Rejestr decyzji WZ
Jeżeli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, a inwestor prywatny, czy deweloper chce budować dom (lub inny obiekt budowlany), musi wcześniej uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Wydaje ją wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Na wydanie decyzji urząd ma miesiąc, w bardziej skomplikowanych przypadkach dwa.
Gmina widząc zainteresowanie jakimś terenem powinna jak najszybszciej opracować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aby zapewnić ład i właściwy układ dróg.
Gmina pozostała bierna, kiedy w Czapurach powstawało duże osiedle o charakterze miejskim. Ten sam błąd powtarza się w Mosinie w rejonie ul. Strzeleckiej w części graniczącej z Krosnem, a także w poludniowej części Daszewic.
Wystąpiłam w trybie wniosku o udostępnienie informacji publicznej o rejestr Decyzji o warunkach zabudowy.
Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik taki rejestr udostępnił, nie tylko radnym, ale wszystkim mieszkańcom, w formie załącznika do Raportu o stanie gminy.
Co wynika z analizy danych zawartych w owym rejestrze?
W okresie od stycznia 2018 r. do końca lipca 2019 r. Burmistrz Gminy Mosina wydał 322 decyzji o warunkach zabudowy. 48 z nich dotyczyło rozbudowy, przebudowy lub zmiany sposobu użytkowania, 5 legalizacji istniejącego budynku. Pozostałe odnosiły się do budowy nowych obiektów.
Z 322 wydanych decyzji 51 było aktualizacją wcześniejszych polegającą na zmianie, bądź przeniesieniu decyzji.
Z 322 decyzji ogółem 7 decyzji zostało uchylonych przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Z 322 decyzji 294 były pozytywne, a w 28 przypadkach wnioskodawcy otrzymali odmowę wydania decyzji.
Zdecydowana większość wydanych decyzji (164) dotyczyła budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub dwulokalowego.
15 decyzji dotyczyło 2-4 budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. 3 decyzje dot. budowy budynków w zabudowie szeregowej.
Były też 33 decyzje na budowę większej ilości budynków jednorodzinnych (2-41).
2 decyzje dotyczyły budynków wielorodzinnych (obydwa w rejonie Strzelecka/Piaskowa).
6 decyzji dotyczyło budynków handlowo-usługowych,
6 budowy garaży,
2 budowy przedszkola,
2 myjni samochodowych,
2 budynków magazynowych.
Na podstawie wydanych decyzji powstanie:
1 warsztat tapicerski,
1 staw rybny
1 budynek inwentarski dla 40 tys. bojlerów i 4 silosy paszowe
1 obora
1 stajnia
1 stodoła
1 wieża strunobetonowa-dostrzegalnia,
1 parking dla samochodów osobowych
1 mur oporowy,
1 droga wewnętrzna.
Na podstawie wydanych decyzji dotyczących zabudowy mieszkaniowej widać wyraźnie, że boom inwestycyjny ma miejsce głównie:
1) w Mosinie między ul. Strzelecką a Kanałem i ul. Piaskową (dla tego terenu wydawane były także decyzje w latach wcześniejszych),
2) w Daszewicach (część południowa),
3) w Czapurach.

Intensywność zabudowy na wskazanym wyżej obszarze miasta spowoduje w nieodległej przyszłości problemy z zapewnieniem dla dzieci miejsca w szkołach. Rozbudowana w 3 etapach Szkoła Podstawowa w Krośnie przy ul. Krasickiego w Mosinie ma w tej chwili ok. 680 uczniów i może wkrótce okazać się za mała.
Mieszkańcy Daszewic obawiają się że uruchomienie nowych obszarów i powstające w oparciu o WZ duże osiedle przy braku dróg spowoduje trudności komunikacyjne i pogorszy jakość życia dla dotychczasowych mieszkańców.
Warto analizować skutki wydawanych decyzji, ale odnoszę wrażenie (graniczące z pewnością), że w naszej gminie nikt tego nie robi. To kolejny dowód, że Referat Planowania Przestrzennego i Budownictwa skupia się głównie na budownictwie.


Całkiem sporo tych decyzji o warunkach zabudowy jak na gminę Mosina… Aby uniknąć biegania po urzędach coraz częściej deweloperzy czy osoby prywatne korzystają z usług takich firm jak na przykład ta https://prohabitat.com.pl . Oszczędzają w ten sposób cenne godziny i dni…Firma załatwia wszystko tak, jak powinno być to załatwione…
Do załatwienia formalności też mogę polecić https://avesnature.com.pl/, robią co trzeba i oszczędzają nam czas.