Gorzka pigułka

Na wczorajszej sesji w debacie nad Raportem o stanie Gminy Mosina za 2019 r. wystąpiło dwoje mieszkańców i siedmioro radnych. Burmistrz przez 48 minut odnosił się do ich wypowiedzi.
W głosowaniu zaledwie 7 radnych było za udzieleniem wotum zaufania dla Burmistrza, 13 było przeciwnych, 1 radny się wstrzymał.
WYNIKI GŁOSOWANIA

W dyskusji nad wykonaniem budżetu głos zabrało trzech radnych.
Burmistrz nie uzyskał absolutorium, gdyż za jego udzieleniem głosowało tylko 10 radnych, 6 było przeciw, a 5 się wstrzymało.
WYNIKI GŁOSOWANIA

Obydwie uchwały nie uzyskały wymaganej bezwzględnej większości ustawowego składu rady (11 głosów), co oznacza, że nie zostały podjęte.

Niepodjęcie uchwały o udzieleniu wójtowi wotum zaufania jest równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu wójtowi wotum zaufania. W przypadku nieudzielenia wójtowi wotum zaufania w dwóch kolejnych
latach rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta. Przepisy art. 28a ust. 3 i 5 stosuje się odpowiednio.

Ponieważ po ogłoszeniu wyniku głosowania w sprawie absolutorium wszyscy byli zaskoczeni, a na sali obrad nie było radcy prawnego, po zasięgnięciu opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej i radcy prawnego, wyjaśniam, że z uwagi na to, że uchwała nie została podjęta nie ma zastosowania art. 28 a 1. ustawy o samorządzie gminnym
Uchwała rady gminy w sprawie nieudzielenia wójtowi absolutorium, podjęta po upływie 9 miesięcy od dnia wyboru wójta i nie później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji, jest równoznaczna z podjęciem
inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta.


Przytoczony wyżej przepis dotyczy sytuacji, kiedy po złożeniu przez Komisję Rewizyjną wniosku o nieudzielenie absolutorium przygotowany na jego podstawie projekt uchwały uzyskałby w głosowaniu poparcie minimum 11 radnych.
Niepodjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium dla burmistrza nie jest równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu absolutorium (dalej, nie aktywuje się możliwość podjęcia procedury odwołania).

Tak więc wczorajsze wydarzenia nie będą miały ciągu dalszego, czyli następstw prawnych, czego niektórzy mieszkańcy oczekiwali.
Będą tylko gorzką pigułką, którą będzie musiał przełknąć włodarz gminy oraz mam nadzieję przyczynkiem do głębszej refleksji nad przyczynami takiego, a nie innego głosowania radnych.

Miejmy nadzieję, że Burmistrz wyciągnie właściwe wnioski, a radni nie pozwolą się już traktować z lekceważeniem.
Lekarstwo często ma gorzki smak, ale liczą się efekty jego działania.

Pozostaję w nadziei, że współpraca na linii burmistrz – rada się poprawi. Dla dobra Gminy!28 komentarzy do “Gorzka pigułka

 • 28/08/2020 o 11:03
  Permalink

  Te dwie żółte kartki są też pośrednio oceną pracy zastępców Burmistrza jak i całego Urzędu Miasta. Ten brak aprobaty formalnie dotyczy 2019 r. ale działania od początku kadencji też “ostry cień mgły” rzucają na miniony rok. Oby to był “zimny kubeł wody”, który zaowocuje pozytywnymi zmianami. Wybory zbliżają się z każdym dniem i wtedy szersze audytorium się wypowie jak ocenia władze miasta.

  Odpowiedz
   • 28/08/2020 o 11:23
    Permalink

    Swoją drogą te wiewiórki są strasznie drogie.
    https://www.fruugo.pl/3-spotsounds-maskotki-wiewiorki-alvin-i-wiewiorki/p-25471812-55439973?language=pl&ac=croud&gclid=Cj0KCQjw1qL6BRCmARIsADV9JtaAe6uYB3YyMlSVIXUlaEffglJOHOm5yX_bc76gdzs99hm27dGr9rMaAmlmEALw_wcB
    W programie sesji spokojnie zmieściła by się projekcja przynajmniej kilku odcinków filmu Alvin i wiewiórki.
    https://www.youtube.com/watch?v=bTnQhHSPgE4&list=PLb909c1mwqw9BTyAHWXpHzXd9qgB2tF39

    Odpowiedz
   • 28/08/2020 o 20:48
    Permalink

    Droga do osiedla budowanego przez Pyzę powinna się nazywać np. Liska Chytruska.
    Ciekawe, kto tą ulicę będzie utwardzał. Założę się, że spółka zniknie zanim się to stanie i gmina jak zwykle zostanie z ręką w nocniku.

