Biała Księga to czarny scenariusz
W związku z opublikowanym przez Ministra Środowiska w dniu 03.11.2015 r. projektem listy kopalin zawartych w „Białej Księdze Ochrony Złóż Kopalin”, które będą podlegały prawnej i planistycznej ochronie Rada Miejska w Mosinie uchwali jutro na nadzwyczajnej XXIII sesji Rady Miejskiej stanowisko wyrażające zdecydowany sprzeciw objęcia ochroną złóż znajdujących się na terenie południowo – zachodniej Wielkopolski.
Ministerstwo Środowiska wskazało termin 15 grudnia 2015 r. jako graniczny co do możliwości składania uwag, wniosków i wspólnego stanowiska dotyczącego ochrony złóż na naszym terenie.
Radni z południowo-zachodniej Wielkopolski zabrali głos w sprawie tzw. Białej Księgi Złóż Strategicznych. Samorządowcy nie chcą, aby złoża węgla brunatnego Gostyń, Oczkowice, Mosina, Krzywiń i Czempiń zostały uznane za strategiczne.
Na potrzeby Białej Księgi Ministerstwo Środowiska przeanalizowało 249 niezagospodarowanych złóż węgla kamiennego, brunatnego, ropy naftowej, gazu ziemnego, rud metali i soli potasowo-magnezowych. Spośród nich wytypowano 95, które zaliczono do kategorii najwyższej ochrony. Na 15 strategicznych złóż węgla brunatnego ujętych w wykazie, aż 6 mieści się na terenie województwa wielkopolskiego. Ministerstwo Środowiska zaznacza, że dokument nie ma charakteru wiążącego, jednak wzbudza on niepokój samorządu lokalnego.
Włączamy się jako gmina do solidarnego sprzeciwu samorządów.
Stanowiska w tej sprawie przyjęły już inne samorządy: Gostyń, Kościan,
Punktem wyjścia do dyskusji jest Projekt stanowiska w sprawie projektu Białej Księgi Ochrony Złóż Kopalin opracowany przez Burmistrza Gminy Mosina.
Kościan
Krobia
Ważne dla rolników. Taki czarny scenariusz jak w “Białej Księdze” był przygotowany przez były rząd również dla rolników:
http://www.radiomaryja.pl/multimedia/sejm-decydowal-o-waznych-zmianach-dla-lesnikow/