Średniozamożni

Ranking bogactwa samorządów

Pismo samorządowe “Wspólnota” opublikowała kilka dni temu dziewiąty już ranking zamożności samorządów.
Województwo wielkopolskie z dochodem na mieszkańca 269 zł na 1 mieszkańca zajmuje czwarte miejsce (za woj. mazowieckim – 421 zł, dolnośląskim 301 zł i podkarpackim 274 zł).
Poznań z 5 592 zł/mieszkańca lokuje się na szóstym miejscu wśród miast wojewódzkich (za Warszawą, Wrocławiem, Opolem, Gdańskiem i Krakowem).
Powiat poznański nie jest tak bogaty, jak mogłoby się wydawać. Z kwotą 604 zł/mieszkańca zajmuje 274 miejsce na 314 powiatów w Polsce.
Gmina Mosina zajmuje na 451 gmin w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie 201 miejsce z kwotą 3 184 zł na 1 mieszkańca.
Chociaż cztery sąsiednie gminy: Kórnik, Komorniki, Puszczykowo i Stęszew są od nas bogatsze, to nasz dochód jest na dobrym poziomie.

źródło: Wspólnota
Dochód na 1 mieszkańca w naszej gminie rośnie z roku na rok.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak w  ubiegłych latach. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność). Tak jak w  ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej).

Zamożność gminy rośnie – awans z 381 miejsca w 2015 r. na 201 w 2018 r. (zajmowaliśmy to miejsce już w 2010)

W górach są lepsze drogi niż w Mosinie

Wróciłam właśnie z wakacji w Beskidach i na Podhalu. Jeździliśmy po górskich wąskich (3-3,5 m) ale asfaltowych dróżkach i nadziwić się nie mogłam, jak to możliwe, że gminy leżące w górach są w stanie utwardzić drogi wiodące do 1-2-3 domów na szczycie wzniesienia 700 – 800 m. n.p.m. i że są one utrzymane w doskonałym stanie.
Tych dróg jest tam mnóstwo. Są to drogi asfaltowe i sporadycznie drogi pasowe.
W naszej gminie większość dróg to drogi gruntowe.
Tu kolejna prywata: ulica mojego dzieciństwa i moja obecna (na obu zabudowa  sprzed 60 lat) to nadal drogi gruntowe, bez chodnika. Warto dodać, że na jednej z nich mieszka 91, a na drugiej 80 zameldowanych osób.

W miejscowości, z której pochodzą moi dziadkowie, spędzałam często wakacje. Przypominam sobie piesze wyprawy po zakupy do sklepu przy jedynej wiodącej przez wieś drodze i żmudne wspinanie się na wysokość ok. 700 m z zakupami. Droga na niektórych odcinkach była dość stroma.
Kilkanaście lat temu do tego miejsca doprowadzono jedną drogę. Obecnie  jest jeszcze jedna droga pasowa.

Grzechynia

Z ciekawości sprawdziłam zamożność gmin, które odwiedziłam. 
Wszystkie mają niższy dochód na mieszkańca niż gmina Mosina.

 • Poronin (Ząb) małopolskie 2780,94
 • Nowy Targ (Czerwienne, Bustryk) małopolskie 2631,11
 • Tokarnia (Tokarnia, Bogdanówka) małopolskie 2897,22
 • Zawoja małopolskie 3142,47
 • Jeleśnia (Korbielów) śląskie 2913,72
 • Maków Podhalański (Grzechynia) małopolskie 2621,85
Bogdanówka, Koskowa Góra 867 m n.p.m. (gmina Tokarnia)
Tokarnia

7 myśli na temat “Średniozamożni

 • 04/08/2019 o 13:40
  Permalink

  w których z tych gmin ujętych w prezentowanych tabelkach są baseny obsługiwane przez gminę lub gminne spółki?

  Odpowiedz
  • 04/08/2019 o 21:46
   Permalink

   Dobre pytanie. Na najbliższej sesji radni będą głosowali nad dwoma ważnymi uchwałami. Jedna o powołaniu jednoosobowej spółki prawa handlowego “Park Strzelnica”, a druga w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej na 2019 rok, gdzie w dziale Wydatki pojawiają się dwie pozycje:
   – 300.000 zł na zapłacenie podatku od aportu wnoszonego do nowopowstałej spółki,
   – 3.700.000 zł aportu jak wyżej. Razem 4.000.000 zdjęte z wydatków majątkowych – budowa pływalni. Mam pytanie, ile z prawie czteromilionowego aportu “przeje” spółka na realizację i prowadzenie przedsięwzięć w zakresie sportu? Podobnie było z wyjściem z Selektu, a dzisiaj mało kto mówi o stratach. Pomysł radnego Raźnego zostanie pożarty przez funkcjonowanie spółki zanim zostanie ukończona inwestycja.
   Wracając do kwestii poruszonej przez radnego Kasprowicza zastanawiam się, czy ktoś próbował odpowiedzieć na tak zadane pytanie?
   W każdym razie wiemy już, że na czterech milionach przeznaczonych na budowę basenu “usiądzie” prezes nowej spółki.
   Czas założyć gminny klub prezesów gminnych spółek… Dlaczego nie, skoro mamy już burmistrzów spod znaku cingulum?

   Odpowiedz
   • 04/08/2019 o 22:23
    Permalink

    Ciekawe kto będzie nowym prezesem spółki Park Strzelnica maja że Rysiu R z Krosna?

    Odpowiedz
   • 04/08/2019 o 22:40
    Permalink

    Prezes powinien umieć pływać.
    Tam w projekcie uchwały jest niepotrzebne odwołanie do PUK-paragraf o zarządzie, pkt.9.

    Odpowiedz
   • 04/08/2019 o 23:26
    Permalink

    Dlaczego mowa o aporcie skoro Mosina wnosi kasę?
    O jaki podatek chodzi?

    Odpowiedz
    • 05/08/2019 o 00:24
     Permalink

     Tak, ale spółka bez kasy nie może funkcjonować, potrzebuje własny kapitał. Za aport pieniędzy z kasy gminnej do spółki trzeba zapłacić podatek – bagatela, 300 tys zł.

     Odpowiedz
 • 01/08/2019 o 19:00
  Permalink

  Drogi mosińskie to jedna wielka tragedia. Ulica Sowiniecka w fatalnym stanie-dziura na dziurze a jej remont zapowiadany szumnie od wielu lat. W sprawie tzw. Czerwonki zapadło milczenie chociaż w roku ubiegłym w sierpniu zapowiadano rozpoczęcie jej budowy. O tzw. obwodnicy lepiej nie wspominać – bo być może doczekają się jej nasze wnuki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.