    Odpowiedz
    • 28/08/2020 o 22:06
     Permalink

     Wiewiórki i liski są bardzo ważne dla ekosystemu, jak dla burmistrza powinien ważny być Statut.
     Wedle art.33.1.2 burmistrza obowiązuje spowiedź szczera przed radnymi i to niezależnie od tego ile czasu minęło od ostatniej sesji. Dlatego też program z wiewiórką wydaje się zbyt krótki.

     Odpowiedz
    • 28/08/2020 o 22:27
     Permalink

     Lisek Chytrusek odpada, bo on nie miał nic wspólnego z tirami z papierosami.
     Infrastrukturę będzie musiał ktoś dociągnąć i za rok ktoś będzie chciał oświetlenie.
     Właściciele działek drogowych będą mogli domagać się zapłaty za służebność przesyłu.

     Odpowiedz
     • 30/08/2020 o 10:38
      Permalink

      Czy ktoś z Państwa stara się o wypłatę wynagrodzenia za służebność przesyłu
      . Podobno można dochodzić za ustanowienie służebności przesyłu za bezumowne zajęcie oraz za zmniejszenie wartości gruntu. podobno te kwoty sięgają ponad 20 000 za jedną służebność. Podobno nawet gmina Mosina stara się o wypłatę odszkodowania za służebność przesyłu. Czy komuś coś wiadomo ile Aquanet wypłacił Mosinie. Może Pani Przewodnicząca wie?

     • 30/08/2020 o 21:19
      Permalink

      Ja miałem sytuację ze służebnością przesyłu, ale raczej odwrotną, więc raczej nie pomogę.
      Kancelaria Sowisło zagroziła mi jakieś 5 lat temu, że jak nie wezmę kasy za służebność od dopiewskich, to spotkamy się w sądzie. Spuściłem po brzytwie, bo po pierwsze to byłaby legalizacja przestępstw z czasów Strażyńskiego, a po drugie ja mógłbym się dopiero zacząć zastanawiać, po zapłacie za bezumowne korzystanie. Jakoś nie przepadam za tym kiedy przestępczość zorganizowana stawia mi warunki. Jakoś się na razie w sądzie nie spotkaliśmy.

  • 29/08/2020 o 20:21
   Permalink

   Słuszna uwaga – jest dwóch zastępców i marne efekty pracy tej trójki w 2019 roku. W poprzedniej kadencji Jerzy Ryś lepiej sobie radził z jednym zastępcą. To daje do myślenia.

   Odpowiedz
 • 21/08/2020 o 22:31
  Permalink

  Niestety, radni, którzy się wstrzymali, powinni pluć sobie w brodę. Nie tego oczekiwali od nich mieszkańcy. Wystarczy poczytać opinie w internecie, mieszkańcy mają dość. Była szansa, żeby to zmienić. Obawiam się, że przy postawie burmistrza będzie tylko gorzej.

  Odpowiedz
 • 21/08/2020 o 22:02
  Permalink

  Wydaje mi się,że w materiałach absolutoryjnych brakuje sprawozdań finansowych spółek.

  Odpowiedz
  • 21/08/2020 o 22:24
   Permalink

   karp@- Burmistrz po wczorajszej klapie zmienia kurs i to radykalnie. Zamiast Prezydenta RP, zaprasza Marcina Bosackiego z PO. Ale wolta !

   Odpowiedz
   • 21/08/2020 o 23:21
    Permalink

    No popatrz, a mnie tej mało używanej folii ze słupa pożałował i musiałem gazety rozłożyć na podłodze.
    Poważnie to chyba musi zmienić podejście do Rady i trochę popracować nad wiedzą.
    W sprawie dróg pani Kaptur chciała go trochę podciągnąć, ale ziarno trafiło na ugór i nie wzeszło

    Odpowiedz
   • 21/08/2020 o 23:44
    Permalink

    Bosacki to jego kolega z liceum, więc nie ma co traktować tego inaczej jak spotkania starych kumpli.

    Odpowiedz
 • 21/08/2020 o 18:46
  Permalink

  Mecenasi to praktyczny naród. Wyczuli że coś wisi w powietrzu i ulotnili się jak kamfora.

