Bądźmy rozważni i odpowiedzialni

Niewątpliwie nastały dla nas wszystkich trudne czasy. Na terenie naszej gminy wystąpiły przypadki zarażenia koronawirusem.
Musimy być ostrożni i ograniczyć do minimum kontakty z innymi osobami. Dbajmy o własne zdrowie i zdrowie innych.

Z uwagi na sytuację, w trosce o bezpieczeństwo radnych i urzędników, po konsultacji z wiceprzewodniczącym i przewodniczącymi komisji, zdecydowałam, że posiedzenia marcowych komisji się nie odbędą. Być może nie będzie także marcowej sesji.


WOKISS odwołał szkolenie, które miało się odbyć 19 marca.
Aquanet, którego przedstawiciele zostali zaproszeni na posiedzenie komisji, poinformował, że:
“W nawiązaniu do podjętych w dniu 10.03.2020 r. przez Zarząd Spółki AQUANET SA decyzji o ograniczeniu uczestnictwa Pracowników Spółki w spotkaniach,  w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 informujemy, iż przedstawiciele Spółki AQUANET SA nie będą uczestniczyć w zaplanowanym na dzień 17.03.2020 r. posiedzeniu Komisji Inwestycji, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Mosinie.

To nie oznacza, że radni nie wykonują swoich obowiązków.
Wczoraj przeprowadziłam ponad 20 rozmów telefonicznych.


Każda sytuacja ma plusy i minusy. Los nam daje wyjątkową okazję, żeby zwolnić tempo życia, dbać o rzeczy naprawdę ważne, zrobić coś, na co nie mieliśmy od dawna czasu.
Starajmy się zachować spokój i pozytywne myślenie. Wiele zależy od każdego z nas.

W trudnych chwilach zawsze wracają do mnie słowa Hemingwaya.

A jakie są Wasze ulubione motywujące cytaty?
34 myśli na temat “Bądźmy rozważni i odpowiedzialni

 • 29/03/2020 o 13:10
  Permalink

  Burmistrz Mosiny karnie dostosował się luźnych zaleceń jakiejś pani z Sanepidu i zamknął targowisko.
  Jakoś w mniejszym poważaniu ma to co twierdzi GIS i minister rolnictwa.
  https://gis.gov.pl/aktualnosci/targowiska-bazary-na-ktorych-sprzedawana-jest-zywnosc-zalecane-dzialania-zapobiegajace-zagrozeniu-epidemiologicznemu-covid-19-koronawirus/
  https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/181181
  Tak się zastanawiam się czy kiedyś otworzy i zwróci się z tym “z szacunku” do Rady?
  Czy szanowna małżonka do końca kadencji będzie zmuszona kupować pyry i jaja na targowisku w Luboniu?
  Ja tam wam nie żałuję, ale się głośno zastanawiam czy jak wszyscy przyjedziecie po pyry do Lubonia, to zagrożenie epidemiologiczne się zmniejszy?

  Odpowiedz
 • 16/03/2020 o 22:47
  Permalink

  Tak Wiórecki, Mosina czy Luboń to nie Nowy Jork czy Poznań, ale też mało miast wielkości Mosiny ma strefy.
  Jakoś do dziś nie jestem pewien jej legalności. Poznań podejmuje uchwały o zaliczeniu do kategorii dróg gminnych,
  Mosina nie , a strefa musi być na drogach publicznych. Burmistrz na pytania Przewodniczącej zawsze wspierał się uchwałą WRN z 1986 roku. Mnie to za bardzo nie przekonuje, bo widziałem w kw, że niektóre drogi które były w wykazie z 1986 były wpisywane do kw kilkanaście lat później, a podstawą była decyzja Wojewody.Do dziś nie macie żadnych uchwał zaliczeniowych, a nie jest bez znaczenia czy gmina robi coś zgodnie z prawem czy z lewem.
  Ostatecznie nie powinna być zbójem, który rabuje na rozstajnych drogach. Podobne wątpliwości mam co do tej nigdzie w Polsce niespotykanej opłaty targowiskowej, która wygląda jak zachęta do jumy.

