostał.
http://serwer35630.lh.pl/czasmosiny2.pl/?p=447

Może do czasu ewentualnych zmian kontraktów
zorganizowana zostanie komunikacja do szpitala w Puszczykowie ( specjaliści ) w dogodnych cyklach umożliwiająca starszym pacjentom samodzielnego skorzystania z w/w świadczeń.
W kwestii : “budynek mimo odstąpienie od umowy jest dalej użytkowany przez spółkę, która nie chce go przejąć”. Nie ma się co zastanawiać czemu. Moim zdaniem niech sobie “wymieszkają” sumę odszkodowawczą i do widzenia . Koncepcja sprzedaży starego budynku
i usytuowania urzędu w dawnym ośrodku zdrowia chyba racjonalna i uzasadniona.
Tak na koniec.
Może chciano dobrze (w co nie wierzę), a wyszło jak zwykle. Pozdrawiam 🙂