  Odpowiedz
  • 22/08/2020 o 14:49
   Permalink

   karp@ – nie olali kumple, ale olali niektórzy obywatele zwani radnymi. Jak chodziło o wprowadzenie zadania do budżetu to chodzili przy Przemku jak baranki. Teraz nabrali trochę rezonu i pokazują jacy to są niezależni.Krytykują, a przy głosowaniu się wstrzymują. Co to za postawa ? Masz własne zdanie albo nie masz ? Kunktatorstwo obliczone na przyszły zysk. Fe, co za smród ……

   Odpowiedz
    • 22/08/2020 o 21:09
     Permalink

     W podlinkowanym materiale Radia Merkury radny Jan Marciniak chyba jednak trochę za mało zgłębił temat, a jako reprezentant ludu winien jednak wykazać się większym zaangażowaniem. Z tego co ja wiem, a dość głośno o tym na mieście, to te wszystkie liczne nabory wynikają z z dwóch powodów. Mobbing i liczne odejścia nazwijmy je dobrowolne. Jak ktoś nowy przychodzi to szybko odchodzi. Druga sprawa to trochę się zmieniły realia na rynku pracy. Urzędy słabo płacą, do pracy garną się tylko studenciaki, które nie za wiele umieją jeszcze, ale oczekiwania maja już duże. Pewnie burmistrz sypie pieniędzmi by zatrzymać lepszych, ale widać jest coś co powoduje, że nadal są odejścia. Tutaj patrz początek wypowiedzi. Wiem to z kręgów zbliżonych do urzędu. Wiem też że to nie koniec odejść. Jest podobno kilka osób, które są na skraju wytrzymałości, a stanowią trzon kadry zarządzającej. Tylko kwestia czasu jak stanie się jakiś dramat.

     Odpowiedz
     • 22/08/2020 o 21:37
      Permalink

      Wypowiedź dla Radia Poznań trwała ok. 8 minut. Spytałem dziennikarza, kiedy będzie można odsłuchać audycji, powiedział, że po jednym z programów informacyjnych, które są o pełnych godzinach. Myślałem także, że zabiorą głos także inne osoby. Audycji nie było, a z mojej wypowiedzi pozostało w tekście kilka słów, które niezbyt precyzyjnie przytoczono.

     • 22/08/2020 o 21:50
      Permalink

      W materiale są błędy. Dziennikarz za mało zgłębił temat.
      Urzędy nie tak słabo płacą, bo od 6 miesięcy nie ma w całej Polsce pracy w urzędach, bo jest okoliczność łagodząca zwana covid-19 i nikt się tam nie przepracowuje. Za brak pracy ta płaca jest niezła.

     • 22/08/2020 o 21:54
      Permalink

      To dziennikarstwo 8 minutowe, po co zgłębić temat jak można pla, pla,pla i tak zapłacą.

 • 21/08/2020 o 18:22
  Permalink

  Rzeczywiście, uchwała nie została podjęta. Choć czytałem gdzieś że w samorządzie powiatu jest inaczej i że niepodjęcie uchwały jest równoznaczne z nieudzieleniem .
  Tak czy siak, jeśli przed sesją absolutoryjną zdarzyło się 5 cudów, które wymieniłem, to zwiastuje to następne. Może teraz znikną nawet u was ulice publiczne. Proszę nie likwidować ich od razu, bo chciałbym taką zobaczyć, bo do nas ten wynalazek nie dotarł, mimo kontaktów władz naszych gmin.
  Luboń też nie odstaje i jest zarządzany z izolacji domowej i sesja też została zwołana na wniosek osoby chorej. W tej sytuacji mnie może tylko lekko ździwić kiedy parzystokopytne zaczną fruwać.

  Odpowiedz
  • 25/08/2020 o 10:30
   Permalink

   Kwarantanna nie oznacza niezdolności do pracy w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy, lecz stanowi niemożność wykonywania pracy w określony sposób. Pracownik na kwarantannie nie może pracować poza miejscem kwarantanny.

   Odpowiedz
   • 26/08/2020 o 21:47
    Permalink

    Mojej władzy też się pomerdała kwarantanna z izolacją domową . Warto dostrzec, że nie każdemu psu Burek.

    Odpowiedz
 • 21/08/2020 o 17:42
  Permalink

  To tylko potwierdza fakt, że całe to przedstawienie było bez szopką. Konsekwencji nie ma, rada zrobiła popisówkę i jeszcze na dodatek wszyscy byli zaskoczeni i nie wiedzieli co dalej w tej sytuacji. Masakra.

  Odpowiedz
  • 26/08/2020 o 23:09
   Permalink

   sierotka@ – zapytany dzisiaj przeze mnie pewien zacny mosinianin na pytanie jak ocenia brak absolutorium dl Burmistrza, odpowiedział jednym słowem: łobuzy !

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.