  Odpowiedz
 • 16/03/2020 o 19:18
  Permalink

  Jan Marciniak. Jak strefa przynosi straty to należy wymienić operatora. Jako już były pracownik ZUKu mógłbym opowiedzieć o wielu nieprawidłowościach, mówiąc jaśniej jak ZUK byłby firmą przykładowo Pana Jana Marciniaka to jakby Pan swoją firmę traktował? Własnie tu zaczyna się całe niedbalstwo i brak zainteresowania ZUKiem.

  Odpowiedz
    • 16/03/2020 o 20:47
     Permalink

     Proszę Pana, to pytania zadane przez radną Małgorzatę Kaptur i odpowiedź Burmistrza.

     Odpowiedz
     • 16/03/2020 o 21:00
      Permalink

      I jakie widzi Pan efekty? Konkrety? Jasno określone zapytanie. Odp. Też jest jasna. I co?

     • 16/03/2020 o 21:48
      Permalink

      zastał targowisko drewniane a zostawił murowane !

     • 17/03/2020 o 09:46
      Permalink

      Ostatnio zradykalizowały mi się poglądy jeśli chodzi o konieczność organizowania sesji w Luboniu i konieczności bywania na nich radnych. Jestem w punkcie w którym uważam, że powinni przyjść na sesję absolutoryjną w celu rozładowania potrzeby podlizania się władzy.
      Dopuszczam też możliwość opuszczenia domu raz w miesiącu w celu udania się do bankomatu i pobrania diety.Ewentualnie SM może dostarczyć dietę na wycieraczkę.
      Takie przemyślenia mam od czasu kiedy przed lutową sesją radni zaopiniowali pozytywnie projekt, który jeszcze nie powstał. Następnie uchwalili projekt który zakładał, że niesegregujący zapłacą mniej niż segregujący. To klasyczne podążanie baranów za przewodnikiem stada. Później musieli się spotkać w celu rozprzestrzenienia Covid 19 i poprawienia błędów zastępcy, który powiedział im, że uchwała pozytywnie przeszła przez nadzór Wojewody, tylko RIO się doczepiło. Młode pelikany znowu połknęły.
      Teraz dzieciaki siedzą w domach i nie powinni przypadkowo zobaczyć, jak pani czy pan (u nas jest ZNP) się kompromitują na sesji. Poza tym jak będą siedzieć w domu, to głupota później rozleje się po mieście.

    • 16/03/2020 o 21:36
     Permalink

     Gdyby był audyt, to wynik i tak byłby do przewidzenia. Pani Prezes też dużo wie o tym co się działo np.na targowisku i jak reagował ówczesny zastępca burmistrza, więc jedzie na jednym wózku z obecnym.
     Może temu radnemu pozostały jeszcze jakieś fundusze ze złotego okresu i pokryje z nich obecne straty kupców?

     Odpowiedz
 • 13/03/2020 o 13:54
  Permalink

  Kościół jest trochę w tyle, jeśli chodzi o środki ostrożności. Pierwszy śmiertelny przypadek miał miejsce w Czapurach, a zamknęli kościół w Malborku. Ten łańcuch ochrony przed wirusem jest tyle wart, co jego najsłabsze ogniwo.
  Dobrze, że nie macie podpisanej umowy partnerskiej z Wuhan, bo wasza delegacja z kamerą by już tam była.
  Przemysław I Niefrasobliwy zamyka poniewczasie Mosinę, a może poprzez żonę zamknąć też Luboń.

  Odpowiedz
  • 18/03/2020 o 17:48
   Permalink

   Na 20 marca macie sesje nadzwyczajną, ciekawe, zwłaszcza ta uchwała w sprawie SPPN ,tylko jak przejdzie cały proces leglislacyjny to może okazać sie, że wirus został zwalczony.Tak wogóle czy ktoś sprawdza wykupione bilety i wystawia wezwania? Może ta uchwała to uchwała widmo?! Jak bym dzisiaj dostał wezwanie za brak wniesienia opłaty parkingowej to jestem zobowiązany do zapłacenia czy nie? Widzę,że w Luboniu pszok sie zamknął.Dlaczego w Mosinie jest czynny? Czyżby pani Prezes niewpadła na pomysł jak można poszukać oszczędnosci? Proponuję kliknąć strone PUK Komorniki,pszok w Plewiskach zamknięty z oficjalnego kimunikatu.

