Bezpańskie przejście pod torami

 W 1987 r. rozpoczęto budowę podziemnego przejścia przy przejeździe kolejowym na ul. Sowinieckiej.  Oddano go do użytku 27 kwietnia 1988 r.
Obecnie przejście jest w kiepskim stanie, bo nikt nie poczuwa się do jego naprawy. Jest to teren kolejowy, ale PKP nie posiada żadnej dokumentacji. Twierdzi, ze obiekt nie został PKP przekazany.
Projektanci modernizacji linii kolejowej nie uwzględnili tego miejsca w projekcie. Władze Gminy Mosina, kiedy projekt modernizacji powstawał, nie uregulowały tej sprawy.
W Urzędzie nie ma żadnej dokumentacji przejścia podziemnego. Gmina Mosina nie może ponosić nakładów na  nieswoim gruncie. Do tunelu nie przyznaje się również Powiat – Sowiniecka to droga powiatowa.

Stan tunelu jest fatalny, a 30 lat temu, kiedy powstawał było o nim głośno w całej Polsce za sprawą Dziennika Telewizyjnego.
Jest tam krótka relacja z budowy, która rozpoczyna się od 4 min.22″

O tym, jak tunel otwierano pisze Joanna Nowaczyk w swoim artykule na stronie Żołnierze Wolności 

Na pomysł budowy tego przejścia, wpadł sam naczelnik Jerzy Szyło, który dowiedział się z ogólnopolskiej prasy o nowej technologii budowania podziemnych przejść, nie powodującej konieczności wielkich wykopów i wyłączania ruchu. Budowa polegać miała na przeciskaniu pod torowiskiem, pod którym odbywał się normalny ruch pociągów, kolejnych żelbetonowych elementów konstrukcji tunelu. Taką właśnie metodę wykorzystano przy budowie przejścia podziemnego na ul. Sowinieckiej.

poniżej zdjęcie z cytowanego artykułu:

Stan przejścia w grudniu 2016 r. przedstawia film TTVI

 

 

38 myśli na temat “Bezpańskie przejście pod torami

 • 12/03/2017 o 21:27
  Permalink

  Jako administrator tego portalu z uwagi na naruszenie regulaminu, który miał miejsce w dniu dzisiejszym, przypominam i proszę, żeby komentatorzy dyskutowali merytorycznie i nie obrażali nikogo. Epitety mające na celu obrażanie lub prowokowanie będą przeze mnie usuwane, a ich autor będzie banowany.
  Regulamin – http://serwer35630.lh.pl/czasmosiny2.pl/?p=238

  Odpowiedz
 • 12/03/2017 o 12:18
  Permalink

  Poprzednicy może nie byli idealni ale mieli jaja i wiedzieli że niektóre rzeczy trzeba zrobić nie zależnie kogo to jest. Czuli się gospodarzami miasta i było to widać. Obecny Burmistrz ładny to ma tylko ogród przy domu, a reszta miasta to pobojowisko po budowlane. Piszę na czyn społeczny i pomogę posprzątać tunel za władze miasta.

  Odpowiedz
  • 12/03/2017 o 15:40
   Permalink

   Teraz jest okazja żeby to porządnie zrobić tak ,abyśmy mogli korzystać .

   Odpowiedz
 • 11/03/2017 o 23:58
  Permalink

  Puenta tej dyskusji jest taka, że wybraliśmy sobie na Burmistrza urzędnika z miasta odpychającego od siebie nasze problem, a nie miejscowego gospodarza i patriotę zainteresowanego prawidłowym funkcjonowaniem naszej społeczności lokalnej.

  Odpowiedz
   • 12/03/2017 o 00:10
    Permalink

    Taaaaa tu się trzeba zgodzić, że eksperymenty czasami są bolesne i źle się kończą.

    Odpowiedz
  • 12/03/2017 o 00:31
   Permalink

   Szanowny mieszkańcu. Gorąco zapraszam do siebie na dłuższą dyskusję. Pragnę poznać lokalnego patriotę gotowego podzielić się swoimi pomysłami na rozwiązanie problemów naszej gminy. Póki wiatr nie zwiał popiołu z głów zapraszam bardzo serdecznie.

