Zapłacimy więcej

Burmistrz w kolejnym odcinku samorządowego vloga dzieli się z mieszkańcami tylko dobrymi wiadomościami. Trwa przebudowa Sowinieckiej, o której była mowa od 2014 r., wkrótce rozpocznie się remont Leszczyńskiej planowany również od wielu lat. Burmistrz mówi o budowie Świerkowej i mgliście informuje o planach związanych z Kokotkiem i obwodnicą.
O tym, że gospodarka odpadami w I półroczu zakończyła się deficytem i że będzie on dalej rósł, nie mówi ani słowa.

Burmistrz nie tylko przed mieszkańcami, ale także przed radnymi ukrywa niewygodne fakty. Nie poinformował o tym, że w II półroczu nasze bioodpady nie będą transportowane do kompostowni w Rumianku, lecz w kierunku Książa. Odbiera je firma Bemars z Kiełczynka.
W czerwcu Burmistrz ogłosił kolejny przetarg do końca 2020 roku, ale nie złożono żadnej oferty. W wyniku przeprowadzonych rozmów z TP-Kom Sp. z o.o. uzyskano informacje, że instalacja w Rumianku może do końca roku odebrać z naszej gminy zaledwie 200 ton odpadów bio, co stanowi zaledwie trzymiesięczny odbiór odpadów. Trzeba było więc szukać nowego odbiorcy.
Konsekwencją tej zmiany jest wzrost ceny z 221 zł netto za tonę do 480 zł netto.

Jak dowiedzieli się członkowie Komisji ds. monitorowania gospodarki odpadami szacuje się także wzrost ilości odpadów biodegradowalnych z 1 700 ton do 2 600 ton.

Bulwersuje fakt, że porozumienie między Tarnowem Podgórnym, Rokietnicą, Luboniem, a naszą gminą okazało się tak nietrwałe.

Rada Miejska 30 grudnia 2019 r. podjęła uchwałę w sprawie porozumienia, w którym był zapis, że cena odbioru odpadów bio nie ulegnie zmianie do końca 2020 r. i będzie wynosić 221 zł netto za tonę). Burmistrz w Raporcie o stanie gminy informuje, że uchwała ta jest w realizacji.
Podobno kompostownia w Rumianku nie ma wystarczających mocy przerobowych, ale odpady z Lubonia się zmieszczą, a nasze nie.
To pokazuje, że z naszą gminą liczą się tam najmniej. Burmistrz współpracując z wójtami Tarnowa i Rokietnicy od 2016 r. tj. od czasu wspólnego wyjścia z Selektu nie był w stanie zapewnić sobie i naszej gminie lojalności ze strony partnerów. Burmistrz Lubonia Małgorzata Machalska, która później dołączyła do tej grupy, okazała się skuteczniejszym graczem. Luboń wcześniej ogłosił przetarg niż Mosina i podpisał umowę. My zostaliśmy na lodzie.

więcej informacji TUTAJ
18 thoughts on “Zapłacimy więcej

 • 11/08/2020 o 16:36
  Permalink

  W zdaniu: “O tym, że gospodarka odpadami w I półroczu zakończyła się deficytem i że będzie on dalej rósł, nie mówi ani słowa.”, wymieniona była kwota tego deficytu w wysokości 1,5 miliona złotych. Tekst został poprawiony i widniejącą wcześniej kwota zniknęła. Czy należy przez to rozumieć, że deficytu już nie ma? Byłaby to bardzo dobra informacja nie tylko dla mieszkańców Mosiny. Tak czy siak, należy się wyjaśnienie w związku z wprowadzoną zmianą w tekście, albowiem obecne jego brzmienie wiele zmienia i ma wpływ na treści niektórych wypowiedzi dotyczacych omawianego tematu.
  Konkretnie: jest deficyt, czy go nie ma?
  Jeśli jest, to w jakiej wysokości?

  Odpowiedz
  • 13/08/2020 o 14:27
   Permalink

   Niestety, brak odpowiedzi na moje pytanie o deficyt. Zadałem je dlatego, że był on pierwotnie pokazany w tekście i opiewał 2,5 mln zł za pierwsze półrocze. Oczywiście, można wyliczyć jego wartość na podstawie danych o wydatkach oraz przychodach. Szkopuł w tym, że tabela pokazująca wydatki pokazuje je w odniesieniu do 2018, 00 zł, 2019,00 zł oraz 2020,00 zł. Nie wiadomo także, czy tabela pokazuje wydatki za cały rok, czy tylko I półrocze… Oczywiście można przyjąć, że np oznaczenie kolumny 2020,00 zł to nic innego jak rok 2020, a informacja o kwartale napisana została atramentem (BARDZO) sympatycznym. Po takich założeniach, deficyt za I półrocze 2020 roku wyniósł 637 381,30 zł.

   Odpowiedz
  • 13/08/2020 o 14:29
   Permalink

   Przepraszam za błąd, powinno być 1,5 mln zł, a nie 2,5 mln zł…

   Odpowiedz
   • 13/08/2020 o 17:51
    Permalink

    Burmistrz Ejchorst powiedział, że w przyszłym roku system może się zbilansować.
    Ja nie chcę tego podważać, że obecne stawki uwzględniają to, że przez pierwsze miesiące bieżącego roku płaciliśmy mniej. W skali roku jeżeli będą utrzymane obecne stawki, to w skali roku zapłacimy więcej o około 50 zł od osoby. Będzie to taka podwyżka, bez zmiany stawki.

