W Mosinie brak specjalistów z NFZ

Z końcem 2013 roku zaczęły się problemy mosińskich pacjentów. Nieprzemyślany przetarg na wynajem budynku ośrodka zdrowia przy ul. Dworcowej 3 spowodował trudności w dostępie do stomatologa, lekarzy rodzinnych a także utratę bezpłatnych specjalistów w ramach umowy z NFZ. Vis Medica miała podpisane kontrakty do 2016 r. Te kontrakty przepadły i jak wynika z pisma otrzymanego przez naszą czytelniczkę nie powrócą do Mosiny. NFZ zwiększyło kontrakty dla Puszczykowa i to tam my mieszkańcy Mosiny możemy szukać pomocy.
Nie każdy ma możliwość dotarcia do odległego specjalisty. Najwyższą cenę za  nieudany pomysł poprzedniej ekipy płacą najubożsi mieszkańcy.

Nasza czytelniczka tak pisze:

Walczę o dostęp do świadczeń dla innych, ponieważ akurat sama mogę dojechać do Poznania (codziennie jeżdżę do pracy w Poznaniu), ale chyba nie o to chodzi w powszechnym dostępie do świadczeń. Codziennie spotykam ludzi z Mosiny, którzy nie wyjeżdżają na co dzień z Mosiny. Bo nie mają pieniędzy, są po prostu schorowani i biedni na rentach. A według NFZ mamy oczywiście specjalistów, ale w Poznaniu lub w Puszczykowie lub jeszcze gdzieś w Wielkopolsce. I jak zrealizować ten dostęp?

Dla NFZ świadczenia są spełnione, jeżeli są dostępne na poziomie powiatu, a nie gminy.

Skoro są dostępne w powiecie, to o co mi chodzi? Przecież każdy z mieszkańców naszej prawie 30.tysięcznej gminy może jeździć po całym powiecie poznańskim rozciągającym się na obszarze około 1900 km2 i szukać dla siebie specjalisty.

Poinformowano mnie, że z przyczyn formalnych rozwiązano umowę z dotychczasowym Świadczeniodawcą. Po spełnieniu przez niego warunków do prowadzenia działalności, NFZ nie widzi konieczności podpisania nowych umów z tą lub jakąkolwiek inną spółką medyczną na świadczenia z zakresu leczenia specjalistycznego, których nie ma w Mosinie. Tłumaczy to, planem zakupu świadczeń w zakresie leczenia specjalistycznego.

Otrzymałam liczne zestawienia i wykresy pokazujące, jak to jest wspaniale z leczeniem specjalistycznym.

Mają one potwierdzać jak wyśmienitą i dostępną dla wszystkich opieką się nas otacza, jak wysokie miejsca w rankingu ma Wielkopolska (w rzeczywistości średnie).

Poinformowano mnie także, że pieniądze zaoszczędzone na braku specjalistów w Mosinie przekazano do spółki medycznej działąjącej w sąsiedniej gminie, czyli w Puszczykowie. Pragnę zauważyć, że nasza gmina Mosina liczy około 29 tysięcy mieszkańców, zaś Puszczykowo do którego skierowano środki na leczenie liczy około 9.800 mieszkańców. Różnica w liczbie mieszkańców jest znaczna. Do pisma dołączono również adresy świadczeniodawców w zakresie okulistyki, wydrukowane ze strony NFZ. Adresy te obejmują głównie spółki działające w Poznaniu, odległym od Mosiny o ponad 20 kilometrów. Dla wielu mieszkańców odległość od Mosiny jest barierą nie do przebycia (brak możliwości dojazdu i szukania w całym wielkim Poznaniu specjalisty, który będzie realnie dostępny). Proponuje się korzystanie z usług wspomnianego Puszczykowo, podobno dodatkowo dofinansowanego przez NFZ. Niestety, w Puszczykowie od wielu miesięcy nie ma szans, aby dostać się np. do okulisty. Nie rozumiem, jak 27 tysięcy mieszkańców Mosiny mogłoby zacząć się tam leczyć. Nad tym chyba nie zastanowił się nikt w Wielkopolskim Oddziale NFZ.

Dodatkowo stwierdzono, że w najbliższym czasie nie przewiduje się żadnych nowych konkursów, a nawet jeśli się one odbędą, to pierwszeństwo będą mieli świadczeniodawcy, którzy już posiadają umowy. Jestem zdruzgotana tą odpowiedzią z NFZ, ponieważ zamyka możliwości leczenia na miejscu w Mosinie. Dla NFZ liczą się tylko statystyki powiatu i oszczędzone kosztem pacjentów pieniądze. A dla nas to jest degrengolada poziomu ochrony zdrowia.

List do NFZ z opisem kłopotów mieszkańców Mosiny z dostępem do specjalistów został opublikowany w 
LIST

odpowiedź NFZ

 

6 Comments
Michał 26/05/2015
| |

Ja tego zamieszania miałem dość i przenoszę się do Pecnej, podobno bardzo fajni lekarze rodzinni.

zośka 25/04/2015
| |

szkoda tylko, że nigdzie na ich stronie nie można sprawdzić, jakie nazwiska noszą ci specjaliści

taboret 25/04/2015
| |

Tam przyjmują:
Kompleksowość! W ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w Przychodni Medicomplex działają następujący lekarze specjaliści:

Dermatolog
Chirurg
Laryngolog
Neurolog

Specjaliści są nad Tesco

taboret 23/04/2015
| |

Mosiński gminny ośrodek zdrowia
Gdzie dotychczas opieka nfz-etowa
Poszedł niestety w komercję
Powodując specjalistyczną inercję
A prawda jest taka, to stara władza
Znanym prywaciarzom tak dogadza
Tu pacjent wcale się nie liczył
Teraz podróże będzie ćwiczył
Albo zapłaci komu trzeba
Rezygnując z leków lub z kawałka chleba
Trzeba będzie to odchorować
Lub u znachorów się kurować.

~antykorupcja 20/04/2015
| |

A czy w związku z powyższym artykułem jest już ostrzony pal dla poprzednich włodarzy gminy mosina?