   Odpowiedz
   • 12/03/2017 o 14:24
    Permalink

    Panie Ryś niech pan szanuje czas mieszkańców tej gminy. Od dwóch lat pan zaprasza na spotkania i przynudza zbyt długimi monologami z reguły nie na temat przy każdej okazji. Druga część kadencji to czas na „sprawdzam” i działanie, a na razie go nie widać. Ze wstydu bym się spalił jak ktoś zarzucałby mi w mediach społecznościowych brak skuteczności w tak prostej sprawie jak posprzątanie tunelu. Nawet nie próbowałbym dyskutować, a podjął działania. Pan brnie natomiast w jakieś drętwe monologi i odkopuje prehistorię w swojej obronie. Pan ma działać skutecznie na rzecz społeczeństwa, które płaci panu pensje i rozwiązać problem ewentualnie poinformować o sukcesie, bo mało mnie obchodzi jak ten tunel wybudowano. Na pewno natomiast przez lata wpływał na bezpieczeństwo dzieci idących do szkoły i należą się podziękowania tym, którzy go wybudowali, a nagana temu, który nie umie go utrzymać.

    Odpowiedz
    • 12/03/2017 o 15:45
     Permalink

     Zdaje się że Pani burmistrz Zofia Springer też nic nie robiła w tej sprawie

     Odpowiedz
     • 12/03/2017 o 17:51
      Permalink

      Z tego samego powodu choć szkoda, że przez cały okres 12 lat nie spróbowano znaleźć właściciela obiektu.

     • 12/03/2017 o 20:25
      Permalink

      Proszę zapytać p. Wojtka, on powinien poszukać właściciela, bo często się nudzi w tym swoim podziemnym kantorku. Archiwum ma wiedzę i taką wiedzę powinna mieć władza. Poza tym są instytucje, które wydawały zezwolenia i taką wiedzę łącznie z geodezją mieć powinny. W tamtych czasach takie sprawy były regulowane i zapisane w księgach .

     • 14/03/2017 o 10:55
      Permalink

      Panie Ryś Pan też przez 2 lata nie znalazł więc nic lepszy Pan nie jest.

     • 14/03/2017 o 14:47
      Permalink

      Pytanie, czy ktokolwiek przede mną szukał… Proszę też pamiętać o tym, że nie występuje tutaj jako osoba prywatna.

 • 11/03/2017 o 20:46
  Permalink

  Czyżby rozpoczęła się kolejna, elektroniczna sobotnio – niedzielna, sesja Rady Miejskiej w Mosinie ?
  Co do tunelu to proponuję, aby sięgając do czasów PRL-u, zorganizować czyn społeczny .To zadanie nie wymagające specjalnych kwalifikacji a jedynie rąk oddanych umiłowanemu miastu. Okolice Sowinieckiej obfitują w duża liczbę różnej maści działaczy i radnych a także tzw. społeczników. Proszę nie zapomnieć o transparentach. Na jednym z nich proponuję wypisać : AQUANET ręce precz od Mosiny ! Wielki Łowczy Falbierski Jerzy uraczy czynowników wspaniałą grochówką a Rogalka Jacek zadba o megafonizację z której co rusz będzie społeczników zagrzewała jedna z wielkich pieśni socjalizmu pt. ,,Do roboty,, Można też poprosić miejscowego rządcę parafii o poświęcenie dzieła, bo w czasach kiedy Szyło Jerzy był ojcem Mosiny takich praktyk nie stosowano. Acha i jeszcze jedno. Byłoby dobrze pomyśleć o bułkach i kiełbasce koniecznie z musztardą !Relację z czynu przygotuje red. Kasprowicz i okrasi to jak zwykle odpowiednim komentarzem.

  Odpowiedz
  • 11/03/2017 o 22:34
   Permalink

   Ten tunel jest jak z filmu Barei. Mosina to dziwne miejsce – tężnia bez solanki, tunel bez światła, zielony rynek bez handlujących. To wszystko niedokończone i nikt nie jest winny i latami nie można tych spraw ogarnąć. Publiczne pieniądze zostały wydane i burmistrz kary nie dostał, a za posprzątanie miałby dostać?
   Czyn społeczny – to już nie te czasy. Jedno jest pewne, że miejscowy rządca parafii zrobiłby z tym porządek raz dwa.

   Odpowiedz
   • 11/03/2017 o 23:09
    Permalink

    Obiekty wykonane w ramach unijnych projektów posiadają tzw. trwałość projektu ( pojęcie „trwałości projektu” rozumiane jest jako niepoddanie projektu tzw. zasadniczej modyfikacji). Ponadto istnieją obwarowania (patrz zielony rynek) zgodnie z którymi nie można prowadzić na nich działalności komercyjnej. Minie okres trwałości dla tych projektów i przywróci im się właściwe znaczenie. Światło samo nie “wyparowało” z tunelu, który nie ma właściciela. Tunel sam też się nie zaśmiecił i nie zalał uryną. Czyn społeczny zapewne i dzisiaj można wykonać, ale należy go dobrze zakończyć przekazując oficjalnie powstałe dzieło właściwemu podmiotowi. Takie działania nadal funkcjonują w praktyce, ale finalnie powstałe mienie jest przekazywane nieodpłatnie samorządom.

