85 lat istnienia Koła Pszczelarzy Mosina – Puszczykowo

Koło Pszczelarzy Mosina – Puszczykowo jest jedną z najstarszych organizacji działających na terenie naszej gminy.
Dziś pszczelarze świętowali 85 rocznicę powstania koła a także zakończenie roku pszczelarskiego. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Mikołaja w Mosinie. Pszczelarze złożyli dary przed ołtarzem – owoce pracy pszczelarskiej ozdobione zielonym świerkiem:  paschał z wosku pszczelego, rozmaite gatunki miodów, owoce i kwiaty. Po ceremonii w kościele pszczelarze wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi udali się do Puszczykowa. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i dyplomy zasłużonym pszczelarzom.

Nagrodzonych było wielu pszczelarzy. Wśród nich znaleźli się Jerzy Sławomir Falbierski i Włodzimierz Szeszuła.

Były też gratulacje i życzenia od władz Puszczykowa i Mosiny oraz  Polskiego i Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego.


Kilka dni temu w Mosińskim Ośrodku Kultury na ciekawej wystawie z okazji jubileuszu 85 lecia można było poznać historię Koła i warsztat pszczelarza.

Koło Pszczelarzy Mosina – Puszczykowo powstało w 1932 r. Przed wojną liczyło 27 członków. W czasie wojny Niemcy odebrali  Polakom pszczoły. Koło przestało istnieć.  Po wojnie  zaczęło działać, ale już w 1948 Związek Pszczelarzy włączono do kółek rolniczych.
W 1957 r. Koło Pszczelarzy Mosina – Puszczykowo wznowiło swoją działalność i odtąd działa już nieprzerwanie. Od 1997 r. Koło posiada sztandar. Poczet sztandarowy uczestniczy we wszystkich ważnych uroczystościach na terenie gminy Mosina. W latach 1993-2015 prezesem Koła był Aleksander Falbierski. Obecnie funkcję tę pełni Wojciech Kociemba.

Zarząd Koła Pszczelarzy: górny rząd od lewej: Wojciech Kociemba – prezes, Jerzy Sławomir Falbierski – członek Zarządu, Sławomir Biernaczyk – skarbnik, dolny rząd od lewej: Włodzimierz Szeszuła – sekretarz, Jerzy Bangier – z-ca prezesa, Piotr Nowicki – przewodniczący komisji rewizyjnej.

W Wielkopolsce jest 47 kół pszczelarzy. Koło Mosina-Puszczykowo jest największym z nich i liczy 82 pasjonatów pszczelarstwa:

  • 22 z Mosiny,
  • 9 z Puszczykowa,
  • 8 z Poznania,
  • 4 z Rogalinka,
  • po 3 z Krosna, Lubonia, Wir, Dymaczewa Nowego, Komornik i Rokietnicy,
  • 2 z Nowinek,
  • po jednym z Rogalina, Świątnik, Babek, Pecnej, Drużyny, Brodnicy, Żabna, Plewisk, Dopiewa, Kórnika, Środy Wielkopolskiej, Krzykosów, Nowego Miasta i Nowogardu.
Fragment publikacji “Koło Pszczelarzy Mosina – Puszczykowo” wydanej z okazji 85. lecia Koła pod red. J.S. Falbierskiego
Sławomir Biernaczyk na Obentrautmarkt w Seelze.

Zdawałoby się, że pszczelarstwo to domena mężczyzn, jednak wśród członków Koła jest aż 12 kobiet. Często pasja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Tak było m.in. w przypadku Marka Sawali:
Pasieki mają swoją historię,  często zalążkiem pasieki były ule przekazane przez sąsiada lub krewnego i stopniowo w miarę nabywania wiedzy i doświadczenia rozwijane. Koło pełni istotną rolę w edukacji członków. Służą temu organizowane raz w miesiącu spotkania. Stałą ich częścią są wykłady.
Obecnie członkowie Koła są w posiadaniu ok. 2 tys. pszczelich rodzin.
Koło Pszczelarzy Mosina – Puszczykowo stara się popularyzować ideę pszczelarstwa. Stąd obecność pszczelarzy na uroczystościach patriotycznych, wystawach, imprezach, m.in.  Szeroko na Wąskiej, Festynie Organizacji Pozarządowych.
We wrześniu 2017 r. działalność mosińskich i puszczykowskich pszczelarzy była prezentowana przez Sławomira Biernaczyka  w partnerskiej gminie Seelze w czasie jarmarku Obentrautmarkt.


Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka…

Karol Darwin

Dzięki pszczelarzom działającym na naszym terenie możemy spać spokojnie.

 

 

0 Comments

No Comment.