   Odpowiedz
   • 18/03/2020 o 21:34
    Permalink

    Minister zaapelował, ale sejm nie przygotował oprzyrządowania prawnego i może być kłopot, bo w/g mnie to akt prawa miejscowego. Chyba,, że nadzór będzie przymykał oko.
    Obecna sytuacja może jeszcze trochę potrwać, więc ustawodawca mógłby dopuścić organizację sesji jako telekonferencji. Nie wiem natomiast, czy technicznie to jest możliwe.

    Odpowiedz
     • 19/03/2020 o 08:32
      Permalink

      Możliwe i bez problemu i zgodne z prawem mec. Zigiego…. Jednak jego prawo, to moje lewo.
      Jeśli jednak zostało załatwione przez telefon, że trafi na tego, który badał uchwałę, która skutkuje nieodbieraniem metali przez mosiński PSZOK, to ok.
      Nie takie cuda widziałem i pewnie na taką okoliczność w nadzorze mają kilku, którzy dopiero próbują składać wyrazy z liter.
      Chciałbym tylko zasygnalizować, że jest sposób szybki i legalny.
      http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/374
      Obecnie Wojewoda może za pomocą decyzji wyłączyć prąd, a nawet Jaśkowiaka. To ostatnie nawet zalecam, bo w temacie Covid 19, ten porusza się z gracją słonia w składzie porcelany.
      Wojewoda pewnie nie chce eskalacji konfliktu i tego nie robi. Gdyby zwrócił się do niego burmistrz Mosiny
      i zostałoby to wzmocnione stanowiskiem RM Mosina, to mógłby to zrobić nawet w nocy.

     • 19/03/2020 o 09:37
      Permalink

      Domyślam się, że targowisko zostało zamknięte na tzw.kartę rowerową i wystarczył telefon do ZUK.
      Dlaczego ta sama procedura nie zostanie zastosowana do strefy?
      Ja widzę taką różnicę, że w przypadku zawieszenia pobierania opłat w strefie, nikt nie będzie miał pretensji.
      Na targowisku może być inaczej, bo jak wirus ustąpi, to kupcy mogą wystąpić o utracone korzyści.
      Zwłaszcza ci którzy mieli rezerwację będą pytać o podstawy prawne zamknięcia. Czy Sanepid zamknął, bo dostrzegł zagrożenie, Rada Miejska, która je uchwałą otworzyła, czy burmistrz , który chwilę wcześniej zasłynął szarżą na Seelze?

 • 13/03/2020 o 08:22
  Permalink

  Kto właściwie w Polsce może zamykać szkoły?
  Do czasu kiedy szkoły zamknął rząd, trwała w najlepsza licytacja pomiędzy władcami Polski gminnej, kto jest większym twardzielem i dłużej ich nie zamknie. Zbierały się co 2 godziny sztaby kryzysowe, które puszczały w przestrzeń publiczną komunikaty, że na razie szkoły pozostaną otwarte, ale jak pandemia się rozwinie, to może za tydzień.
  Kiedy rząd zamknął i słusznie, znowu do akcji przystąpili gminni notable i zamykali te same szkoły drugi raz.
  W Polsce jest 2477 gmin i jeśli pod każdą z nich będzie musiała podjeżdżać karetka i pobierać burmistrzowi wymaz, to tych karetek zabraknie tam gdzie są potrzebne. Dlaczego nie pobierają wymazów zastępcom?
  Jeśli można powoływać radnych do komisji drogą telefoniczną, to dlaczego burmistrz “w ramach wykonywania obowiązków służbowych” musi się kontaktować z proboszczami?