    Odpowiedz
   • 12/03/2017 o 00:02
    Permalink

    Umiejętności menadżerskie księdza proboszcza są znane w całej Archidiecezji Poznańskiej.
    Co do czynu społecznego to tak serio mówiąc nikt dziś nie chce spalić nawet jednej kalorii w wysiłku na rzecz dobra wspólnego. Wszystkim się wszystko należy bo płacą podatki. Płacą niekiedy marne grosze a oczekiwania mają na miarę milionów. Jako społeczeństwo niestety jesteśmy formacją słabo dojrzałą z coraz bardziej zanikającymi cechami wspólnoty.Jak pokazuje historia dopiero bat tyrana potrafi te cechy przywracać. Smutne to ale niestety prawdziwe.

    Odpowiedz
    • 12/03/2017 o 11:52
     Permalink

     Zapraszam na VII Sprzątanie Strzelnicy, które odbędzie się 21 kwietnia o 16.00. Zbiórka przy dębie od strony ul. Strzeleckiej. Gwarantujemy worki, rękawice, poczęstunek, nagrody i spalone kalorie. Proszę na przyszłość nie uogólniać.

     Odpowiedz
 • 10/03/2017 o 17:01
  Permalink

  To skutek nieodpowiedzialności gospodarzy.

  Odpowiedz
 • 10/03/2017 o 15:39
  Permalink

  Ma Pan rację. Budowa rozpoczęła się w 1987, a nie w 1997. Jak wrócę do domu, poprawię.

  Odpowiedz
  • 11/03/2017 o 17:10
   Permalink

   A Pan Panie Radny pierwszy zarzucił by mi wydawanie publicznych pieniędzy na niepublicznym terenie na ratowanie mienia, które nie posiada właściciela. W tym wszystkim najgorsze jest to, że Pan doskonale o tym wie, że taka jest sytuacja formalno prawna przejścia na ulicy Sowinieckiej. Zgodzę się na takie wydatkowanie publicznych środków, jeśli to Pan przejmie na siebie odpowiedzialność finansową przed instytucjami kontrolnymi.

   Odpowiedz
   • 11/03/2017 o 20:09
    Permalink

    To na burmistrzu spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo i porządek w gminie. Sprawa jest prosta.

    Odpowiedz
    • 11/03/2017 o 22:22
     Permalink

     Z całym szacunkiem Panie Radny, ale nie ma Pan racji.
     Chętnie zajmiemy się odrestaurowaniem i utrzymaniem przejścia, ale muszą zaistnieć odpowiednie uwarunkowania formalno prawne.
     Nasi poprzednicy nie zakończyli w sposób poprawny budowy tego przejścia ustalając jego prawnego właściciela. Z biegiem czasu nikt się nad tym nie pochylał i dziś to my musimy przeprowadzić ten proces. Póki do tego nie dojdzie, nie możemy inwestować w ten obiekt.
     Gdyby miało być tak, jak Pan pisze, wówczas musielibyśmy przykładowo przywracać bezpieczeństwo na drogach prywatnych, wykonując zadanie za ich właścicieli.

     Odpowiedz
     • 12/03/2017 o 11:04
      Permalink

      Panie Burmistrzu, zadania gminy, a więc i kompetencje burmistrza zostały opisane w ustawie o samorządzie gminnym. Tam Pan znajdzie delegacje, aby burmistrz mógł zadziałać na”nie swoim terenie”. Nikt nie oczekuje cudów. Wystarczy posprzątać na początek,naprawić schody i zainstalować oświetlenie.

     • 12/03/2017 o 19:01
      Permalink

      Proszę zatem Panie Radny przytoczyć tą delegację dla naszego przypadku.

     • 12/03/2017 o 21:02
      Permalink

      Panie Burmistrzu, ma Pan do dyspozycji całe stado prawników i urzędników:
      Art. 7. 1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania
      własne obejmują sprawy:wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości
      i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia
      w energię elektryczną i cieplną oraz gaz;
      utrzymanie porządku i czystości nam terenie gminy, a nie na terenie należącym do gminy. i dalej: 14) porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym
      wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego;
      Wszystko to Panie burmistrzu kwestia interpretacji zapisów prawa i dobrej woli.Jest szerokie pole do popisu, tylko od Pana zależy jak Pan to prawo wykorzysta. Dla mieszkańców, czy przeciwko nim. Nie dotyczy to tylko sprawy tego nieszczęsnego tunelu.

     • 12/03/2017 o 22:26
      Permalink

      Proszę przytoczyć ten tekst literalnie Panie Radny, bez manipulowania jego znaczeniem. Więcej szacunku dla uważnych czytelników.