    Odpowiedz
    • 13/08/2020 o 18:07
     Permalink

     Na razie deficyt na koniec roku zmierza w kierunku kwoty 1,3 mln zł. Ponadto pojawił się problem ze wzrostem ilości i poważnym wzrostem ceny 1 tony odpadów biodegradowalnych. By można było prognozować bilans na przyszły rok, należy ustalić wzrosty kwot spowodowane dodatkową ilością oraz wzrostem ceny tych odpadów na rok przyszły. Tych danych na razie nikt nie publikował

     Odpowiedz
    • 13/08/2020 o 18:10
     Permalink

     Właśnie temat poruszyła na dzisiejszej sesji pani Małgorzata Kaptur.

     Odpowiedz
  • 05/08/2020 o 08:02
   Permalink

   W odpowiedzi burmistrza jest pozycja : “usługa magazynowania odpadów”. Co to jest za wynalazek i kto go świadczy dla kogo?

   Odpowiedz
 • 03/08/2020 o 11:01
  Permalink

  ” W wyniku przeprowadzonych rozmów z TP-Kom Sp. z o.o. uzyskano informacje, że instalacja w Rumianku może do końca roku odebrać z naszej gminy zaledwie 200 ton odpadów bio, co stanowi zaledwie trzymiesięczny odbiór odpadów.”
  Te 200 ton to może być trawa skoszona z 2 razy większej powierzchni trawników, po lekkim podsuszeniu. Jeśli niemożliwe jest na razie zagospodarowanie tego przez gminy, to w Mosinie miejsce na dosuszenie powinno znaleźć się łatwiej niż w skrajnie dogęszczonym i nadal dogęszczanym Luboniu.Ja sam suszę i obserwuję lekkie zmiany w świadomości. Już nie wszyscy koszą w sobotę przed wywózką.
  Jeden sąsiad mi mówi, że mu kapie woda z klapy kosza, choć są w nim otwory. Mówię mu spójrz jak to robi mądrzejszy od nas . 80 letni sąsiad z drugiej strony podkłada pod pokrywę podkłada kawałek drewna i to już powoduje, że wywozi się mniej wody. Zarówno w Luboniu, jak i Mosinie coś cicho w temacie punktów przeładunkowych. Zakładając że przez następny rok będziemy związani z tą samą instalacją, to mogłoby przynieść jakieś oszczędności.

  Odpowiedz
  • 03/08/2020 o 11:17
   Permalink

   Nie jestem wielkim fanem waszego Przewodniczącego KOŚ, ale w sprawach odpadów bio, radny Wiązek wypowiadał się na sesjach rozsądnie. Nawet podobnie brzmieli w tej sprawie z radnym Kasprowiczem.
   Jakieś efekty tych przemyśleń?

   Odpowiedz
 • 02/08/2020 o 23:54
  Permalink

  Jeżeli deficyt w drugim półroczu będzie na tym samym poziomie, to jego likwidacja na koniec roku wymaga podwyżki opłaty za II półrocze o kwotę rzędu 15 zł. Kłopoty z odbiorem i cenami odpadów biodegradowalnych sugerują, że ostateczna kwota opłaty powinna być jeszcze wyższa. Czy burmistrz chce puścić Gminę z przysłowiowymi torbami?
  Dlaczego społeczność tej wartościowej Gminy z taką obojętnością patrzy na nieudolność włodarza?

  Odpowiedz
  • 03/08/2020 o 05:16
   Permalink

   Gdzie jest Rada Miejska ? Albo niech stanie na wysokości zadania albo niech się poda do dymisji !

   Odpowiedz
  • 03/08/2020 o 10:09
   Permalink

   Chyba jednak trzeba wziąć pod uwagę, że podwyżka nie obejmowała I kwartału. Wydaje mi się więc że deficyt na tym samym poziomie w II półroczu byłby zjawiskiem niewytłumaczalnym. Ponadto, choć nie śledzę na bieżąco zmian ustawowych, ale chyba nadal maksymalna stawka to 33 zł z groszami.

   Odpowiedz
   • 03/08/2020 o 12:45
    Permalink

    Pisząc o deficycie i jego likwidacji celowo nie wziąłem pod uwagę istniejących przepisów. Chciałem wyłącznie uwidocznić skalę istniejącego problemu z którym burmistrz nie może się uporać mimo wielokrotnie szumnie składanych deklaracji. Proszę policzyć łączne kwoty, które uciekły z budżetu Gminy przez niefrasobliwość, a może zwykłą indolencję wlodarza od dnia wyjścia z Selektu, które było jego sztandarowym pomysłem podobnie, jak później budowa pływalni i kilka innych.

    Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz zgodnie z treścią nowego obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie dochodu rozporządzalnego za rok 2019 (1819 zł), maksymalna opłata podstawowa za gospodarowanie odpadami komunalnymi na 1 mieszkańca w 2020 roku nie może być wyższa niż 36,38 zł (33,86
    33,86 zł w roku 2019). Jednocześnie obecna maksymalna opłata podwyższona nie może być wyższa niż 145,52 zł.

    Odpowiedz
 • 02/08/2020 o 16:01
  Permalink

  Czy czasami przyczyną nie są te przetargi na kilka miesięcy, które Mosina ogłasza i nadal mnie one dziwią?

  Odpowiedz
  • 02/08/2020 o 16:11
   Permalink

   Mnie to też dziwiło. Zadawalam pytania, ale odpowiedzi Burmistrza nie były zbyt poważne.

   Odpowiedz
   • 02/08/2020 o 22:32
    Permalink

    W przeszłości już raz wyszliście przed szereg z odpadami kuchennymi i nie było to zbyt opłacalne.
    W moim rozumieniu był to błąd spowodowany krótkim terminem umów z Pukiem.
    Nawet nie potrafię ocenić czy odpowiedzi burmistrza o przyczynę częstego ponawiania przetargów były niepoważne. Ja po prostu nic z tego nie zrozumiałem i mogą być tego dwie przyczyny.
    Karp tępy lub prelegent nie najlepszy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.