  Odpowiedz
  • 13/03/2020 o 21:35
   Permalink

   Żeby zamknąć szkoły przed decyzją rządu , trzeba było mieć cohones …
   Ale w Mosinie darmo szukać bo nawet największe samorządowe twardziele nie wiedzą co to jest i…

   Odpowiedz
   • 13/03/2020 o 22:21
    Permalink

    Jednak zebrało się na wcielanie w Chucka Norrisa i udanie się do Niemiec, by pokonać koronawirusa jednym kopnięciem. Kiedy w Wielkopolsce były 2 potwierdzone przypadki, w stolicy regionu do którego udała się delegacja z Mosiny, było ich ponad 30. Znowu od bandy do bandy. Od skrajnego lekceważenia, po zamknięcie targowiska…

    Odpowiedz
   • 14/03/2020 o 08:59
    Permalink

    PanNap@ – masz rację, bo znaczenia tego słowa to nawet TY nie znasz !

    Odpowiedz
    • 14/03/2020 o 11:38
     Permalink

     Jako że wasz burmistrz postanowił was ukarać za nierozważną wyprawę do Seelze zamknięciem targowiska, zapraszam do Lubonia. Kupcie sobie pyrek,warzyw, i czego wam potrzeba jak żona burmistrza.
     Chyba że on kilka worków kupił w Seelze.
     Targowiska w rękach samorządów są do tego, żeby juma się rozwijała.Jak ktoś nie juma i w niej przeszkadza, traci pracę.
     Może radny który był kiedyś inkasentem, zapomniał obsługi kasy fiskalnej i potrzeba trochę czasu na przeszkolenie. Tak się zastanawiam się czym się wymaz burmistrza różni od innych wymazów, że nie może ruszyć d… i pojechać sam,zamiast angażować karetkę i epatować opinię publiczną swoją osobą.
     Rząd zrobił słusznie, że zamknął granicę przed samorządowcami poszukującymi wirusa za Odrą. To by wystarczyło, bo ludzie rozsądni podróżują teraz tylko kiedy muszą.

     Odpowiedz
     • 14/03/2020 o 11:47
      Permalink

      karp@ – natenczas, ktoś kto ściskał dłoń prezydentowi, jest ponad gminną gawiedź. I żeby komuś nie przyszło do głowy nie udzielić burmistrzowi absolutorium lub nie przyjąć raportu o stanie gminy. Biada wam, w których głowach takie pomysły się lęgną ! Nasz zasłużony inkasent nie potrzebował kasy fiskalnej bo wystarczyły mu dwie kieszenie.

     • 14/03/2020 o 13:00
      Permalink

      Najważniejsze, że naród zabezpieczył się w makaron, papier toaletowy i jakoś to przetrwamy. Pewne braki występują już w niektórych gatunkach doustnych płynów dezynfekcyjnych w kolorze przezroczystym.
      Jak walka będzie długa, to naród kupi cukier i sam go sobie wytworzy.
      U nas pani burmistrz zakomunikowała, że wydała polecenia policji , by ta nie dopuściła do gromadzenia ludu lubońskiego. Już widzę jak gonią z pałami ludzi pod pocztą.
      Zrobi się ciepło i sucho, wirus ustąpi a głupota z nami zostanie, bo ją sami sobie wybieramy.
      Ciekawe czy za wymazem burmistrza udał się pan Jakub i będzie transmisja online z badań.
      Mam też nadzieję, że badaniami zajmują się inne laboratoria, niż te badające dziki na ASF, bo jak pomylą próbki, to będzie odstrzał.

    • 14/03/2020 o 20:05
     Permalink

     Nie wiem czy wiecie, ale nasze miejscowości łączy nie tylko żona burmistrza.
     O tej porze Luboń i gminę Mosina obsługuje tylko jeden patrol policji. To jeszcze jeden powód do nieopuszczania domów, bo jak patrol jedzie do Lubonia, to złodzieje do Mosiny i mogą się przez 10 lat nie spotkać.

     Odpowiedz
     • 14/03/2020 o 20:16
      Permalink

      karp@ – jestem spokojny, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa radny Wiązek Waldemar, wsparty przez Przewodniczącego Klubu Dobrobytu Miasta i Wsi, napewno na to nie pozwoli !