      Art. 7. 1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy.
      W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
      1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej;
      2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego;
      3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania
      odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz; …

 • 10/03/2017 o 15:14
  Permalink

  Mała niezgodność dat w tekście: ” W 1997 r. rozpoczęto budowę podziemnego przejścia przy przejeździe kolejowym na ul. Sowinieckiej. Oddano go do użytku 27 kwietnia 1988 r.”

  Odpowiedz
  • 11/03/2017 o 16:30
   Permalink

   Panie burmistrzu, zamiast zwracać uwagę na literówkę w tekście, wysłałby Pan ekipę żeby posprzątała.

   Odpowiedz
   • 11/03/2017 o 17:41
    Permalink

    Porządek mimo wszystko zależy od gospodarza.

    Odpowiedz
   • 12/03/2017 o 09:36
    Permalink

    Panie radny Kasprowicz – czy jako osoba, która działa na rzecz mieszkańców nie mógłby się tam Pan osobiście pofatygować i posprzątać? Przecież pobiera Pan wynagrodzenie za pracę dla naszej gminy, więc dlaczego mamy płacić jeszcze dodatkowym osobom? 🙂

    Odpowiedz
    • 12/03/2017 o 10:50
     Permalink

     Za sprzątanie bierze duże pieniądze ZUK. Przejście jest pod nosem ZUK-u i złośliwością jest takie stawianie sprawy,że radny Kasprowicz miałby posprzątać, bo bierze dietę radnego. Może radni z tego terenu podejmą wywołany przez Kasprowicza temat, bo to ich wyborcy mają tam przede wszystkim problem.

     Odpowiedz
    • 12/03/2017 o 11:48
     Permalink

     Witam @precz z nierobami z UG. Choć, nie jest to w mojej kompetencji, ale dla przykładu podejmę działania, aby tunel jako tako wyglądał. Są ludzie bezinteresownie działający na rzecz mieszkańców, którzy zadeklarowali mi, że pomogą posprzątać i umyć tunel. To między innymi ze strażakami z OSP w Mosinie chcemy poprawić wygląd tunelu. Kto chciałby mi pomóc w jego pomalowaniu.. farbę, pędzle oraz wałki ja organizuję.

     Odpowiedz
     • 12/03/2017 o 11:59
      Permalink

      Do jasnej cholerki, o co tu chodzi. Za Z. Springer utrzymanie tunelu należało do ZUK-u. Sam widziałem wielokrotnie jak pracownik ZUK-u sprzątał tunel. Za J.Rysia, fakt nie widziałem. Więc jak to jest, ZUK utrzymuje tunel czy nie?

     • 12/03/2017 o 12:43
      Permalink

      Panie Łukaszu,jako wieloletni uczestnik pochodów pierwszomajowych a także masówek za czasów Gomułki i Gierka proponuję aby zbiórkę do sprzątania tunelu wyznaczyć przed Urzędem Miejskim gdzie po odczytaniu rezolucji w sprawie zanieczyszczania tunelu przez miejscowy margines, ze śpiewem na ustach przemaszerować na Sowiniecką. Dobrze byłoby aby zwarte masy ludu pracującego Mosiny przemaszerowały przez trybuną na które zebraliby się miejscowi włodarze wraz ze znaczącymi radnymi (Pana do nich nie zaliczam bo Pan jesteś awanturnik, kpiarz i wichrzyciel).

     • 12/03/2017 o 18:18
      Permalink

      Panie Łukaszu, żartuje sobie Pan?! Dbanie o porządek i podejmowanie działań aby w gminie Mosina żyło się lepiej nie należy do kompetencji radnych? To co do nich należy?! Pier…e w stołek na sesjach i branie za to kasy?! Przepraszam zatem, że zmusiliśmy Pana do kandydowania na radnego i że przez nas co miesiąc na Pana konto wpływa wynagrodzenie! […]
      […] fragment usunięty z powodu naruszenia obowiązujących w regulaminie zasad. http://serwer35630.lh.pl/czasmosiny2.pl/?p=238%5D

     • 12/03/2017 o 19:53
      Permalink

      Nikt mnie do niczego nie zmuszał. Jak mówiłem wcześniej, nie moja wina, że tak jest,iż w Mosinie 21 radnych bierze kasę. Zmień prawo, zmień ustawy. Szczekał będę jako radny na każdego burmistrza, który nie będzie działał na rzecz mieszkańców, którzy go wybrali…

     • 12/03/2017 o 20:04
      Permalink

      Hej, junacy – ej, chłopcy, dziewczęta,
      Do roboty! do roboty!
      Jedno hasło jak rozkaz pamiętaj:
      Do roboty! do roboty!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.