Centrum alkoholowe?

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się, co można by zrobić, by mosiński rynek, czyli Plac 20. Października stał się miejscem zachęcającym do zatrzymania na dłużej.

Jaki powinien być mosiński rynek (Plac 20. Października)? Takie było pytanie w naszej otwartej ankiecie.

  1. 12 osób uznało, że rynek powinien pozostać taki, jak jest. Ich zdaniem nie potrzeba zmian.
  2. 31 osób było zdania, że potrzebny jest drobny lifting, przydałyby się np. ogródki kawiarniane.
  3. 25 osób sądzi, że rynek to salon miasta, miejsce spotkań i w związku z tym konieczna jest gruntowna zmiana, m.on. zdecydowane ograniczenie ilości miejsc parkingowych.
  4. Aż 52 osoby wyraziły opinię, że są pilniejsze potrzeby (najpierw realizacja potrzeb niezbędnych dla mieszkańców – potem rynek. 34 głosy. Najpierw uporządkowanie spraw dotyczących Kokotka i dawnej przychodni! W gminie jest wystarczająco dużo problemów do rozwiązania, rynek może czekać, należy tylko go solidnie sprzątać!! 16 głosów. Wyremontowanie tunelu pod torami kolejowymi na ul. Sowinieckiej – 2 głosy).

Otrzymałam dziś maila:

Szanowna Pani!
Bardzo proszę o odpowiedź kto decyduje w naszym mieście o ilości otwieranych sklepów – marketów alkoholowych. W samym rynku powstał już kolejny ogromny sklep. Na przestrzeni ok 50 m znajdują się tam aż trzy takie “specjalistyczne” sklepy.
Jak to się ma do obowiązującej ustawy mającej na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi?
Nasz rynek zrobił się centrum alkoholowym. Jest bardzo smutnym miejscem, wręcz stracił na urodzie. Szkoda!!
Z wyrazami szacunku

MS

Czy można temu przeciwdziałać? Na podstawie istniejącego prawa niestety nie jest to możliwe.
W sierpniu 2018 r. Rada Miejska w Mosinie podjęła w tej sprawie 2 uchwały:
1. W sprawie ustalenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych.
2. W sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu

Zdecydowana większość radnych była przeciwna wprowadzeniu ograniczeń. Nie podjęto uchwały w sprawie ograniczenia czasu sprzedaży, limit jest duży, więc każdy, kto będzie chciał sprzedawać alkohol, otrzyma zezwolenie. Zmniejszono wymaganą odległość od przedszkola, szkoły, kościoła z 20 m do zaledwie 5 m.

wyniki ankiety – Alkohol w gminie Mosina
58% z 167 ankietowanych nie chciało zakazu sprzedaży alkoholu w nocy i uważało, że należy utrzymać na dotychczasowym poziomie ilość zezwoleń.

Temat ten wywołał dziś na naszym profilu facebookowym ożywioną dyskusję.
26 Comments
Jacek S. 01/06/2019
| |

Rozumiem, że temat sprzedaży alkoholu w Gminie Mosina jest bardzo ważny. Niemniej ważnym tematem jest także możliwość wirtualnego uczestniczenia mieszkańców w obradach Rady Miejskiej. Niestety, nie było to dane podczas ostatniej X Sesji RM w Mosinie w dniu 30 maja 2019. Przekaz w zasadzie tylko niespełna 2 godzinny i wcześniej nieco ponad 11 minutowy. Czy tak będą działały transmisje z obrad Rady Miejskiej w przyszłości? Wielka to szkoda gdyż wydawało się, że być może w ten sposób rozbudzi się aktywność mieszkańców naszej Gminy w sprawach, które toczą się między innymi podczas kolejnych obrad Rady Miejskiej w Mosinie.

Dominik 30/05/2019
| |

Teraz nawet sklepy z alkoholem przeszkadzają… Tym bardziej, że oba “nowe” sklepy są sklepami “porządnymi”, również z okazjonalnymi alkoholami z górnej półki. Prawo rynku, jak się nie utrzymają to któryś się zamknie. Jeśli natomiast będzie popyt to będą się cieszyć.

Szkoda, że nikomu nie przeszkadza chyba najbrzydszy rynek w okolicy, gdzie zamiast fajnej kawiarni z ogródkiem mamy jeden wielki PARKING! A przez to właśnie parking na Rzecznej nie jest wykorzystywany oprócz Dni Mosiny.

OJ 30/05/2019
| |

A ciekawy jestem co z lokalem który się zwolnił na Pl20 Października po sklepie PIK chodzą słuchy ze tam będzie DUZY BEN drugi na rynku

karp 30/05/2019
| |

Nic dziwnego. Biorąc pod uwagę, że Mosina dopłaca 484 zł do jednego pobytu na izbie, to będzie wielu chętnych do skorzystania z noclegu.Jak się u nas w Luboniu
o tym dowiedzą, to też będą chcieli być transportowani tylko z Mosiny.
Trzeba ludziom wytłumaczyć, że za 250 i za 484 jest ten sam standard obsługi hotelowej.Mówiłem, że teraz Juncker do was przyjedzie.

OJ 30/05/2019
| |

No super ze w Mosinie lubią się tak bawić a p po myślec ze myślałem ze sami sztywniacy tu są lokalna gospodarka się kręci sklep monpolowy koło kościoła dobry pomysł jak wierny ćwiartke łyknie to odrazy więcej kosiory żuci do koszyczka a lokalni pijaczki którzy nad kanałem albo zielonym rynku przesiaduja więcej puszek wyzbierają bo zmotywowani będą jak taka konkurencja to i winko z 4 do 2 zł spadnie a gdyż lato się zbliża iz człowiek nie wielbłąd iż pić musi i nawet wiem gdzie takie winno w upalny dzień schłodzić będzie można bezpłatnie a samemu schować się pod wiatę by zbytnio sobie buzki nieprzybalic bo alkohol i słance to podwójna siła w człowieku ja proponuje jeszcze sklep z Dopalacz… Jak to fachowcy od tego muwili gadżety okazjonalnie i Mosina wogule odpłynie tylko chłopaki z Zuku bedą mieli więcej roboty bo więcej potłuczonego szkła do sprzątania będzie i tak gospodarka się kręci.