     • 14/03/2020 o 21:26
      Permalink

      Jasne, u nas propaganda sukcesu też ma się dobrze i Gierek nadal żyje. Nie kradną, a jeśli już coś ukradną, to tylko tym, którzy są obecni w mediach społecznościowych. Taki był przekaz komendanta, który przyszedł na sesję.Człowiek uprzejmy nie chciał władzom i radnym psuć sesji uroczystej i zakłócać spożycia tortu w styczniu.
      Na mojej ulicy nie było kradzieży od generała w okularach i przedtem chyba też. Facet w wieku 60 + wyszedł do córki dwie uliczki dalej i go obrobili dokładnie i do spodu. Chyba w Trzech Króli miałem pierwszą od 10 lat potrzebę, by zadzwonić na nasz wypasiony komisariat i okazało się, że stoi ale nie ma w nim policjantów.
      Koledzy zabezpieczyli procesję i poszli do domu zostawili policjantkę, która powiedziała, że z miłą chęcią wyśle radiowóz, jeśl za godzinę wróci z Mosiny. Rozumiem,, że w takiej sytuacji musi wybierać czy zabezpieczyć własną torebkę, broń na komisariacie czy odebrać telefon i nie mam do dzielnej kobiety pretensji.Tylko od sprawności wariata z siekierą zależy ile osób zatłucze w Mosinnie, zanim dyżurny z Lubonia zadzwoni do Poznania po pomoc i taka jest prawda.
      W Komornikach mają przynajmniej uczciwego komendanta i wiedzą, że jak chcą złapać złodzieja, to muszą go nagrać, we właściwym standardzie i dostarczyć nagranie na pendrivie i go podarować.
      Ten wirus jest groźniejszy:
      http://hdsystem.pl/fms/video/index.php?streamName=komorugsesja
      Podobno brakuje 30 % obsady. Wójt Broda polecił kursy samoobrony i ja się w pełni z nim zgadzam.

  • 13/03/2020 o 12:33
   Permalink

   Proboszcz też dokładnie wiedział, że facet podawał komunie, i że stan jego żony jest znany już w poniedziałek. Pytanie, dlaczego nie zamknął kościoła, nie zgłosił, że ta biedna kobieta była na pielgrzymce do końca lutego, a 6 – go marca już stan był poważny? Dlaczego automatycznie nie podjął działań, by już od poniedziałku nikt nie był z tych osób na kwarantannie? Pytanie, czy p. Burmistrz spotkał się osobiście z Proboszczem, jeżeli tak to świadczy o jego skrajnej nieodpowiedzialności! Pytanie dlaczego dezynfekcja jest dopiero dziś? No tych pytań jest wiele.

   Odpowiedz
   • 16/03/2020 o 14:14
    Permalink

    Miedzy radnymi trwa meilowa dyskusja. Padają ciekawe pomysły, jak np. wspomóc szpitale. Są i takie, aby wyłączyć strefę parkowania, gdyż funkcjonująca naraża kierowcę na kontakt dotykowy z parkomatem. Ta ostatnia propozycja sprowokowała mnie do przesłania Koleżankom i Kolegom radnym mojego punktu widzenia (poniżej).
    Nawet tak, niby prozaiczna rzecz, jak wyłączenie i zabezpieczenie parkomatów, wymaga pewnych decyzji ze strony Rady. Przecież ograniczymy dochody gminy. Już strefa przynosi straty. Straty w dochodach będą wielowymiarowe m.in. w podatkach lokalnych, PIT-ach, CIT-ach, dotacjach itd. Tegoroczny budżet będzie w dochodach i wydatkach radykalnie ograniczony. Mam nadzieję, że Państwo sobie z tego zdają sprawę. Musimy zastanowić się gdzie ciąć wydatki, zabezpieczając środki na uposażenia i funkcjonowanie obiektów gminnych(woda, kanalizacja, gaz, energia, telefony, czystość).
    Proszę Państwa, władze samorządowe w całym kraju powielają apele władz centralnych o pozostawanie w domach. I to jest, na tą chwilę, jedyny przekaz do społeczeństwa. Nikt, i centrala i samorząd, nie ma pomysłu, co z tymi, którzy pracować muszą, aby wszystko w miarę normalnie funkcjonowało. Mówimy o parkomatach, a co na przykład z bankomatami. Nie chcę podawać niezliczonej ilości miejsc gdzie unikanie  kontaktu jest wprost niemożliwe. 
    Państwo nie poradzi sobie z sytuacją, bez zaangażowania się w walkę  samorządów. I nie chodzi o apele, prośby, chodzi o pieniądze. Szpitale, te na pierwszej linii ognia potrzebują naszej, samorządowej pomocy. Uważam, że nasza Rada powinna się spotkać na nadzwyczajnej sesji, aby przygotować, spisać i przegłosować apel do wszystkich samorządów w Polsce o rewizję budżetów, tak aby znalazły się w nich znaczące środki na walkę z niewyobrażalnym wyzwaniem przed którym stoi nasz naród i cały świat.

    Odpowiedz
    • 16/03/2020 o 14:53
     Permalink

     Janie, jestem przeciwna sesji w celu podejmowania apeli do kogokolwiek. To dobre w normalnych warunkach. Sesja powinna być tylko wtedy, kiedy będzie jakaś pilna potrzeba. Ustawa mówi, że nie rzadziej niż raz na kwartał.
     Sytuacja, w której się znaleźliśmy jest ekstremalna. Nie wiadomo kiedy i jak się skończy.
     Zmiany w budżecie będą konieczne, ale opłaty za parkowanie nie mają większego znaczenia dla budżetu, a jest to droga łatwego przenoszenia wirusów i innego paskudztwa.
     Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Kórnik z dnia 16 marca 2020 r.
     W związku z zagrożeniem epidemicznym koronawirusem SARS-CoV-2 w okresie od 17 marca 2020 r. do 27 marca 2020 r. zaniechany będzie pobór opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w granicach Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Placu Niepodległości w Kórniku.
     Minister Infrastruktury przed chwilą zaapelował o zawieszenie pobierania opłat za parkowanie.

     Odpowiedz
     • 16/03/2020 o 15:08
      Permalink

      Droga Małgorzato,
      Wiem, że opłaty strefowe mają wymiar symboliczny i ja się z Twoją propozycją zgadzam. Ok., zawieśmy strefę. Wydając takie polecenie burmistrz, moim zdaniem, powinien mieć akceptację Rady, co do obniżenia w tej pozycji dochodów. Apel do innych samorządów – szkoda, że uważasz, jak uważasz. Wiem jedno, bez silnego włączenia samorządów trudno będzie skutecznie tą walkę prowadzić.

     • 16/03/2020 o 17:13
      Permalink

      Właśnie, rząd zaapelował o zawieszenia opłat w strefach, a samorządy zamykają targowiska. Ludzie i tak te produkty muszą gdzieś kupić i będą się gromadzić w innych miejscach i tam gdzie pyry sprzedają, będzie ich więcej. Jeśli są lotne brygady pobierania wymazów burmistrzom, to może ich też zaopatrują przy okazji w mięso i warzywa.
      Odnoszę wrażenie, że jak rząd zamknął szkoły, które przedtem gminne sztaby kryzysowe kilka razy dziennie nie zamykały, wójtowie i burmistrzowie zamknęli co mieli na podorędziu.

    • 16/03/2020 o 21:00
     Permalink

     O ile ja się zdążyłem zorientować zawieszenie opłat za parkowanie w strefie ma być, tym razem, zachętą do używania swego samochodu zamiast korzystania z transportu publicznego! Tu wcale nie chodzi o jakiś duparelny przycisk. Zatem logiczne jest, że Mosiny to w żaden sposób nie może dotyczyć. Transport publiczny i tłumy na ulicach Mosiny to jakieś nieporozumienie. Jeśli coś robić, poza siedzeniem na tyłkach we własnym domu, to nie cudować i wymyślać dyrdymały niestworzone. Jak wirus jest kropelkowy to trzymajcie się tego, a nie wierutnych bzdur. Kto pieprzy jakieś brednie o tym, że dotknął guzik w bankomacie czy innym ustrojstwie i zachorował to jest cymbał i niech poda na faktach oparty przykład a cymbałem stanę się ja. Wózki w sklepach dotykają miliony (a to nie guzik wielkości dwudziestogroszówki) i żyją zdrowo. Skończcie wreszcie z durnotą i pozorowanymi działaniami. Troskliwość – tak. Robienie z nas durniów – nie!

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.